Sağ kol ve bacağım ampute bakım ücreti alabilirmiyim?

İstanbullu

Üye
Üye
selamun aleykum. benim sağkolum ve bacağım ampute 2022 maaşına başvuruda bulunacağım birde evde bakım maaşına başvurmak istiyorum. 2022 ile ilgili sorularımı yanıtladınız bunlarıda yanıtlarsanız memnun olurum. öncelikle biraz durumumu anlatayım. elbiselerimi giymekte ve banyo yapmakta yardım alıyorum raporum %72 babam esnaflık yapmakta belli bi sabit gelirimiz yok 1500 olur 500 olur ay ay değişiyor ailede benle birlikte 6 kişiyiz.
sorularıma gelince
evde bakım maaşı almak için belli bir rapor oranı aranıyormu?
benim sağlık durumum bu maaşı almaya uygunmu?
bakım ücreti almak için nereye hangi belgelerle başvurmamız lazım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Rapor oranı ve rapor ibareleri evet aranıyor evde bakım maaşı almak için en az %50 ağır özürlü ve sürekli ibareli rapor gerekiyor, ayrıca sadece bu rapor başlı başına yeterli olmuyor, kişinin tuvalet banyo gibi özel kişisel temizliklerinde bir başkasınından yardım alıyor olması şartı aranıyor, sizin anlatımınızla evet sağlık durumunuz bu maaşı almaya uygun, ayrıca evde kişi başına düşen gelir 01.07.2011 tarihinde kadar 380 lirayı geçmemesi gerekiyor bu tarihten yıl sonuna kadar evde kişi başına düşen gelir 400 lirayı geçmeyecek durumdaysa müracatı sosyal hizmletler çocuk esirgeme kurumuna yaparak evde bakım maaşından yararlanabilirsiniz, gerekli raporla birlikte bakıcı olan kişinin başvurması halinde gerekli evraklar düzenlenecektir.

İstanbullu

Üye
Üye
peki sosyal hizmetlere bizzat benimmi gitmem gerekiyor. orası merdivenli olduğu için baya zorlanırım. birde 2022 maaşına başvurur ve kabul edilirse oradan alacağım maaş bakım ücretindeki kişi başına gelire sayılırmı. yada tersi bakım ücreti 2022 ye sayılırmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır evde bakım maaşı başvurusunu bakıcınız size bakan kişi yapacak, ayrıca 2022 maaşı başvurusunda evde bakım maaşı gelir olarak sayılmıyor ama evde bakım maaşında 2022 maaşı gelir olarak sayılıyor 3 aylık ama aylık ortalama baz alınıyor, son olarak alınacak olan maaş alınıyormuş gibi başvuruda gelir sayılmayacak örnegin 1000 lira gelir var 600 lira evde bakım maaşı alınacak gelir 1600 olarak hesaplanmıyor.

İstanbullu

Üye
Üye
anladım bizzat benim başvuru yapmam gerekmediğini öğrenmem iyi oldu. birde buna başvuralım bakalım inşallah birşeyler olur. her şey çok teşekkür ederim sağolasınız

Tekerlekli Sandalye