Sağlık koşulları erken emeklilik

esinti

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar ben bir şey öğrenmek istiyorum.

Benim tanıdığım bir arkadaşım yıllar önce yüz felci hastalığı geçirdi bu hastalıktan dolayı kalıcı fiziksel yüzünde iz kaldı.
bu hastalıktan dolayı toplum içinde bayağı etkilendi rahatsız oldu psikolojik anlamda çok rahatsız oluyor.

Bu arkadaş gülerken falan bayağı yüz felcinden dolayı ciddi anlamda dış görüntüsü olarak kötü duruma düşüyor.
Benim sormak istediğim bu kişi yıllar önce geçirdiği bu hastalıktan yüzünde kalan fiziksel bozukluk yönünden dolayı rapor alıp prim gün sayısını falan doldurdu emekliliğe ayrılabilir mi.

saygılarımla

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam esinti,

Arkadaşınız erken engelli emeklilik hakkını elde edebilmek için gereken prim gün sayısını doldurduysa biran önce emekliliğe başvursun elbette ama lütfen ona söylermisiniz ki bu dünyada dış görünüşün, fiziksel güzelliğin hiçbir önemi yok bana göre. İnsanın ruhu güzel olmalı, kişiliği zarif olmalı yoksa ne güzeller gördüm bu yaşıma kadar ben konuşunca yaratığa dönüşen :(

Hayırlı, mutlu, sağlıklı bir emeklilik olsun dileklerimle...

esinti

Üye
Üye
Selam esinti,

Arkadaşınız erken engelli emeklilik hakkını elde edebilmek için gereken prim gün sayısını doldurduysa biran önce emekliliğe başvursun elbette ama lütfen ona söylermisiniz ki bu dünyada dış görünüşün, fiziksel güzelliğin hiçbir önemi yok bana göre. İnsanın ruhu güzel olmalı, kişiliği zarif olmalı yoksa ne güzeller gördüm bu yaşıma kadar ben konuşunca yaratığa dönüşen :(

Hayırlı, mutlu, sağlıklı bir emeklilik olsun dileklerimle...

Ama arkadaşın elinde raporu falan yok rapor verirler mi onu sordum aslında paror aalınca tabikide başvurur bu rahatsızlıktan dolayı rapor alma durumu olur mu

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşınız bu rahatsızlığınız için kendisine en yakın Engelli Sağlık Raporu vermekle yükümlü eğitim ve araştırma hastanesine ( devlet hastaneleri) başvuru yapsın. Rapor verilir mi yada ne kadar oranlı rapor verilir inanın hiç bilemiyorum ama sanırım doktorlar kapsamlı bir muayene sonrasında en uygun raporu vereceklerdir.

esinti

Üye
Üye
Arkadaşınız bu rahatsızlığınız için kendisine en yakın Engelli Sağlık Raporu vermekle yükümlü eğitim ve araştırma hastanesine ( devlet hastaneleri) başvuru yapsın. Rapor verilir mi yada ne kadar oranlı rapor verilir inanın hiç bilemiyorum ama sanırım doktorlar kapsamlı bir muayene sonrasında en uygun raporu vereceklerdir.

emekli olabilmek için % kaç rapor olmalıdır birde bu yüz felcinden dolayı yüzde hasar kaldığı için birde sol kulakta işitme kaybı var kaba taslak ne kadar rapor verilir en azından boşuna uğraşmasın arkadaş

Aretias

Üye
Üye
yukarıda actığım konuyu okuyunuz ordan bazi bilgileri alabilirsiniz

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
emekli olabilmek için % kaç rapor olmalıdır birde bu yüz felcinden dolayı yüzde hasar kaldığı için birde sol kulakta işitme kaybı var kaba taslak ne kadar rapor verilir en azından boşuna uğraşmasın arkadaş

Selam esinti,

Bu sitede bulunan hiç kimse engelli raporu vermekle yükümlü hastanede çalışmıyor ve kimse heyet doktoru değil maalesef işte bu yüzden arkadaşınız bu raporu elde ederek bir takım haklarından ( özellikle erken emekli olabilme hakkı) faydalanmak istiyorsa her engelli gibi gidip o kahrolası heyete girecek başka yolu yada kolayı yok maalesef üzülerek belirtmek isterim ki bu rapor çıkarma işlemi oldukça meşakkatli bir iş. Süreç çok yorucu, yıpratıcı ama bütün bunlar içinizi karartmasın sonucun ne olacağını önceden kestirmek imkansız.

Boşuna uğraşmak diye bir şey sözkonusu değil bana göre çünkü en azından arkadaşınız bir takım rahatsızlıklarından dolayı belki de uzun zamandır tam teşekküllü doktor kontrolünden geçmemişti. En azından belki tedavisi vardır yani en kötü ihtimal rapor oranı düşük verilip engelli sayılmasa bile buna da sevinmek lazım aslında.

Tüm zorluklarına rağmen bu raporu çıkartabilmek için daha fazla zaman kaybetmeden arkadaşınız şansını denemeli. Aslında ne çelişkili bir durum yani engelliliğin raporla tescillenmesine sevinmeli mi yoksa üzülmeli mi insan? Ama bu ülkede engelli raporunuzun oranı ne kadar yüksek olursa o kadar haklarınızdan faydalanabilmenizde mümkün oluyor aman Allahım bu ne yaman çelişki böyle demiştim ilk öğrendiğimde ama gerçek bu :(

Hayattan çeşitli nedenler sonrasında engellenen kişinin bunu ispatlamak zorunda oluşu maalesef zor ama gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Engelli raporunun en az % 40 olması gerekir kişinin gerçekte engelli sayılabilmesi için. Bu da ayrı bir çelişki ama uygulama böyle ve rapor çıkartırken ücret talep edilmemesi ve alınmaması da bence çok yerinde bir uygulama.

Umarım arkadaşınız için en hayırlısı nasılsa öyle olsun.

Acil şifalar dilerim.

Tekerlekli Sandalye