Sağlık raporu %60 lehteyken,% 60 aleyhte olunca......

tanı

Üye
Üye
merhabalar....mesane kanseri raporuyla 2 yıl önce % 60 oran ile emekli oldu amcam.kontrol muayene zamanı geldiginde...rapor terse döndü....%60 sağlamdır diyerek emeklilik iptal edildi.Bölge Sağlık Kurulundan gelen yazı aynen şudur......'''' adı geçenin çalışma gücünün en az % 60 ını KAYBETMEDİĞİNE '' Karar verilmiştir.sgk girişi 1978 ....2383 günü var.1953 doğumlu......askerlik borçlanması yaptık......ne önerirsiniz....ne yapmalıyız.....saygılar.

kosovali1

Üye
Üye
Mrb iyi gunler ben babamdan yetim maaşı alıyorum başka devlet hastanesinde yüzde 68 çalışabilir raboru aldım maaşım kesilirmi

İsen Buga

Üye
Üye

işe sigortalı olarak başladığınız an kesilmelidir. kesilmemiş ise kestirmekle yükümlüsünüz..
rapor oranı senin yetim olmadığını belli etmez.
sakatlık raporu ayrı bir konudur yetim maaşı ayrı bir mesele.

İsen Buga

Üye
Üye
merhabalar....mesane kanseri raporuyla 2 yıl önce % 60 oran ile emekli oldu amcam.kontrol muayene zamanı geldiginde...rapor terse döndü....%60 sağlamdır diyerek emeklilik iptal edildi.Bölge Sağlık Kurulundan gelen yazı aynen şudur......'''' adı geçenin çalışma gücünün en az % 60 ını KAYBETMEDİĞİNE '' Karar verilmiştir.sgk girişi 1978 ....2383 günü var.1953 doğumlu......askerlik borçlanması yaptık......ne önerirsiniz....ne yapmalıyız.....saygılar.

1. Emeklilik tarihi verilmemiş.
2. şuan yeni oran %60 ise işe başlaması gerekesi nedir? adam 67 yaşında yaş haddinden emekli edilebilir.
3. İşe başlama tarihi lazım bize; belki engelli emeklilik kısmına bakabilirim..
4. kanser olma ihtimali çalışırken mi oldu? iş ile alakası var mı? belki bu ayrı bir konu olabilir.

kosovali1

Üye
Üye
Iyice 2008 den once maas olduğu için çalışırsam bise olmazmış rapordan bise olurmu

kosovali1

Üye
Üye
Ben babamdan dolayı malûl yetim maaşı almaktayım 3.5 yil once işe başladım ve işe başladığım icin maaşımın kesilmesi için dilekçe verdim.
Ve gelen cvbta maas ekim 2008 den once oldugu icin işe başlamam maaşımın kesilmesini gerektirmezmis
Dolayısıyla tekrar ankara emeklilik bölümünü aradim durumu anlattım ve devlet hastanesinde yüzde 68 rapor aldigimi anlattım işe başladığımı atlattım raporum yüzde 60 'ın altına düşmediği icin rapordan dolayıda birşey olmazmış sizcede yüzde 68 rapor aldığım için birşey olurmu?

İsen Buga

Üye
Üye
Yasa bulamadım... 1 saattir baktım. yanlış yere bakmış olabilirim.
%60 altına düşmediği sürece çalışırsan yetim maaşı kesilmez diye bir şart göremedim.

kosovali1

Üye
Üye
Benim sormak istediğim başka bir rapor çıkardım yüzde 68 verdiler bunun için kesilirmi

İsen Buga

Üye
Üye
Öyle degil babam 2008 den once oldugu icin kesilmez

Anladım kesilmez dediniz ama ona göre yasa bulamadım: SGK daki arkadaş neye göre dayanak yapmış bilemedim.
kısacası bu: sorunun yanıtı bilemedim.

Biraz daha bakayım yasa.da öyle bir yazı var mı? varsa şu şu maddeye göre şu şu nedenden dolayı kesilmez diyebileyim.
Emin olamadığım bir konu: belki haklısın ama bilemedim.

İsen Buga

Üye
Üye
Net ve kesin diyeceğim şu: Çalışmaya başladığınızda yetim aylığı kesilir. Malul olması yada olmaması önemli değil.

5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan ve yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise aşağıda sırasıyla yer almaktadır.
1- Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,
2- Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,
3- 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrencilerin çalışmaları,
4- Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,
5- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

yukarıdaki belirttiğim madde içerisinde değilsen; yetim aylığın kesilir. Kesilmemiş ise kestirmekle yükümlüsün.

İsterseniz SGK müfettişi ile bire bir görüşün.

İsen Buga

Üye
Üye
506 sayılı yasagöre ve 23 sayili madde

Okudum, 23. sayılı madde çok iyi açıklayıcı değil yada diğer deyişle seni kapsamıyor...
bir ara baştan sona okurum: işyerimde musait zamanda...

Söyle anladım yanlışım varsa düzelt; babanızdan yetim aylığı almaktasınız; Sigortalı bir işe başladınız. %60 ve üzeri raporlusunuz; Yetim aylığı kesilir mi? Kesilmez mi?..

tanı

Üye
Üye
1. Emeklilik tarihi verilmemiş.
2. şuan yeni oran %60 ise işe başlaması gerekesi nedir? adam 67 yaşında yaş haddinden emekli edilebilir.
3. İşe başlama tarihi lazım bize; belki engelli emeklilik kısmına bakabilirim..
4. kanser olma ihtimali çalışırken mi oldu? iş ile alakası var mı? belki bu ayrı bir konu olabilir.

emeklilik tarihi.....01.09.2018

işe başlama tarihi......01.06.1977

iş ile alakası yok.çalışırken oldu.

Bölge Sağlık Kurulunun yazısındaki ibare şu.........'''' adı geçenin çalışma gücünün enaz % 60 ını KAYBETMEDİGİNE '''' karar verilmiştir.ilginize teşekkürler.ne yapmalıyız..itirazmı...davamı...yeniden heyetmi...veya başka biyol öneriniz varmı..teşekkürler....

İsen Buga

Üye
Üye
1977 yılı işe başlama tarihi ise; o zaman 1987 tarihli yasayı da bilmemiz lazım. Bir bakayım.

İsen Buga

Üye
Üye
Birkaç noktadan değişik amaçla baktım:
3600 gün prim ile engelli emeklilik hakkı olabilirdi. Amcamızın prim sayısı az olunca net çözüm bulamadım:
Geriye tek seçenek kaldı: itiraz edip yeniden muayene hakkımız kalıyor.

Tekerlekli Sandalye