Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Azarladığı Engelli İşçi İçini Döktü

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
file.ashx

Batman'da sıkıntılarını ilettiği Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "Gözlerin görmüyor, ama iş vermişiz" şeklindeki tepkisiyle karşılaşan engelli işçi, rencide olduğunu söyledi. Engelli işçi, olayın ardından AK Partili bazı milletvekillerinin kendisini arayarak "Niye basınla paylaşıyorsun? İşinden olursun" dediğini de anlattı. Bakan Akdağ ise, "Gayet nezaket içinde konuştuk" dedi ve olayın saptırıldığını iddia etti.

Batman'da geçtiğimiz pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne giderek, incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, personelle yemek yerken çalışanlar sorunlarını iletmiş, görme engelli Nurullah Mehmetoğlu Bakan Akdağ'a sorunlarını anlatmak istemişti.

Engelli işçi Nurullah Mehmetoğlu, "Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz" şikayeti üzereine, Bakan Akdağ, "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi? Hadi bakalım" demişti.

Bakanın bu sözlerinin kendisini rencide ettiğini söyleyen 6 çocuk babası Mehmetoğlu, konuyla ilgili DHA'nın sorularını yanıtladı.

Mehmetoğlu, "3 yıl önce işe başladığımda sigortam yapılmadı, aylık ücretim 7 ay süreyle verilmedi. Sağlık Bakanı ne sorunlarla karşılaştığımızı bilmiyor. Asgari ücretle 8 kişilik ailemi geçindiremediğimin farkında da değil.. Pazar sabahı 08.00'den itibaren öğleye kadar beklediğim Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Bir dakikanızı alabilir miyim?' deyince danışmanına 'Bu arkadaşımıza bir yemek ısmarlayın ve oturtun' sözleri beni şok etti. Daha sonra araya giren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Gel derdini Bakan'a anlat' dedi. Sayın Akdağ bana baktı ve elimi bile sıkmadan, söyledikleriyle adeta şok oldum.. Sabaha kadar uyamadım.. Büyük üzüntü duydum" dedi.

"Neden basınla paylaşıyorsun, işinden olursun!"

Partilerin tüm adayları gibi Bakan Akdağ'ın da özürlülerin adayı olduğunu söyleyen Nurullah Mehmetoğlu, "Tüm insanlar gibi Bakan Bey de engelli adayıdır.. Bana söylediği sözlerine karşılık vermek istedim. Ama yine de bakanımız olduğu için bir şey söylemedim. İlkel koşullarda olan taşeron işçiliğinin son bulması için böyle bir talebi, Bakan beye iletmek görevimdi.. Hastanede 3'ü görme engelli toplam 7 engelli görev yapıyor. Olayın ardından AK Partili bazı milletvekilleri beni telefonla arayarak, 'Niye bunları basınla paylaşıyorsun? İşinden olursun' sözleri beni ikinci kez üzdü.. Sağlık Bakanı Akdağ'ın tutumuna anlam veremedim. Karşıma çıkarsa yine de aynı talebimi dile getiririm. Ekmeğim için hakkımı arıyorum" dedi.

Akdağ'a göre olay yanlış yansıtıldı;

Seçim gezileri kapsamında Erzurum'da bulunan Bakan Akdağ, basına yansıyan diyaloğu anlattı.

Sağlık Bakanlığı döneminde özürlü vatandaşlara yönelik önemli hizmetlerin yapıldığını belirten Akdağ, "Ben Batman'da bizim bir hastanemizde çalışan bir işçi kardeşimizle, görme engelli kardeşimizle gayet nezaket içerisinde bir konuşma yaptım. Aramızda bir gerginlik falan da olmadı. Ama bunu farklı şekillerde yansıtanlar oldu" dedi.

Söz konusu görüşmeyi bazı basın kuruluşlarının farklı şekilde kamuoyuna yansıttığını ifade eden Akdağ, "Seçim zamanı maalesef böyle yansıtmalar oluyor. Üzerinde siyaset yapmaya çalışanlar oluyor. Bizim engellilere, engelli kardeşlerimize, görme engellilere bakışımız bellidir. Tekrar söylüyorum; hepsinin benim başımın üstünde yeri vardır" diye konuştu.

AK Partili Çelik'ten Akdağ'a destek;

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de konuyla ilgili açıklama yaptı; "Sağlık Bakanımız Recep Akdağ'ın bir engelli vatandaşımızı azarlaması, kötü muamele etmesi söz konusu değildir" dedi.

Çelik, "Sağlık Bakanı Akdağ, çocukların rehabilitasyonu konusunda çok büyük hizmetler yapmış olan, bu konuda, sizin kadar, bizim kadar, benim kadar çok çok hassas olan bir arkadaşımızdır. Sayın Sağlık Bakanı şu anda yatalak hastalara evde tedavi yaptırıyor. Bir görme engelli vatandaşımız, 'bize ne zaman kadro vereceksiniz' demiş.. Bakanımız da, 'bak kardeşim, sen engelli bir vatandaş olduğun halde biz seni işe aldık, çalışıyorsun sevgili kardeşim' demiş.. Bundan öteye bir azarlama, ona kötü bir muamele yapma söz konusu değildir. Maalesef sizin meslektaşlarınız, bu meseleleri çarpıtmakta birebirdirler, mahirdirler.. Orada anormallik olan nedir bana söyler misiniz? Asgari ücretin az olduğunu söylemek her vatandaşın tabi hakkıdır.. AK Parti iktidara geldiğinde asgari ücret 184 TL idi, şimdi 675 TL oldu. 120 dolara karşılık geliyordu, bugün 450 dolara karşılık geliyor. Para basarak vatandaşa dağıtmamızı birileri isteyebilir mi? Paramızın peşine 10 tane sıfır gelmesini hiç kimse ister mi? Dolayısı ile Sağlık Bakanımız bu konularda en hassas olan bir arkadaşımızdır. Bu şekilde töhmet altında bulundurmak çok çirkin bir davranış olur" dedi.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Akdağ: Engellilerin başımızın üstünde yeri vardır

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Batman'da yaptığı inceleme sırasında özürlü bir işçiyle yaptığı ve basına yansıyan diyaloğa ilişkin.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Batman'da yaptığı inceleme sırasında özürlü bir işçiyle yaptığı ve basına yansıyan diyaloğa ilişkin, ''Görme engelli kardeşimizle gayet nezaket içerisinde bir konuşma yaptım. Aramızda bir gerginlik falan da olmadı. Ama bunu farklı şekillerde yansıtanlar oldu'' dedi.

Seçim gezileri kapsamında Erzurum'a gelen Bakan Akdağ, merkez Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde seçim otobüsü ile gezerek, vatandaşları selamladı.

Akdağ, yaptığı açıklamada, Batman ziyareti esnasında özürlü bir vatandaşla arasında geçen ve basına yansıyan diyaloğu anlattı.

Sağlık Bakanlığı döneminde özürlü vatandaşlara yönelik önemli hizmetlerin yapıldığını belirten Akdağ, şunları söyledi:

''Benim Sağlık Bakanı olarak ve Sağlık Bakanlığı olarak engelli kardeşlerimize ne şekilde baktığım çok bellidir. 8,5 sene içerisinde onları başımızın tacı yaptık. Her türlü hizmeti verdik. Hastanelerde bütün engelli kardeşlerimiz için özel hizmet alanları açtık. Onlara, diğer insanlar önünde öncelik verdik. Bütün sağlık kuruluşlarının kamu olsun, özel olsun, engelli kardeşlerimize daha iyi hizmet vermesi için gerekli düzenlemeleri yaptık. Özürlülerle ilgili Özürlüler İdaresi'nin yaptığı çalışmalara çok ciddi katkılar verdik.''

Sağlık Bakanlığının vatandaşlara sunduğu tedavi hizmetleri arasında yer alan ''Evde Bakım'' hizmetlerinden özürlü vatandaşların da yararlandığını anımsatan Akdağ, şöyle devam etti:

''Biliyorsunuz son 6 aydır da Türkiye'de, özürlü olduğu için ya da yatalak olduğu için evinde bulunan ve sağlık hizmeti gereken bu vatandaşlarımıza, biz Sağlık Bakanlığı olarak evde sağlık hizmeti veriyoruz. İlacından tutun, evde kan alınıp tahliller yapılması ve bir takım tıbbi malzemelerin sunulmasına kadar sağlık hizmeti veriyoruz. Ben Batman'da bizim bir hastanemizde çalışan bir işçi kardeşimizle, görme engelli kardeşimizle gayet nezaket içerisinde bir konuşma yaptım. Aramızda bir gerginlik falan da olmadı. Ama bunu farklı şekillerde yansıtanlar oldu.''

Söz konusu görüşmeyi bazı basın kuruluşlarının farklı şekilde kamuoyuna yansıttığını ifade eden Akdağ, ''Seçim zamanı maalesef böyle yansıtmalar oluyor. Üzerinde siyaset yapmaya çalışanlar oluyor. Bizim engellilere, engelli kardeşlerimize, görme engellilere bakışımız bellidir. Tekrar söylüyorum; hepsinin benim başımın üstünde yeri vardır'' diye konuştu.

Akdağ: Engellilerin Başımızın Üstünde Yeri Vardır başlıklı ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Batman'da yaptığı inceleme sırasında özürlü bir işçiyle yaptığı ve basına yansıyan diyaloğa ilişkin, ''Görme engelli kardeşimizle gayet nezaket içerisinde bir konuşma özetli haberi okudunuz.

F

Fırtına

Guest
Tanrıkulu: Akdağ engellilerden özür dilesin.!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Batman’da görme engelli geçici işçiyle olan diyaloğuyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bakanın özür dilemesini istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ”Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ’ın engellilere bakışı onun zihin dünyasındaki engelleri göstermektedir. Sağlık Bakanı ve AKP, bütün engelli yurttaşlarımızdan özür dilemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Batman’da görme engelli geçici işçi Nurullah Mehmetoğlu’nun sorunlarını anlatması üzerine ”Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz, daha ne yapalım?” şeklinde cevap verdiğini ifade etti.

Sezgin Tanrıkulu, açılamasında şu ifadelere yer verdi;

”Engelli bir yurttaşımız, geçinemediğini ve taşeronun elinden kurtulmak istediğini söylüyor. Bunun üzerine Sağlık Bakanı çok büyük lütuf yapmış gibi vatandaşımızın engelli olduğu halde çalışmasını nimet gibi göstererek vatandaşımızı susturuyor. Hem bir akademisyen hem de Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ’ın engellilere bakışı, onun zihin dünyasındaki engelleri ortaya çıkarmıştır. Türkiye açısından asıl sorun AKP zihin dünyasındaki engeller, önyargılar ve çelişkilerdir. Engelli yurttaşımız Nurullah Mehmetoğlu sorduğu soruyla asıl kimlerin engelli olduğunun ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ’ın engellilere bakışı, onun zihin dünyasındaki engelleri göstermektedir. Sağlık Bakanı ve AKP, bütün engelli yurttaşlarımızdan özür dilemelidir. Çünkü bu durum, AKP’nin engellilere nasıl baktığını ortaya koymaktadır. AKP engellilere ‘sakat’ ve ‘eksik’ insan muamelesi yapmaktadır ama asıl sakatlık bu zihniyetin kendisindedir.”

Tanrıkulu, CHP iktidarında tüm kamuda çalışanları taşeronun elinden kurtaracaklarını, bütün engellilerin eşit muamele göreceklerini ifade etti.

F

Fırtına

Guest
yorumum tamamen tarafsızdır.!!!

birbirlerinin açığını yakalamaya-görsünler.............hemen birbirlerinin kuyusunu kazmaya, kuyuya atmaya çalışıyorlar (!) ve bir de karşı tarafın yaptığı yanlış davranışı eleştirerek ''biz doğrusunu yapacağız..'' diye pembe vaadlere sarılmaları yok mu (!) hepiniz aynısınız............kan-dı-ra-maz-sı-nız...........bizi.!!!

F

Fırtına

Guest
Engelliler Derneği Başkanı Sapancı: Bakan Acilen Özür Dilesin.!

bakan-akdag-.jpg

Türkiye Görme Engelliler Derneği Batman Şube Başkanı ve AK Parti Belediye meclis üyesi Adnan Sapancı yaptığı açıklamada, Bakan Akdağ'ın acilen özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Görme engelli derneklerinin de destek verdiği açıklamada Sapancı, "Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Batman'ı ziyaret etmişti. Ziyaretinden çok, devlet hastanesinde çalışan bir görme engelli arkadaşımızın, Bakan Akdağ'a sorunlarını iletirken, bakanın çıkışması, biz engelliler camiasını üzmüştür. Devletin başında bulunan bir bakanın, kendi üslubuna dikkat etmeyerek bu tür sözler sarf etmesi, bizleri son derece üzmüştür.

Kamu kurumunda müteahhit elemın olarak çalışıyorlarsa bu birilerinin lütfü değildir. Bu tamamen sosyal devlet olma gereği ve herkesin çalıştığı gibi biz engellilerin de çalışabilme imkânımızın olduğunu kamuoyunun bilmesi lazım.. Evet, biz görme engelli de olsak, her zaman çalışırız. Hiç kimse çalışma hakkımızı elimizden alamaz. Olabilir ki bazı durumlardan ötürü engelli olabilmişizdir. Bu bizim suçumuz değil. Herkes engelli olmaya adaydır. Ama kamuda da, özel sektörde de, her zaman çalışacağız. Bizim en doğal hakkımızdır. Biz birilerinin şirketinde çalışır gibi minnet etmelerini de istemiyoruz.

Biran evvel sayın bakanın çıkıp yüzde 10'u oluşturan tüm özürlüler camiasından acilen özür dilemesini istiyoruz. Eğer sayın bakan özür dileyemezse, engelli dernekleri olarak mücadelemiz devam edecektir" dedi.

dha

F

Fırtına

Guest
Görme engellilerden Sağlık Bakanlığı önünde protesto.!

Görme engelliler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le Batman'da yaptığı inceleme sırasında engelli bir işçiyle yaptığı konuşmayı Sağlık Bakanlığının önünde protesto etti.

Türkiye Körler Federasyonu ile Altınokta Körler Derneğince yapılacak basın açıklaması için Sağlık Bakanlığının önünde toplanan görme engellilere Türk Tabipleri Birliği, SES başta olmak üzere birçok meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri destek verdi.

Bakanlığın önünde basın açıklaması yapmak isteyen görme engellilere güvenlik güçleri izin vermedi. Görme engelliler, bir süre polislerle tartıştı.

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam, basın açıklamasını Abdi İpekçi Parkı'nda değil Sağlık Bakanlığının girişinde yapmak istediklerini belirterek, ''Memur bey, zorluk çıkarmayacağız, beş dakika içinde açıklamamızı yapacağız, lütfen izin verin'' dedi. Meslek örgütü temsilcileri de izin verilmesini istedi. Emniyet yetkilileri ise bu talebe izin veremeyeceklerini ancak parka doğru yürümelerine ve orada açıklama yapmalarına izin verebileceklerini söyledi. Görme engellilerin yürüyüşe geçmek istemesi üzerine barikat kuran polis, geçişe izin vermedi. Bu sırada fenalaştığını söyleyen Sağlam'a su getirildi. Bu arada, taleplerinin karşılanmaması üzerine yolu trafiğe kapatmaya çalışan görme engelli eylemcilerden bazılarını güvenlik güçleri engelledi.

Tartışma sonucu, görme engellilerin istedikleri yerde basın açıklaması yapmalarına izin verildi.

Eylemde, ''Hakkımızdır iş ve ücret, bakana etmeyiz minnet'', ''Bizi hor görme bakan bey, sen altınsın biz tunç muyuz?'', ''Bakan bey biz körüz, ya siz?'' yazılı dövizler taşıyan görme engelliler, ''Sağlık Bakanı engellinin düşmanı'', ''Bakan istifa'' ve ''Himaye değil eşitlik istiyoruz'' diye slogan attı.

Anadolu Ajansı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bakan Akdağ'dan görme engelli işçiye özür mektubu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Batman'da azarladığı ve sonradan özür dilediği görme engelli Nurullah Mehmetoğlu'nun hayatı bir bir anda değişti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Batman'da azarladığı ve sonradan özür dilediği görme engelli Nurullah Mehmetoğlu'nun hayatı bir bir anda değişti. Taşeron firmada çalışan Mehmetoğlu, Sağlık Müdürlüğü'ne geçici işçi statüsüne alındı. Telefonla arayarak özür dileyen Bakan Akdağ, Mehmetoğlu'na bir de mektup göndererek, ikinci kez özür diledi.

Batman'da pazar günü Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde görme engelli Nurullah Mehmetoğlu'na "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?" diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün telefonla özür dilediği engelli Mehmetoğlu'nun görev yerini değiştirdi. Bölge Devlet Hastanesi'nde taşeron kadrosunda santralde çalışan Mehmetoğlu, buradaki görevinden alınarak, Sağlık İl Müdürlüğü'nde geçici işçi statüsünde çalışmaya başladı.

Üç gün içerisinde büyük çalkantılar yaşayan görme engelli Mehmetoğlu, işinden olma korkusu yaşarken, bu kez Sağlık Müdürlüğü'nde işe başlamasının sevincini yaşadı.

Bakan Akdağ, dün telefonla arayarak özür dilediği Mehmetoğlu'na bu kez mektup yazarak ikinci kez özür diledi. Akdağ imzalı mektupta, şu ifadelere yer verdi:

"Değerli Nurullah kardeşim; Batman ziyaretim sırasında aramızda geçen diyalogun yansımalarını takip ettim. Bu duruma şahsım adına üzüldüm, takip ettiğim kadarıyla siz de üzüldünüz. Bildiğiniz gibi yoğun bir çalışma dönemi içerisindeyiz. Bu süreçte nadiren de olsa arzu etmediğimiz diyaloglar yaşanabiliyor. Sağlık Bakanı ve hekim kimliğiyle, bir insanlık hali olarak gördüğüm, 'görme engellilik' için sizi, ya da her hangi bir kişiyi rencide edici ifadeyi kasten kullanmam mümkün değildir. Çünkü bir hekim olarak insanın bütün hallerine aşinayım.

Ben, hayatım boyunca yaptığım işin merkezine insanı koydum ve bulunduğum yeri, insanımıza hizmet için vesile bildim. Bu anlayışla çalıştım, çalışmaya devam edeceğim. Sizi daha önce de telefonla arayarak bu niyetimi anlattım. Bu mektubum da yazılı olarak sizde bulunmasını arzu ettim. Yaşananlar nedeniyle öncelikle sizden ve şahsınızda, tüm görme engelli kardeşlerimden özür diliyorum. Sağlık Bakanı olarak 8. 5 yıllık çalışma döneminde engelli kardeşlerimi başımın tacı ettim. Engellilerin sağlık hizmetine rahat ulaşabilmesi için sağlık kuruluşlarımızda düzenlemeler yaptım. Memleketimize hizmet etmeye devam ettiğim sürece, engelli kardeşlerimi baş tacı etmeye devam edeceğim. "

bakan-akdag-yazili-da-ozur-diledigi-gorme-2735672_b.jpg

son dakika

F

Fırtına

Guest
Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Bir Hata Yaptım.!

recep-akdag.jpg

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Batman'da Seçim gezisi sırasında görme engelli Nurullah Mehmetoğlu'nun, "Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz" şeklindeki talebine "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi" sözlerini yeniden değerlendirirken, "Ben bir yanlış yaptım ve o yanlışı gördüm. Önemli olan siyasetçilerin yaptıkları yanlışları görmesi.. Önemli.. Biz de insanız.. İnsan kırdığı herkesten özür dilemeli" dedi.

Bakan Akdağ, NTV'nin canlı yayınında soruları yanıtladı. Engelli bir vatandaşın talebine karşı verdiği yanıtı "hata" olarak yorumlayan ve sonradan özür dileyen Akdağ, şöyle dedi;

"Yaptığım hatayı anlamış bir kişi olarak bu görme özürlü engelli kardeşimizden özür diledim. Helallik istedim. O'da özrümü kabul etti. Hakkını helal etti ve bir yer değişikliği talep etti bizden.. Onu da gerçekleştirdik böylece tamamlandı iş.. Bir de mektup gönderdim. Siyaset tarihinde bir belge olması açısından hatamı anlatan bir mektup.. 'Hakkını helal et yanlış oldu, özür diliyorum şahsınla tüm engellilerden özür diledim' şeklinde bir mektup.."

Bir yazarın yazdığı yazıdan yola çıkarak nasıl bir yanlış yaptığını ve önerilen bir kitabı da okumaya başladığını da anlatan Akdağ, "Ben bir yanlış yaptım ve o yanlışı gördüm. Önemli olan siyasetçilerin yaptıkları yanlışları görmesi.. Biz de insanız.. İnsan kırdığı herkesten özür dilemeli" diye konuştu.

Engellilerle ilgili her türlü sağlık hizmetini bundan sonra bakanlığının yapacağını açıklayan Akdağ, engellilerin durumlarına göre "Evde bakım hizmeti" başlattıklarını belirtti.

Akdağ, "Evde bakım hizmetlerine başladık. Ağır özürlü olan ya da hastalığından dolayı yatalak olan, engelli kardeşlerimize evlerinde sağlık hizmeti veriyoruz. Şu anda bu hizmet 40 bine ulaştı" dedi.

Görme engelli AKP'li Milletvekili Lokman Ayva ile görme özürlü sanatçı Metin Şentürk'üde olaydan sonra aradığını sözlerine ekleyen Bakan Akdağ, "Doğrusu böyle bir olaydan sonra özür dilememi mantıklı buldular" diye konuştu.

AHA

Tekerlekli Sandalye