Sağ elden engellinin ÖTV indirimi hakkı?

emre1984

Üye
Üye
Merhabalar.bir iki bayiyle gorustum herkes farkli konusuyor. Sag elimde yuzde 40 rapor var.bayi diyorki ozel tertibata yazmasina gerek yok otomatik vites arac almasi uygundur yazmasi yeterli imis.baska bir sorunda yuzde on raporla gelsenizde otv ibdirininden yararlanabilirsin diyor aklima yatmadi gercu bu.diger bir sorunda kardes calisan devlet memuruyum ozrum sonradan oldu raporu aldiktan sonra maas vergi indiriminden yararlanirsam sikinti olurmu kimlik karti arac vergi indirimi icin izlenecek yollar nelerdir cok kafam karisik ve ruh halim iyi degil.ev vergisinden ve ehliyeti b engelliye nasil cevurebilirim.ilk once rapor sonra saglik il mudurlugubden kod en sonmu ehliyet

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

kutlay

Üye
Üye
Engel sadece koldanmı gerçi ötv için oran önemli degil sadece ötvden yararlanır ibaresi olsa olur diye biliyorum ama net degil bilen arkadaşlar yazar elbet

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ elden engelliler için engel durumuna bağlı olarak 2 farklı uygulama var
1- Otamatik vitesli araçlara ÖTV indirimi
2- Özel tertibatlı araç için ÖTV indirimi
Şu kesin bilgidir. Sağ elden engelli tertibatlı aracı ÖTV indirimli alır. dolayısıyla sizde alırsınız. Ancak otamatik vitesli araç için bu kadar kesin konuşamıyorum. zira 2015 yılında bir özelge çıkmıştı ancak bu özelgede sağ elden engelliler için kullanılan ifadeler çok muğlak olduğundan net konuşamıyorum. İzleyeceğiniz yol şu şekildedir. İlk önce ehliyetinizi B engelli sınıfına çevireceksiniz izlenmesi gereken yol için bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/ sonrasında ÖTV indirimi için rapor çıkartacaksınız. %40 raporla malulen emekli olamazsınız ancak kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanırsınız. ve evet yüzde 40 raporla emlak vergisinden de faydalanırsınız.

alpsag

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] benim kafamdaki sorulardan biri de sizin dediğiniz
1) otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresiyle ötv indirimden yararlanabilir miyim
2) özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresiyle ötv indirimi
Bunların ne gibi farkı var ? Ayrıca benim raporumda 1. Madde var
Ötv indirimden faydalanabiliyormuyum?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18816]alpsag[/MENTION] lütfen aynı soruyu peş peşe gönderme. Multi mesajı önlemek adına bir saattir mesaj siliyorum. Biliyorum forumun yenisisin işleyişi bilmiyorsun ancak emin ol müsait olunca sorun yanıtlanır. Çok soru sorman erken yanıt alacağın anlamına gelmez.
Soruna gelince senin durumun göz önüne alındığında raporun ÖTV indirimi için uygun. Öncedende dediğim gibi bu raporla yararlanabilirsin.

Tekerlekli Sandalye