Sağ kol engelliler, otomatik vitesli aracı TERTİBATSIZ şekilde ÖTV'siz alabilirler.

cyl

Üye
Üye
Arkadaşlar, merhaba.

Öncelikle bu formun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürler.

arac.jpg

Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’nde “Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre sağ koldan engelliler, ÖTV’den muaf şekilde otomatik vitesli araç alabiliyorlar. Bununla ilgili gelir idaresi başkanlığının internet sitesinde bir özelge (Özelge: Astım Bronşiyole ile sağ kolunda Brakial Pleksus(Üst Trankus) Hasarı rahatsızlığı olan mükellefin araç alımında ÖTV istisnası | Gelir İdaresi Başkanlığı) mevcut:

Bu özelgede "Buna göre, sağ kolunuza ilişkin engellilik durumunuzun, bizzat kullanım amacıyla aracın vites kolunda sabitlenmiş hareket ettirici tertibat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmasına bağlı olarak, diğer şartların da sağlanması kaydıyla, herhangi bir tertibat aranmaksızın otomatik vitesli bir aracın ilk iktisabında Özel Tüketim Vergisi Kanununun (7/2-c) maddesi uygulamasından yararlanmanız mümkündür." ifadesi açıkça yer almaktadır.

Bu özelgede sağ kolundan engelli kişinin raporunda otomatik vitesli araç kullanabileceğinin ve sağ kolunu kullanacağı işlerde çalışamayacağının belirtildiği, buna istinaden ÖTV indiriminden yararlanabileceği yazıyor.

Bu durumdan yararlanabilmek için sağlık kurulu raporunda engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermesi gerekiyor. ("Manuel vitesli aracı vites kolundan tertibatla, otomatik vitesli aracı tertibatsız kullanabilir." şeklinde veya "sadece otomatik vitesli araç kullanabilir" şeklinde rapor kabul ettirilebilir.)

Ancak vergi dairelerinin çoğu ve araç galerileri bu durumu bilmiyor. Bu şekilde İstanbul, Ankara ve Samsun illerinden sağ kolunda sorun olup, tertibatsız araç alabilenler oldu.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_BILGI_EDINME_BASVURU_GERCEK_FORMAC
Bu internet sayfasına kimlik bilgilerinizi girip, durumunuzu anlatırsanız yaklaşık 10 gün içinde resmi yazı ile geri dönüyorlar.
Raporunuzdaki ifadeleri harfiyen yazar iseniz verilen cevabı vergi dairesindekilere kabul ettirebilirsiniz.

Bu durumdan yararlanan veya yararlanmak isteyen arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17785]cyl[/MENTION] güncel bilgiler için teşekkürler. Sol kol engelliler rahatlıkla otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyordu ancak sağ koldan engelliler için genellikle "tertibatlı araç" dayatması oluyordu. Yol gösterici bir yazı olmuş.

omerta61

Üye
Üye
merhaba % 41 raporum var sağ aayak baş parmağı ampute ve sağ kolda güç kaybı sağ omuzda hareket kısıtlılığı var. ötv indirimi için gittim bana raporda sürücü olur yazdılar ne anlama geliyor ötv indiriminden yararlanamazmıyım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sürücü olabilir ibaresi ehliyet alabileceğiniz anlamına gelir. ötv indirimi için ayrıca rapor almalısınız.

alpsag

Üye
Üye
[MENTION=17785]cyl[/MENTION]
Siz araç alabildiniz mi?
Bana tertibat dayatması yapıyorlar
Ehliyettimde 78 kodu var
Engelli raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var.
Ama hala tertibat dayatması var. Siz alabildiniz mi?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Muzaffer Karabulut

Üye
Üye
Arkadaşlar sağ kol engelliyim vergi dairesinde tereddüte düşüldüğünden özelge hakkima başvurdum.özelgeye ne zaman cevap verirler.

Muzaffer Karabulut

Üye
Üye
Raporumda "özel tertibatli veya otomatik vitesli araç almasi ve kullanmasi uygundur" yaziyor

Muzaffer Karabulut

Üye
Üye
Diğer bilgi sahibi arkadaşlar cevaplarsanız iyi olur. Otomatik vitesli aracı engelli den başkası kullanabilirmi yasal dayanak nedir. Tescil belgesine hangi ibare yazılıyor

Hakvan

Üye
Üye
Diğer bilgi sahibi arkadaşlar cevaplarsanız iyi olur. Otomatik vitesli aracı engelli den başkası kullanabilirmi yasal dayanak nedir. Tescil belgesine hangi ibare yazılıyor

Muzaffer Bey özelden mesaj yazarak telefon numaramı bildirdim. İrtibata geçerseniz bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

Hakvan

Üye
Üye
Muzaffer Bey ararsanız görüşmek isterim. 5317907071

Okten

Üye
Üye
Bilgi için teşekkürler
Benim raporumda
Otomatik araç kullanabilir. Tertibatlı araç kullanabilir diye iki ibare yazıyor. Raporu yazan dr la konustum herhangi bi problem çıkmaz dedi bilgisi olan varmı?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

AMORCAN

Üye
Üye
Sadece sol kol parmaklarda engelim var. 6 yildir h sinifi otomatik vites kullanir ehliyetle her otomatik araci kullanmaktayim. Ehliyeti yenileme için müracaat ettiğimde doktor bana zorluk çikartiyor olmaz da olmaz diyor bin bir dereden su getiriyor il saglik müdürlüğünde komisyona biz gireceğiz olmaz diye sorun çikartiyor.yardimci olabilecek arkadaş var mi

cangun

Üye
Üye
Merhaba
Sağ kol kısıtlı yüzde Kırbeş raporum var ilçe sağlık müdürlüğü 78. 102 kod verdi vergi dairesi 35.03 kod eklemeden olmaz diyo
İlçe sağlık ta bunun ekleyemem itiraz et önce Manisa orası onay verirse üçüncü hastane İstanbul'a gideceksin diyo ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevşnirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
35.03 Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
Anlamına geliyor. Bu durumda itiraz etmekten başka çare yok gibi...

ikram

Üye
Üye
Mrb lar babam Engelli sağ kol ampule. Raporda otomatik vites araç kullanabilir ibaresi yazdırabilen. O ehliyet almadan direkt olarak araç alabilir miyiz. Rapor oranı %57 noter onayı ile ben oğlu olarak aracı kullanabilme yetkim olabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanız ehliyet almadan ÖTV indirimli araç alamaz.

Tekerlekli Sandalye