Sağ Tarafı Felçli Hastalar Ortopedik Engelli Sayılmaz mı?

kemalkn

Üye
Üye
Bütün engelli hastalarımıza ve yakınlarına merhaba. 2018 Yılında babam beyine emboli atması sonucu felç geçirdi. Sağ tarafını kullanma kabiliyetini kaybetti. İlk alınan raporda %94 Ortopedik engellidir raporuna rağmen, yenilediğimiz raporda Ortopedik engellidir ibaresi kaldırılmıştır. Verilen raporda:
SVH Alt Ekstremite %60
Sağ Üst %45
Oranları verilmiştir. Diğer verilen oranlarla birlikte %89 engelli kararı verilmiştir. Normal olarak herhangi bir ötv indiriminden faydalanamıyoruz.
Engel oranları noroloji teşhisleri bölümünde yazıyor.
Şimdi bu verilen sağ tarafını kullanamadığına dair oranlar ortopedik değil midir ? Eğer öyleyse ilk raporda aynı şekilde nöroloji kısmında yazmasına rağmen neden verildi ? Sağ tarafını kullanamayan bir insan nasıl araba kullanabilir ? Özel teçhizata ihtiyaç duyulması gerekmez mi?
Rapora itiraz etme hakkımın olduğunu biliyorum, fakat babamın sağlık durumu 2 hastane daha gezmeyi kaldıracak durumda değil.
Bu soruların cevabını dilekçelerle almadan önce siz değerli forum üyelerine sormak isterim. Tecrübelerinizle bana yol göstereceğinize eminim.
Saygılar dilerim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz ediniz. Orada o.pedik yazıp yazmamasının sizin açınızdan bir önemi yok. önemli olan rapor oranı. Dolayısıyla o. pedik engelliye takılmayan. verilen orana itiraz edin siz.

kemalkn

Üye
Üye
Rapora itiraz ediniz. Orada o.pedik yazıp yazmamasının sizin açınızdan bir önemi yok. önemli olan rapor oranı. Dolayısıyla o. pedik engelliye takılmayan. verilen orana itiraz edin siz.

Halil bey rapora itiraz edeceğim zaman 2 hastaneden daha rapor alınması için süreç başlayacak. Bu durumu babamın sağlık durumu kaldırmaz, zor bela 1. raporu alabildik zaten.
Ortapedik ibaresi verilirse araç alınacağını biliyorum. Yanlış mı biliyorum.
Saygılar.

deadly_sin

Üye
Üye
tek hastalıktan yüzde 90 yeterken sizin yüzde 94 neden geçerli olmuyormuş ÖTV İçin onu anlamadım ben!??..çok ilginç konunun uzmanı değilim ama siz ötv den yararlanmayın diye hastalığı ve oranları 2 ye bölmüşler gibi geldi bana!!??..çok geçmiş olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halil bey rapora itiraz edeceğim zaman 2 hastaneden daha rapor alınması için süreç başlayacak. Bu durumu babamın sağlık durumu kaldırmaz, zor bela 1. raporu alabildik zaten.
Ortapedik ibaresi verilirse araç alınacağını biliyorum. Yanlış mı biliyorum.
Saygılar.

o. pedik ibaresi tek başına yeterli değil. ayrıca o ibare olursa babanınızın ehliyet almasıda gerekli. ve araçta özel donanıma gereksinim duyulabilir.

kemalkn

Üye
Üye
Halil bey ortopedik yazarlarsa ötv indiriminden faydalanabildiğimizi bildikleri için o ibareyi de kaldırdılar. Mantık dışı olduğunu belirttiğiniz zaman dinlemiyorlar, kapılardan bile içeri almıyorlar. Bu ülkede bütün kararlar sorgulanıp, sorumlular ihtar ve ceza alırken neden bu doktor kararları tartışmaya kapalı anlamış değilim. Bu heyet kararlarından mağdur olanların sayısı hiç azalmayacak sanırım.
YArdımlarınız için teşekkür ederim.

kemalkn

Üye
Üye
Bilerek yapıldığı bariz deadly_sin. Çok teşekkür ederim. Engelli ve yakınlarına yapılan bu eziyetlerin bir gün son bulması dileğiyle.

Tekerlekli Sandalye