Sağlık raporu nasıl alınır, nereye başvurmalıyım?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Arkadaşlar öncelikle merhaba benim bir kaç sorum olacaktı
1- Akıl hastasıyım daha önce bakırköyde tedavi gördüm ve 20 senedir iğneye bağımlı olarak yaşıyorum kesinlikle iğneyi bırakma gibi bir şansım yok çünkü hastalığım tekrarlıyor ve iyice ağırlaşıyor doktor bana oranımın %80 ve sürekliliği olan bir hastalık olduğunu söyledi ben başvurup rapor almak istiyorum %80 verirlermi acaba ?

2-Ben ötv indiriminden faydalanıp fiyatı ucuz bütçeme göre bir araba almak istiyorum heyet bana inceleme sonucunda %80 verse bile bu oran ile araç alsam dahi benim dışımda oğlum kızım veya eşimin bile aracı kullanamayacağını okudum forumda peki ama doktor benim kesinlikle ne olursa olsun araç kullanmamı istemiyor nedeni ise hastalığımın sürekliliği iğne ile ayakta durduğum için ve iğneninde yıllardır üzerimde bıraktığı yan etkileride düşünerek kesinlikle araç kullanmamı istemiyor bu durumda ben ne yapabilirim yine %90 şartmı

3-Rapor almak için ilk olarak nereye başvurmam ve hangi belgeleri toplamam gerekiyor

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1: Doktor size %80 oranın da bir rapor verileceğini söylediyse muhtemelen gerekli dayanağı vardır ki bu oranı verdi. Zira d.r unuz muhtemelen psikiyatri d.r udur ve ve size verilecek rapor oranını psikiyatri belirliyordur.
Tabi illada %80 verirler demek yanlış olur sonuçta durumunuz detaylı bir şekilde değerlendirilip oran belli olacak.

2: ÖTV ve MTV den muaf araç alabilmeniz için ya aldığınız aracın “özel donanımlı olması” lazım (ki sizin aracı kullanmak için özel bir donanıma ihtiyacınız yok) yada sakatlık/ hastalık oranınızın %90’ın üzerinde olup 3. dereceye yakın akrabalarınızın kullanacağı bir araç alabilirsiniz.
Bunların dışın da vergi muafiyetli araç alamazsınız.

3:Rapor almak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Bulunduğunuz ildeki hastaneye başvurarak şu nedenle sağlık raporu almak istiyorum demeniz yeterli olacaktır.
Rapor almak için hastaneye sevkli giderseniz rapor için sizden ücret talep etmezler.

benimkaderim

Üye
Üye
Maalesef akıl hastalıkları olanlara ehliyet,yani sürücü belgesi vermiyorlar,araç alsanızda bunu untmayınız,geçmiş olsun

Tekerlekli Sandalye