Sağlik raporuna itiraz süresi ve şekli

aydogdum1

Üye
Üye
Halil Bey Selamlar,Yeğenim Celal AYDOĞDU Halen Beyin KANSERİ TÜMÖRÜ ameliyatı nedeniyle engelli .2022 den maaş alabilmesi için gerekli müracaatlarımızı yaptık AKŞEHİR DEVLET HST. den % 98 SÜREKLİ BAKIMA MUHTAÇ RAPORU İLE şimdi Halen kendisi 2022 den maaş alıyor.Eşi de EVDE BAKIM MAAŞI ALIYOR.Ancak Yeğenim ameliyattan önce SSK lı olarak çalıştığından ve ASKERLİĞİ ni de saydırdıktan sonra toplam prim gün sayısı 1812 gün etti ve SGK dan malülen emeklilik için başvurduk.Konya - Akşehirde oturuyoruz bizi KONYA da hastaneye sevk ettiler bütün doktorlara muayeneler oldu.ancak bu gün bir yazı aldık HER NE KADAR % 60 VE YUKARISI ( % KAÇ AKDIĞIMIZI YAZMAMIŞLAR) RAPORUNUZ VAR İSE BİLE VE HER NE KADAR 1800 GÜNDEN FAZLA PRİMİNİZ VARSA BİLE 10 YILLIK SÜREÇ VE BİR BAŞKASININ BAKIMINA MUHTAÇ OLMADIĞINDAN MALULEN EMEKLİLİK İSTEĞİNİZ GERİÇEVRİLMİŞTİR GİBİLERİNDEN BİR YAZI GÖNDERMİŞLER.Şimdi Yeğenim BEYİN KANSERİ AMELİYATI nedeniyle TÜM VUCUT SAĞ TARAF TAMAMIYLE FELÇ DURUMUNDA,YÜRÜYEMİYOR KENDİ İHTİYAÇALRINI kendi başına karşılayamıyor afedersiniz tuvaletten sonra taharetini bile kendisi yapamıyor.Şimdi biz bu rapora itiraz edebilirmiyiz ve NASIL İTİRAZ EDECEĞİZ nereye müracaat edeceğiz,nasıl bir İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZABİLİRİZ. Bu konularda YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.Saygılarımla
NOT ///// .RAPORA İTİRAZ İÇİN BİR SÜRE VARMIDIR. ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladığım kadarıyla malulen emeklilik için aranan 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmamışsınız. Normalde bir başkasının bakıma muhtaç olanlar için 10 yıllık süre aranmaz ama SGK başkasının bakımına muhtaç olmadığınıza karar vermiş olmalı. Tam olarak ilk sigortalılık tarihi nedir yeğeninizin?

aydogdum1

Üye
Üye
01.01.2006 tarihinde SSK.lı olarak işe başladı ve ASKERE GİTMEK İÇİN 10.10.2009 TARİHİNDE İŞTEN AYRILDI ve askere gitti ve bu durum başına geldi. 1369 gün SSK sigortlı artı olarak 443 gün de askerliğini saydırdık toplamda 1812 gün ediyor bildiğim kadarıyla SGK.dan MALULEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN 1800 GÜN prim yeterli diyorlardı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emeklilik için yasa iki ayrı kural koymuş. Yasayı aşağıya aktarıyorum...

Malulen Emeklilik:

5510 Sayılı Kanunla Doğuştan veya İlk sigortalılığından önce sakatlığı bulunmayan kişiler ( bunu sağlık kurulu raporu ile ispat edemeyenler ki; bu ya sigortalılığa başlamadan önce alınan bir sağlık kurulu raporu veya ilk sigortalılıktan sonra bir sağlık kurulu raporu ile hastalığın doğuştan veya ilk sigortalıktan önce meydana geldiğini ispat edemeyen ) 5510 Sayılı Kanun yürürlüğe girmeden hangi kanuna tabi olursa olsunlar, çalışma gücünün en az % 60 ‘ı kayıp ettiğini belgelemesi,

En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartı ile

Malulen emekli olurlar.

aydogdum1

Üye
Üye
Halil Bey,cevaplarınız için teşekkürler,ancak bizim Şimdi biz bu rapora itiraz edebilirmiyiz ve
1..NASIL İTİRAZ EDECEĞİZ,
2..Nereye müracaat edeceğiz ,
3..Nasıl bir İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZABİLİRİZ.(Üzerinde küçük değişiklikler yapabileceğimiz ÖRNEK bir dilekçe yazabilirmisiniz ?)
Bu konularda YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.Saygılarımla
NOT ///// .RAPORA İTİRAZ İÇİN BİR SÜRE VARMIDIR. ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora değilde SGK ya itiraz edeceksiniz. Tabi eğer hastanızın sürekli bakıma muhtaç olduğuna inanıyorsanız bunu yapmalısınız. Eğer o itirazdan yine red cevabı gelirse geriye kalan tek şey hukuki işlem başlatmak. Başkada bir yolu yok.

Tekerlekli Sandalye