Sağlık raporu vergi muafiyeti ile ilgili yardım...

korayy

Üye
Üye
bu yıl haziran ayında vergi muafiyeti için başvuruda bulundum..nihayetinde bugün vergi dairesinden devap geldi iş yerime raporumda,kronik depresyon %10,hipretansiyon,%10,diabetus melitus tip 1 %30 sonuç itibari ile kırpılarak %43 almışım raporun alt kısmında sürekli ibaresinde kutu içerisinde x şeklinde yani sürekli,fakat raporun tam alt kısmında 1 yıl sonra kontrol kaydı ile diye bir kaşe var,ve vergi dairesinden gelen yazıda'da kısaca şöyle yazmakta 20/09/2012 tarihinde ilgili hastaneden alınan özürlü sağlık raporu kurumumuzca incelelnmiş olup çalışma gücü kaybı %43 olarak tespit edilmiştir.bu nedenle rapor tarihi olan 20/09/2012 tarihinden başlamak üzere 20/09/2013 tarihine kadar üçüncü derece sakat hizmet erbabı için tespit edilen vergi indiriminden faydanladırılması gerekmektedir..şimdi ben emekli olabilrimiyim bana sürekli olarak verilen rapor vergi indirimi neden 1 yıl olarak verilmiştir..sonuçta hastalıklarımın geçme olasılığı sıfır(keşke sağlığımı geri verselerde bunlara gerek hiç kalmasa) 1 yıl sonra gittiğimde raporum değişecekmi değişirse burası (türkiye)rapor oranım düşürülürse emeklilik hakkım yanarmı aklım karıştı sizlerin önerisini bekliyorum cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pskolojik rahatsızlıklarda genellikle "sağlık raporlarına şerh düşülerek" 1-2 yıl sonra tekrar muayene diye ibare ekleniyor. Rapor sürekli verilmiş ama anladığım kadarıyla ama aynı zamanda 1 yıl sonra kontrol ibareside eklenmiş.
Bir yıl sonra rapor oranınızın ne olacağını söylememiz tahmin yürütmemiz imkansız.

korayy

Üye
Üye
cevap için teşekkürler halil bey fakat kronik deprsyon yani süreğen devamlı anlamında ve bununla ilgili ilaç raporumunda var ve gönderdim anlamadım gitti neyse emeklilik için başvuru yapacaktım ama burnumuzu çeke çeke işe devam edicez anlaşılan..

abazali

Üye
Üye
raporunuz baltazart formülüne göre hesaplanmış ama depresyon tedevi edilen bir hastalık oldugu için ankaranın gözünden kaçmamış eger bir yıl sonra konturol mueyenesinde düzelme olura buna hekim karar verir ama unutma depresyon tedeviyle tamamen iyileşen bir hastalık.ilaçlarını düzenli kullanmanı tavsiye ederim.allah acil şifalar versin

abazali

Üye
Üye
emekli olma raporunu düzeltirmeden ilerde başın agrır işini kaybedersin.sana tavsiyem süre dolduktan sonra tekrar heyete gir ve pisikiyatriyi rapordan çıkart ve yüzde kırk alırsan tekrar ankara gönder ve sonucu bekle.
ama işten sakın ayrıma vergi indirimini süresiz alana kadar .bol şanslar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam korayy,

Abazali arkadaşımın dedikleri çok çok doğru ve dikkate almanı tavsiye etmek istedim. Süresiz vergi indirim hakkı almadığın sürece her ne kadar emekli olmayı çok arzu etsen dahi emeklilik işlemleri için sakın acele etmemeni önermek istedim. 1 yıl için risk almaya değmez inan ki sonuçlarını abazali çok güzel ifade etmiş kendisini tebrik ederim hem mevcut işinden olursun, hem emekli maaşın umduğun kadar yüksek olmayabilir hem de inan emekli olmuş engellilere yeni bir iş şansı yok denecek kadar az.

Mümkün olduğu kadar çalışabildiğin kadar çalışman şu an senin için en olumlu şart olacaktır.

Her şeyin gönlünce olması dileklerimle,

korayy

Üye
Üye
çok teşekkür ederim ddeğiniz gibi yapıcam kendimi ve ailemi garanti altına almak zorundayım en azından bir işim var gidip geliyorum peki bu raporla özürlü kimlik kartı çıkartabilrimiyim ve otobüs vs gibi vasıtalardan ücretsiz yararlanabilirmiyim birde raporumun aslını iş yerine göndermişler tek nüsha banada gelecekmi yoksa iş yerime fotokopilerini verip aslını onlardanmı almalıyım?

korayy

Üye
Üye
teşekkürler gazozagacı dediklerinizi dikkate alıcam..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam korayy,

% 43 olarak işyerinize gönderilen raporun aslını ve tabiki vergi indirim hakkınızı da aslını kesinlikle işyerinizden size verilmesini isteyin. Aslında 2 nüsha halinde göndermeleri gerekirdi yani asıllarının birer tanesi size teslim edilmek üzere düzenlenmeliydi. Ama madem tek nüsha halinde geldi o halde işyerinize aslını değil gerekirse noter tasdikli fotokopisini verin, asılları siz de kalsın.

Emeklilik işlemleri hariç olmak üzere bu rapor ile tüm engelli haklarınızdan faydalanmanız mümkündür.

Engelli haklarınızın tümünü alabilmeniz ve kullanmanız dileğimle,

abazali

Üye
Üye
notere boşa para verme vergi dairesinden ve heyete girdigin hastanenin saglık kurulundan rapor numarasını alıp hastane arşivinden aslı gibidir kaşeli örnegini alabilirsin.sana son sözüm süren doldugunda yeni rapor al ve tekrar ankaraya göder bakalım zaman neyi gösterecek.ayrıca tevecügünüze cok teşekkür ederim tüm engelli insanların ölene kadar yanındayım.herkes her an engelli adayı

korayy

Üye
Üye
vakit ayırarak cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler...sağlıklı mutlu huzurlu günler ve geceler...

Tekerlekli Sandalye