Sağlık raporumda 1 yıl sonra kontrol yazıyor. Bu ne demek?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ibrahim2020

Üye
Üye
hocam ben ibrahim gül %70 pisikiyatri den ropor aldım raporun cevabı aynı %70 olarak geri geldi yanlız bir yıl sonra tekrar hastaneye sevkine diye bir yazı var benim primim 4500 sigortalık yılım 19 yıl bu hastaneye sevk ne demek onu anlayamadım benim emekli olabilmemde bi sorun çıkarmı
saygılar....

M

mavibalina2012

Guest
Yani raporunuzda süreklilik kısmı boş ve 1 yıl süreli mi ona göre bilgilendireceğim...

ibrahim2020

Üye
Üye
gelen cevapda bir yıl sonra kontrrol olması gerektiği yazıyor sadece

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi almak için başvuruda bulundunuz, hastane "süreklidir" ibareli %70 oranında rapor verdi, fakat ankaradan gelen cevapta raporun bir yıl sonra yenilenmesi isteniyor. Ben bu şekilde anladım. Eğer doğru anladıysam "vergi indirimi başvurularında hastanenin verdiği oran geçerlidir" diye verilmiş bir mahkeme kararı var. Evet sizde oran düşürülmemiş ama hastanenin süresiz verdiği raporu onlar süreli yapmışlar. Örnek verdiğim mahkeme kararı emsal gösterilerek hukuki yoldan itiraz edebilirsiniz. Yada bir yıl sonra yeniden muayene olacaksınız. Karar size kalmış.

M

mavibalina2012

Guest
Engellilik nedeniyle erken emeklilikte ise öncelikle kişinin vergi indiriminden faydalanması gerekir. Engelli erken emekliliğinden faydalanacak kişide yaş şartı aranmaz ancak hizmet ve prim şartını yerine getiriyorsa emekli olabilir.
Yani 01.10.2008 yılından önce işe girdiğiniz için vergi indirimine tabisiniz..%70 sağlık kurulu raporuyla 2. derece engelli olarak 19 yıl hizmetinize istinaden sizin deyiminize göre söylüyorum, 15 yıl 8 ay hizmet süresi ve 3680 gün prime tabisiniz...
Siz hizmet ve prim şartını yerine getirmişsiniz geriye vergi indirimi şartı kalıyor...Kurumunuz aracılığıyla veya kendiniz elinizdeki raporu alarak bulunduğunuz ilde Gelirler Müdürlüğüne vergi indirimi için başvurmanız gerekiyor...Gelirler Müdürlüğü cevabı kurumunuza iletiyor eğer %40 ve üzeri sürekli indirimi kazanmışsanız emekliliğe hak kazanırsınız...Burada Gelirler Müdürlüğünden 3 şekilde cevap gelebilir...
1. Rapor oranınızı %40 ve altına düşürebilir bu koşulda vergi indirimden ve emeklilikten faydalanamazsınız.
2. Hastalığınıza süre ibaresi ilave edebilir yani 1 yıl veya daha uzun süre koyup bu sürede vergi indirimi verilip süre bitiminde hastane kontrolu uygundur şeklinde yazı gönderebilir. Bu durumda süre bitiminde hastaneye başvuru yaparsınız hastane işgücü kaybınızın devam ettiğini beyan ederse süreklilik ibaresi ekleyebilir yok hastalığı bitmiştir şeklinde yazı yazarsa o günden sonraki emekli maaşınız kesilir...
3. Rapor oranınızı % 40 ve üzeri gösterip sürekli indirimi verirse engelli indiriminden faydalanırsınız...
Muhtemel sonuçları söyledim sıkıntı varsa yardımcı olabilirim...

ibrahim2020

Üye
Üye
Ankara'nın süreli yaptığı % 70 raporumu hastanein verdiği süresiz e çevirmek için hukuk yoluyla itiraz etmem durumunda kazanma şansım nedir ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuda bir şey söylemek çok zor. Hukuki süreç hem çok uzun olacaktır hemde meşakkatli bir iş. Ben sadece bir alternatif olarak belirttim.

M

mavibalina2012

Guest
Daha ziyade psikolojik raporlarda iyileşme olasılıkları göz önüne alınarak takip kontrollü süreli raporlar veriliyor yani tekrar kontrol öngörülebiliyor...

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım ifadelerinin çelişkili olmasından bende öyle anladım o yüzden sordum tek doktormu diye yoksa öyle abuk subuk rapor olmaz...Neyse sana yapman gerekeni şöyle anlatayım hastanelerin "Engelliler İçin Rapor Veren, Sağlık Kurulu Raporları" bölümü var öncelikle oraya başvuruyorsun, müracaatında kesinlikle isterlerse de ücret ödemiyorsun (engelliler sağlık kurulu raporu için ücreti ödemezlermiş diyeceksin)...(Kurumuna İlgili Makama yazan dilekçe verip o dilekçeylede hastanenin Sağlık Kurulu Raporuna başvurabilirsin, bizzat da olabilir) Onlar sana gün tayin edecekler tayin ettikleri gün hastaneye gideceksin heyete gireceksin...Heyet sana %40 ve üzeri rapor verirse Vergi İndiriminden faydalanacaksın...Vergi indirimi için yapman gerekenleri sen raporumu aldım dediğin gün yine detaylıca anlatacağım...TEK İMZALI DOKTOR RAPORUYLA ENGELLİ HAKLARINDAN FAYDALANAMAZSIN...Sanırım şimdilik anlaşılmayan husus yok...

ibrahim2020

Üye
Üye
yokk hocam yanlış anladım ben ve yanlış anllattım sanırım 10 doktorun onayıyla heyete girdim ben ama tek piskiyatri doktorum verdi %70 vede sürekli hastadır diye rapor aldım .raporu maliye ye verdik sonra ve cevap geldi % 70 le hak ediyorum vergi indirimini yanlız bir yıl sonra tekrar kontrole gönderiyorlar ben bunu anlamadım . yani süresiz rapora süreli olarak geldi onun için sordum iptal olma şansı varmıdır diye

M

mavibalina2012

Guest
Tekrar başvurma şansınız tabiki var ancak dediğim gibi psikolojik rahatsızlıklara yönelik raporlarda düzelme şansı da göz önünde bulundurarak süreli raporda verebiliyor...Rapora tekrar başvurmanız kadar itiraz etme hakkınız da var ancak doktorunuzla durumunuzu görüştünüz mü, sağlık durumunuzda iyileşme görülebiliyormuş eğer görülmez deniliyorsa bir yıl sonra raporunuz süreklilik arz eder ancak dediğim gibi durumunuz yine heyetin insiyatifinde ...Ya 1 yıl için vergi indirimine razı olup seneye tekrar heyete gireceksiniz ya da rapora itiraz hakkınızı kullanacaksınız karar sizin bu konuda sizin yerine karar veremem önerim yine de doktorunuzla görüşmek yönünde...Sanırım sorun kalmadı değil mi...

ibrahim2020

Üye
Üye
ben şuan emeklilik işlemlerine başlayabilirmiyim bu konuda bi sorun varmıdır hocam . pirim günüm 4500 yılım 19

M

mavibalina2012

Guest
Prim ve hizmet koşulunda sorun yok tek sorun vergi indirimiyle ilgili kısımda...Ben tüm şartları size söyledim karar sizin.

ibrahim2020

Üye
Üye
malulen emeklilik

hocam benim ankaradan gelen evrakımın altında şöyle bi yazı var aynen yazıyorum..

Merkez sağlık kurulunca incelenerek adı geçenin çalışma gücünün yüzde yetmişini (% 70 ) kaybettiği tespit edilmiştir .
ancak merkez sağlık kurulunca gelecekde sakatlık derecesinde değişiklik olabileceği dikkate alınarak bir yıl sonra yeniden hastaneye sevki uygun görüldüğünden .../.../2013 tarihinden sonra sakatlık indiriminden yararlanmak istemesi halinde yeniden hastaneye sevk edilerek alınacak raporun incelenmek üzere gönderilmesi gerekmektedir .

sorum : ben emekli oldukdan sonra tekrar heyet raporumu almam gerekecek eğer raporu almazsam emekliliğim iptal olabilirmi prim 4500 yılım 19 yıl olduğu için soruyorum benim hastaneden aldığım raporda sürekli olarak gönderilşmişti

saygılar....

M

mavibalina2012

Guest
Ben bu cevabi tüm olasiliklari ile yazmiştim...1 yil sonraki kontrolünüzde emeklilik hakkinizin kaldirilip kaldirilmayacağinin doktor insiyatifinde olduğunu ve doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini tüm olasiliklari düşünüp karari sizin vermenizi söylemiştim diyeceklerim bugün de ayni hiçbir şey değişmedi karar sizin olasiliklari göz önünde bulundurarak kararı kendiniz verin...

İsen Buga

Üye
Üye
Siz malul emekliliği bosverin erken emekli olmaya çalışın. İkisi arasında en iyisi erken emekliliktir. Dolayısıyla önce vergi indiriminden faydalanmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken su: bulunduğunuZ ilde defterdarlık engelliler şubesine gitmek. Prosedür gereği uygun evrakları almak. Defterdarlık sizi hastaneye heyete yollayacaktım. Sizde gereken prosedürleri takip ederseniz. Vergi indiriminden faydalandiginiz an emekliliğinizi talep edersiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye