Sağlik raporu almak için şartlarim uygunmudur

onbirsubat

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle affınıza sığınarak bir durumdan bahsetmek istiyorum sizlere.
Benim sağ gözümde doğuştan retina yok.Glokom hastalığı var,bazı durumlarda güneş alerjisi yapıp tansiyonu yükseliyor.
Açıkcası damarlar olmadığını söyledi doktorlar.Yıllar geçti ve ben hayatımda ilk defa 23 yasımda sadece kaymayı düzeltip dış görünüşe bir az olsun özen göstermek amacı ile ameliyat oldum bu arada,dışa kaymış göz cok ciddi bir durumda.Ama sonuç tekrar vasat.
Rapor alamayacağımdan korktuğum için hiç engelli raporuna başvurmadım,fakat bu gün şans eseri başdönmesiyle gittiğim özel hastane benim tansiyonumun 15/10 olduğunu söyledi ve bana Corono 30mg tansiyon hapı verdi bunu sürekli kullanmamı söyledi.
Sizce engelli iş başvurusu için acaba sizce alabileceğim oranlar nelerdir? Korktuğum için gitmek istemiyorum.
Tansiyonda Reçetede:Hipertansiyon yazıyor
Gözdede:Malum gatadan aldım bir sürü şey yazıyor göz konjonktivit,lökom glokom opasitesi gibi şeyler yazıyor lütfen yardımlarınızı değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim
El ele Engelsiz güzel günlere

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba [MENTION=17250]onbirsubat[/MENTION] sorunuza yanıt vermeye çalışayım.

Glokom için cetveli inceledim ama net bir şey bulamadım ancak ektek http://engelliler.gen.tr/f25/gorme-sistemi-hastaliklarinda-verilen-engellilik-oranlari-22808/ görme kusurlarıyla alakalı bilgiler yer almaktadır inceleyebilirsiniz. siz korktuğunuzu söylemişsiniz fakat korkacak birşey yok gidip kontrolleri yaptırıp raporunuzu almanızı öneririm.
Hiper tansiyon için oranlar aşağıdaki gibidir. Fakat size verdiği zarar göz önünde bulundurularaktan doktorunuz vereceği bir karardır.

HİPERTANSİYON
Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler %10

Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa %20
1. Proteinüri
2. Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık
4. Sol ventrikül hipertrofisi

Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa %50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

onbirsubat

Üye
Üye
Teşekkür ederim ama bir göz dediğim gibi hiç görmüyor görme olanağı 0

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17250]onbirsubat[/MENTION], tek gözün tamamen görmemesi diğerinin ise tamamen görmesi durumunda %30 rapor veriliyor. Bu duruma tansiyonda eklenirse bir ihtimal %40 rapor alabilirsin. Ayrıca rapor almaktan neden korkuyorsun ki? En fazla istediğin oran verilmez bunda korkulacak bir şey yok ki...

onbirsubat

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION]

Abi 30 diyen var 32 diyen var delirmek üzereyim ben gitmek istiyorum korkuyorum ama kötü birşey derler de orda sağlıklısın dedikleri zaman
bende iş bulamayıp çalışmadığım zaman o zaman ruhsal hastalıklarım başlar deliririm evde

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu şeker kardeşim bi sakin ol. Ne bu heyecan ne bu stres böyle? :)
%30 ta alırsın %32 de. Duruma göre değişir. Sana %40 rapor verirlerse EKPSS veya özel sektörde engelli kadrosunda çalışma imkanın olur. Olduki vermediler bu sefer hayatında değişen ne olacak ki?

goksul

Üye
Üye
Siz psikiyatriste gidin çünkü rahatsızlığınız sizi etkilemiş tansiyon %10 psikiyatri size%10 verir gözden de en az %30 alırsınız %50 size %40 gibi geri döner korkcak birşey yok hakkınsa dr sana verir

GT-I9515 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

öykü_3520

Üye
Üye
[MENTION=17250]onbirsubat[/MENTION], tek gözün tamamen görmemesi diğerinin ise tamamen görmesi durumunda %30 rapor veriliyor. Bu duruma tansiyonda eklenirse bir ihtimal %40 rapor alabilirsin. Ayrıca rapor almaktan neden korkuyorsun ki? En fazla istediğin oran verilmez bunda korkulacak bir şey yok ki...
Merhabalar, sizde olan hastalıklar ben de de mevcut. Daha yeni engelli raporu aldım. Tek gözümün hiç görmemesinden %32 tansiyondan ise %10 toplam %39 oranım.

LG-D802TR cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

onbirsubat

Üye
Üye
Anlıyorum fakat benim sol gözde görme derecem 0.9 onun bir etkisi olmazmı? Gatadaki raporlarımda bu mevcut

onbirsubat

Üye
Üye
http://i.hizliresim.com/R1ZV07.jpg
http://i.hizliresim.com/6rVkp3.jpg

Arkadaşlar,benim sadece sağ gözde değil sol gözdede 0.9 sorun varmıs ekte ekledim linklere sizlere zahmet 5 dakikanızı ayırıp bilgilendirirmisiniz
Saygılarımla değerli yorumlarınızı bekliyorum

Merhabalar, sizde olan hastalıklar ben de de mevcut. Daha yeni engelli raporu aldım. Tek gözümün hiç görmemesinden %32 tansiyondan ise %10 toplam %39 oranım.

LG-D802TR cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

onbirsubat

Üye
Üye
Sağlık Raporu alabilirmiyim Lütfen Yardımcı olurmusunuz?

Lütfen Çok Önemli benim için

http://i.hizliresim.com/R1ZV07.jpg
http://i.hizliresim.com/6rVkp3.jpg
Rapordaki yaziyi 5 dakikanı ayırıp okurmusun?
Gatadan aldığım raporda diğer gözde 0.9 görüntü var diyor
ve kesinlikle Esansiyel Primer Hipartansiyon Hastasıyım Corono isimli tanaiyon ilacı kullanıyorum,
görme tek gözde negatif ışık hisside dahi değerli yorumunuzu bekliyorum saygılarımla

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION]

Abi 30 diyen var 32 diyen var delirmek üzereyim ben gitmek istiyorum korkuyorum ama kötü birşey derler de orda sağlıklısın dedikleri zaman
bende iş bulamayıp çalışmadığım zaman o zaman ruhsal hastalıklarım başlar deliririm evde

Selam onbirsurat,

Öncelikle sakin ol ve sana gerçekten yardımcı olmak istediğimden emin olabilirsin. Anladığım kadarıyla tek gözün görme yetisi % ve glokom (yüksek göz tansiyonu) rahatsızlığın mevcut değil mi? Peki sence diğer görme yüzden kaçtır? Sana göre yüzde kaç görüyorsun?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam onbirsurat,

Engelli sağlık raporu (en az %40 olmak şartıyla) alabilmek senin için neden bu kadar önemli?
SGK girişin var mı?
Kaç zamandır çalışıyorsun?

Daha 23 yaşındasın ve bu raporu alabilirsin ama önce cesaretli olman gerekir. Hayata karşı, iş yaşamına karşı ve şimdilik en azından Sağlık Kurulu Raporu vermekle yükümlü bulunan doktorlardan oluşan heyete karşı dik bir duruşun olmalı kardeşim. Bu raporu alıp almamak elbete dünyanın sonu değil ama ben inanıyorum ki sen en çok özel sektörde bir iş bulabilme kaygısıyla biran önce bu rapora sahip olmak istiyorsun ve tüm dileklerim, dualarım seninle. Umarım herşey gönlünce olur ama öncelikle cesaretini toplamalısın.

Bu sitede bulunan kimse sana verilecek gerçek rapor oranını belirleyemez. Baltazard formülü vs hiç birisi kesin sayıyı seni görüp de değerlendirecek olan doktorlar gibi kesin sonuç olarak veremez. O yüzden umudunu kaybetme, cesaretini topla ve biran önce heyete çık.

onbirsubat

Üye
Üye
Arkadaşlar,benim sadece sağ gözde değil sol gözdede 0.9 sorun varmıs ekte ekledim linklere sizlere zahmet 5 dakikanızı ayırıp bilgilendirirmisiniz
Saygılarımla değerli yorumlarınızı bekliyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sorun 5 dakika ayırmakta değil güzel kardeşim benim e diyelim ben dedim ki en az %40 alırsın (ki gönlüm bunu ister) ne olacak? Heyete girmeyecek misin?

Korkunun ecele faydası olmadığı gibi sana da hiç bir faydası yok ki. Sana bir abla yada anne tavsiyesi hazır yeni rapor çıkartacaksan diğer bölümlere de görünmende fayda var. Hem ne kaybedersin engel rapor oranının yüksek çıkması her halukarda senin işine gelir. Psikiyatri bölümüne de görünmelisin bence en azından panik atak, agora fobi vs ne çıkarsa bahtına artık.

Bize sunduğun raporların bizim uzmanlık alanımız olmadığı için pek faydası olmadığı gibi senin içinde zaman kaybından başka bir şey değil. Sonuçta hiç birimiz uzman doktor değiliz.

Her şey gönlünce olsun..

onbirsubat

Üye
Üye
Sağ göz 0
Sol göz 0.9

Selam onbirsurat,

Öncelikle sakin ol ve sana gerçekten yardımcı olmak istediğimden emin olabilirsin. Anladığım kadarıyla tek gözün görme yetisi % ve glokom (yüksek göz tansiyonu) rahatsızlığın mevcut değil mi? Peki sence diğer görme yüzden kaçtır? Sana göre yüzde kaç görüyorsun?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Kurula ne zaman çıkacaksın? tarih belli mi?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Peki o zaman hemen ilk iş olarak randevu alman lazım sonrasında bırak akışına kardeşim. Kendini helak etmenin kimseye faydası yok. Hakkında sana hakkın olanı vermek zorundalar ve vereceklerdir yeter ki sen yapman gerekenleri yap.

Haydi sağlıcakla kal, umutla kal,

Tekerlekli Sandalye