Sağ koldaki kısalık, zayıflık nedeniyle ÖTV indirimli araba alabilirmiyim?

freestyler

Üye
Üye
Öncelikle iyi akşamlar.böyle bir site kurduğunuz için size teşekkür ederim..şimdi şöyle bir sorunum var : sağ kolumda doğumsal brakial plexus paralizisi var.kolumda kısalık,zayıflık ve incelik var.h sınıfı ile ilgili bazı sorularım var.

1-) otomatik vitesli arabaları kullanabiliyorum ( hatta düz vites bile kullanabiliyorum ) şimdi bana "h sınıfı sürücü belgesi alabilir otomatik vitesli araba kullanabilir" ibareli rapor verirlerse herhangi bir indirimden yararlanabiliyor muyum ? yani vites kolunu yükseltmeden sadece otomatik vites araba olacak.

2-) eğer illa ki vites kolunu yükseltmek gerekiyorsa otomatik vites aracın vites kolunu yükseltsem indirimden yararlanabiliyor muyum ?

3-)indirimden yararlanmadan otomatik vites araç kullanabilir ibareli h sınıfı ehliyet alırsam bana ait olmayan özürlü amblemsiz otomatik vitesli bir arabayı kullanabilir miyim ?

4-) ve benim üzerime alınan bu aracı babam kullanabilir mi ?

şimdiden çok teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1-) Sağ kolundaki kısalık nedeniyle otomatik vitesli aracın vites kolunun uzatılması "özel tertibat" sayılacağından, ÖTV, MTV ve KDV muafiyetli otomobil alabilirsiniz. Bunun için raporunuzda, "H sınıfı ehliyet alabilir, özel donanımlı araç kullanabilir." ibarelerinin olması yeterlidir. ( konuyla alakalı daha geniş bilgi için tıklayınız )

2-) Vites kolunun yükseltilmesi ÖTV indiriminden yararlanacağız anlamına gelir.

3-) Otamatik vitesli araba kullanır ibareli rapor alırsanız size ait olmayan tüm otomatik vitesli arabaları kullanabilirsiniz.

4-) Eğer üzerinize alınan araç, "özel donanımlı" bir araç olursa, o aracı sizden başka hiç ama hiç kimse kullanamaz.

freestyler

Üye
Üye
peki "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olursa aldığım arabanın plakasında engelli amblemi oluyor mu ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibareli rapora istinaden alınan araçlarda "engelli amblemi" takmak zorundasınız.

freestyler

Üye
Üye
teşekkür ederim.iyice düşünüp bir karar vermem gerekiyor bu konuda.yani otomatik vites kullanır ibareli araç ehliyeti alırsam hiçbir avantajdan faydalanamıyorum ancak diğer türlü de kendi aracımdan başka kimsenin aracını kullanamıyorum.büyük bir ikilem bu.

meddari

Üye
Üye
valla ,aynı sebepten ben de başvurdum ama kabul edilmedi kısacası sadece hayal bu bizim ki, yani indirimden faydalanmıyorsun...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
meddari, senin hastalığın-sakatlığın tam olarak neydi ve hangi gerekceyle başvurun red edildi.

Tekerlekli Sandalye