Sağ ve Sol elde ampütasyon var. ÖTV indiriminden faydalanır mıyım?

atalaymusti

Üye
Üye
Merhaba halil bey benim size bir sorum var benim doğuştan sol el 3.parmakkonjenital amputasyon+sağ el2.ve3.parmak Konjenital amputasyon +astım bronşit hafif derecede solunum fonksiyon kaybı rapor oranım (%46) var birde h sınıf sürücü belgesi alır raporum var ehliyetimde var ana h yaziyor ve ben ÖTV indiriminden yaralanmiyorun cevap verirsiniz beni aydınlatırsanız sevinirim saygilarimla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ kolundan engelli olanlar ÖTV indiriminden yararlanıyor. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sag-kolundan-engelli-olanlar-otvsiz-arac-alabilecekler-1381/
Bunun yanısıra sağ elden amputasyon olan kişilerde aşağıdaki şekilde özel bir donanım yapılması durumunda ötv muafiyetinden yararlanıyor. Sizin tam olarak bu şekilde bir donanıma ihtiyaç duyup duymadığınızı bilmiyorum ama resme bakınız.

sagel.jpeg

atalaymusti

Üye
Üye
Resimdeki gibi değil sağ el2.ve3.parmak Birleşik durum da bide raporda rapor kullanım amacı 2022 sayılı yasadan yararlanmak içindir diyor ve buna ÖTV indirimini rapora nasıl ekleyebilirsin raporum geçerlilik süresi ömür boyu yazıyor ve ehliyetimde de H yanına otomatik vites kullanabilir ifadesini nasıl yazdirabilirim yardimci olursaniz sevinirim saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır sizin sakatlığınıza binaen "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi eklenirse ÖTV den faydalanamazsınız. Sizin yapmanız gereken şudur. ÖTV indirimli araç almak için sağlık raporuna müracaat edecekseniz dr sizi muayene edecek muayene sonucu rapora "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" yazarsa/yazılmasını uygun bulursa o zaman ötv muafiyetinden faydanılırsınız.

atalaymusti

Üye
Üye
Ehliyet için sağlık raporu alacağım zaman heyet raporu istediler heyet sevk ettiler ve aldım raporun kararı ise H Sınıfı sürücü belgesi alır yazıyor bunu değiştirebilirmiyim degistirmek için nasıl bir yol izleyebilirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporu ne zaman aldın? Değiştirme işi biraz zorda yeniden muracaat edebilirsin.

Tekerlekli Sandalye