Sağ parmaklarda güç kaybı var. ÖTV indirimli araç alırmıyım?

soner orçan

Üye
Üye
sağ koldan parmaklarda güç kaybı motor nöron teşhisi konuldu parmaklarım kolum tam çok şükür .yalnız parmaklarımda güç yok ötv indirimine müraacaat edebilirmiyim ne önerirsiniz .B sınıfı ehliyetimde mevcut. şimdiden teşekkür ediyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güç kaybı tam olarak hangi boyutta. Örneğin vites kolunu kavramaktai vites geçişlerinde zorluk yaşıyormusunuz? Buna benzer sıkıntılarınız varsa vites koluna takılacak bir aparat "özel donanıma girer" ve buda size ÖTV indirimli araç alma yolunu açar. Tabi buna karar verecek olan kişi DR. Ben olsam şansımı denerdim. Raporunuzda "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi verilirse ötv indirimden de faydalanırsınız.

soner orçan

Üye
Üye
halil bey cevabına teşekkür ediyorum 2 haftadır hep takip ediyorum sol bacak ,sol kol ,sağ bacak, sağ kol, dirsek altı hiç yok diyenler var.Allahım herkese sağlık güç kuvvet versin.yazılanların dertlerin hiç biri bana uymuyor .bana gelince zorla yemek yiyorum kalem kullanıyorum mesela çoğu yemeğimi de sol elimle yiyorum ama hepsi bu mesela tırnak bıçağı kullanamıyorum ama avuç içi ile vites atabiliyorum

soner orçan

Üye
Üye
yanlış söylemekde istemiyorum doktorumun söylediği iki sinir geliyormuş kolumuza biri kavrama biri duyu benimki kavrama görevi yapan sinir zedelenmiş

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Valla kavramada sorun varsa bence ÖTV indirimden faydalanabilirsiniz. Aşağıya bir resim ekliyorum. sizin sağ eldeki durumunuz tam olarak resimdeki gibi olmasada sağ el için yapılan donanıma ilişkin bilgi sahibi olmanız adına resmi ekliyorum.

sagel.jpg

soner orçan

Üye
Üye
yanlış söylemekde istemiyorum doktorumun söylediği iki sinir geliyormuş kolumuza biri kavrama biri duyu benimki kavrama görevi yapan sinir zedelenmiş

soner orçan

Üye
Üye
aslında kendi şahsi müracatımla tıp fakultesinden üst ekstremitede % 40 alt ekstremitede % 40 toplamda % 64 oranlı rapor aldım sürekli özürlü kimlik kartı alır 2022 sayılı kanundan faydalanır diye .sonra vergi dairesi sevkiyle devlet hastanesindende % 40 la vergi indirimini hakettim inşallah nisanda emeklilik için müracaat edecem

soner orçan

Üye
Üye
halil bey resimdeki aparata gerek yok bileğim parmaklarım var vitesde vir sıkıntım olmaz otomatik vites daha uygun olur mesela kontak çeviremiyorum veya el firenini hafif yukarı çekecek üstteki o düğmeye basıp boşa bırakacak güç yok.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
El frenini sağdan solada alıyorlar. Bu şekilde ÖTV indirimli araç alanda var. Dediğim gibi bana göre siz ÖTV indirimli araç alabilirsiniz.

soner orçan

Üye
Üye
ilginiz alakanız için Allahım razı olsun halil bey tamam ben 2016 ocakta müracaat edeyim raporada H sınıfı otamatik vites özel tertibatlı araç kullanabilirmi yazdırayım ? dr rica ederim resimide götürürüm sadece vites koluna böyle bir tertibat yeterliymiş derim oda beni rahatsız etmez ayrıca şimdiki araçlarda tam donanımlı kontaksız çalışan araçlar el fireni bir düğmeyle olan var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır size ÖTV vizesinin çıkması için raporda "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması şart. O bahsettiğiniz düğmeyle işlem yapan el frenide sizin işimize yaramaz çünkü o özellik özel donanıma girmez. Siz ya vites koluna aparat yaptıracaksınız, veya el freni sağdan sola alınacak.

soner orçan

Üye
Üye
tavsiyenize uyacağım halil bey gelişmeleride size bildireceğim inşallah ocakta başlarım ama otamatik olacak doğru anladım değilmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır hayır yanlış anlıyorsunuz. Bakınız iyice anlamanız için yeniden yazıyorum. Sizin ÖTV indirimli araç almanız için raporunuzda "özel donanımlı araç kullanır" iibaresinin yazması, ve buna istinaden özel tertibat takılması lazım. Sağ elden engelliler tertibat olmadan ÖTV den yararlanamıyor. Eğer rapora otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yazılırsa o zaman ÖTV yi unutun.

soner orçan

Üye
Üye
halil bey tekrardan özür dileyerek iki soru sormak istiyorum
1-özel donanımlı araç yazdırdım diyelim bunu özellikle vites kolu üzerine aparat diye belirtecekmi ?
2-diyelim bunu yazdırdım ben bunu otomatik vites alsamda o aparatı alacağım otomatik vitesli araca taktırabilirmiyim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel donanımlı araç yazdırman yeterli. Daha sonra makina mühendisi takılacak tertibatı belirler. Yalnız donanım vites koluna takılacaksa otomatik vitesli aracı alamazsınız.

Tekerlekli Sandalye