Sağ kolumdaki %46 özür oranıyla ÖTV'den yararlanıp araç alabilir miyim?

demonyoung

Üye
Üye
Selamlar.Ben askerde sağ goğsümden vuruldum ve bunun sonucunda sağ kolumu tutan butun sinirler hasar gördü yani tamemen yandı.Yüzde 46 sürekli engellidir şeklinde raporum var.Parmaklarımda güçsüzlük, bilek hareketim kısıtlı ve kolumda kas erimesi ve sürekli uyuşukluk var.Benim sormak istediğim ötvden faydalanabilirmiyim.Şimdi rapora başvurcam özel terdibatlı otamatik vitesli araç kullanır ve h sınıfı ehliyeti alabilmek için.Aldığım takdirde ötvden faydalanabilcekmiyim.ARABA FİRMALARAIYLA KONUŞUYORUM ALABİLİRSİN DİYOR,GELİR İDARESİ MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARADIM ORADAN ALAMIYACAĞIMI SÖYLÜYOLAR,MALİYE BAKANLIĞINI ARADIM ORADAN ARAÇLAR İÇİN ÖTV SERVİSİNE BAĞLANDIM ORASIDA ÖTVDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ İNDİRİMLİ ARAÇ ALABİLİRSİNİZ DEDİLER.BU ÇELİŞKİYE GİDEREBİLİRMİSİNİZ.SADACE ENGELİMDEN ÖTÜRÜ OTAMATİK VİTESLİ ARAÇ ALSAM ÖTVDEN FAYDALANABİLİRMİYİM.CEVAP VERİRSENİZ SVİNİRİM AMA KESİN BİLGİSİ OLAN.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneden alınacak olan sağlık kurulu raporunda özel donanımlı araç kullanabilir ve ötv den yararlanabilir ibaresi olursa araç alabilirsiniz, doktorun verecegi rapor durumunuzu belirler.

demonyoung

Üye
Üye
Mehmet bey hiç bir doktor ötvden faydalanir diye rapor vermez bildiğim kadariyla çünkü onun karar mercii sağlik kurulu değil ötvden faydalanabilirmiyim şeklinde sağlik kuruluna başvuru bile yapamiyosunuz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneye gidip sağlık kuruluna başvuru yapacaksınız ve raporu ötv ve donanımlı araç alımı için istediğinizi belirteceksiniz karar olumlu yada olumsuz kurul karar verecek.

demonyoung

Üye
Üye
mehmet bey sağlık kuruluna ötvden faydalanabilirmiyim diye basvuru yapamıyorsunuz.H sınıfı ehliyet ve özel terdibatlı otamatik vitesli araç kullanabilir şeklinde başvuru yapabiliyosunuz.Sağlık kurulu ötvden faydalanıp faydalanamıcagınıza karar veremiyor bu yüzdende degerlendirmeye almıcaklardır..

demonyoung

Üye
Üye
özel terdibatlı ve otamatik vitesli araç alabilir ve h sınıfı ehliyeti alabilir şeklinde rapor alırsam ötvden faydalanabilirmiyim.bildiğim kadarıyla sadace otamatik vitesli araç kullanır şeklinde karar çıkarsa alamıyoruz eğer özel terdibat ve h sınıfıda eklenirse alabiliyoruz dogrumu biliyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Özel donanıma ihtiyacı olan kişiler bu raporu aldıklarında zaten ötv'den yararlanabiliyorlar. Sizde özel donanımlı araç alabilir ibareli rapor alırsanız ötv'den yararlanabileceksiniz.

demonyoung

Üye
Üye
gelir idaresi kafamı karıştırdı tam kesin olarak bilgide vermediler ama galiba alamazsınız dediler öle bi raporu alcagım kesin gibi ama sadace otamatik vitesin donanımlı araç sayılmaması kafamı kurcalıyor :S

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda Mehmet Yalçın'ın verdiği linkteki şu ibareleri iyi okuyuz:
Buna göre, sağ kolunuzdaki kısalık dolayısıyla sakatlık derecesi %90’ın altında olan tarafınız adına kayıt ve tescili yapılacak olan aracın vites kolunun uzatılması, sakatlığa uygun hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirileceğinden ÖTV istisnasından yararlanılması mümkün bulunmaktadır.
Ayrıca H sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır ibareli örnek rapora bakabilirsiniz.
Hs%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1_ehliyet.jpg

demonyoung

Üye
Üye
benim sağ kolumda kısalık yokki ateşli silah yaralanması sonucu sağ kolumu tutan butun sinirler hasar gördü.bilek hareketim yok güç yok kas erimesi var eklemlerde sorun var özellikle serçe ve yüzük parmagımda diğer üç parmagımda güç kaybı var bu durumda alabiliyormuyum bunu merak ediyorum sadace

demonyoung

Üye
Üye
benim kolumda kısalık yok güç kaybı kas erimesi ve sürekli uyuşukluk ve serce ve yüzük parmagımda eğrilik var bu durmda alabilirmiyim onu merak ediyorum

İsen Buga

Üye
Üye
ben dr. house olayım: sana acı reçete yazayım:bu halinde ÖTV indirim ile araç alamazsın. Çünkü tek kol ile araç kullanacağınız için otomatik vites araba vermem. silecekler sol tarafa alınacağı için motorla fazla uğraşmayın diye vermem...

yahu arkadaşlar anlatmış onlar doktor değil bende doktor değilim.
Heyete gireceksin; sırakla tüm doktorları gezeceksin. Senin kolun araç kullanmaya uygun mu değil mi bakacaklar. Sonra ehliyet için yeterli misin ona bakacaklar:
Sonra kararı sana bildirecekler...

Sonra sende raporu alıp oto galerisine gideceksin bakın rapor diceksin. Onlarda Maliyeye bildirecek raporu olan müşteriye ÖTV.siz satalım mı falan
Tamam derse iş bitti..

Burada doktor saba ÖTV.siz alır demez, sadece uzuvların kapasıtesine bakarlar. Maliyeye raporla bildirirler gerisi maliyenin bileceği iş...
Umarım net anlamışsındır.

Heyete giriyorsun demi?

Tekerlekli Sandalye