Sağlık raporunda yazan 'araç kullanamaz ehliyet alamaz' ibareleri?

mamimami

Üye
Üye
Arkadaşlar kayınpeder 10 yıl önce beyin kanaması geçirerek sağ tarafı felç oldu.Malulen emeklilik için başvurduk ama red edildi.Adamcağızın sağ kolu ve sağ bacağı tutmuyor ama 2\3 oranını kaybetmediğinden malul sayılmıyormuş.Özürlü kadrosundanda çalışabilirmiş.Allah bunlarada böyle bir
sakatlık verir inşallah o zaman görürler.Üst kurula itiraz ettik ama ümidimiz yok açıkçası.Sorum şu ki; biz yeniden şahsi olarak hastaneye sağlık raporu için başvurduk.ekte de görüleceğe üzere % 85 oran verilmiş ama alttaki sonuç kısmında özel araç kullanabilir ve ehliyet alır kısına hayır yazmışlar.Benim bildiğim araç kullanamaz ise oran % 90 veya üstü olmalı.Nasıl % 85 verirler o zaman .İtiraz etsek bir faydası olurmu ?
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• Scanned at 17.10.2012 14-34.jpg
    Scanned at 17.10.2012 14-34.jpg
    99.9 KB · Görüntüleme: 120

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araç kullanamayan, daha doğrusu raporunda "araç kullanamaz, ehliyet alamaz" ibaresinin bulunması rapor oranının %90 ve üzeri olacağı anlamına gelmez. Örnekse, pskolojik hastalığı olan ve %60 özrü bulunan kişiyede araç kullanamaz ehliyet alamaz derler, spasiteden dolayı kasılması olan ve bu kasılmanın araç kullanmasını kendisi ve başkaları açısından sakınca doğuracağına inanılan spastik hastalar içinde aynı ibareler yazılır.

mamimami

Üye
Üye
Anlamadığım vergi dairesine sordurduğumuzda ÖTV indirimi hakkımızın olduğunu söylüyorlar ama arabayı ne kensisi nede başkası kullanamadıktan sonra ne işe yarar o zaman.

İsen Buga

Üye
Üye
%90 altındakiler ötv donanımı olmadan ÖTV.siz araç alamaz.
Otobmatik vites araç alanlara gelince her sakatlığı olanlar ÖTV.siz araç alamaz. Kimlerin araç alacağına dair Prosedür var:

Size verilen bilgiler yanlış: vergi indirimi ile ÖTV.siz araç aynı kategoride değil. Dolayısıyla siz karıştırmış olabilirsiniz.

İlle de ÖTV.siz araç alacaksanız; rapora itiraz edeceksiniz. İl Sağlık Müdürlüğüne ilgili raporun uygun oran verilmediğine dair itiraz edeceksiniz.

marcus_oredius

Üye
Üye
isen'e katılıyorum. sonuçta araç alınacaksa dahi bu engelli kişinin ila kullancağı anlamına gelmez. başkasıda kullanabilir. ama şu varki prosedürleri iyice incelenerek bu koşullara uygun olup olmadığınızı araştırmanız gerekmekte.

mamimami

Üye
Üye
isen'e katılıyorum. sonuçta araç alınacaksa dahi bu engelli kişinin ila kullancağı anlamına gelmez. başkasıda kullanabilir. ama şu varki prosedürleri iyice incelenerek bu koşullara uygun olup olmadığınızı araştırmanız gerekmekte.

sorunda burda zaten.aracı başkası kullanabilmesi için özür oranının % 90 ve üstü olması lazım.eğer kendi özel tertibat taktırıp kullanacaksa % 40- % 90 arası özrü olması lazım.Ama raporda hem özel tertibatlı araç kullanamaz hemde % 90 altı oran veriyorsun.

İsen Buga

Üye
Üye
Acaba diyorum yönetmeliği baştan okudunuz mu? Özür dilerim kötü birşey demiyorum: çünkü bir çok yerde hatalarınız var:

%90 üstü rapor alan bir arkadaş;
Kendisi kullanması amaçıyla ÖTV.siz araç alırsa; özl aparat taktırmayabilir.
Kendisi kullanmayacak ve ÖTV.siz araç alırsa ruhsata yazılı isimler kullanır. Ruhsatta yazılı olmayan isimler kullanamaz.

Ha bu arada %90 araç alıpda başkası kullanacaksa mahkeme emri gerekiyor. Pat diye alamazsınız. Yada engelli bir birey zeka sorunu yoksa o zaman NOTER den halledersiniz. Bu karışık bir mevzuu..

Geriye kaldı %90 altında olanlar

Dikkat çekerim %40 ile %89 arası sakat olanlar demek değildir.

Yönetmelikde öyle birşey yok: %90 altında olanlar derken %0 olabilir %1 olabilir. demek istediğim şu: % işgücü kaybı oranının önemi yoktur.
Aparat taktırıyorsan bunun da önemi yoktur. ister aparat taktır ister taktırma; Ha taktırmışsın ÖTV.siz araç alamazsın. Ha taktırmamışsın yinede ÖTV.siz araç alırsın. bu çok karışık bir mevzu: Siz yinede önemli olan sakatlığınıza bakmanızdır. Ne tür sakatlığınız var ise o sakatlığına ÖTV.siz araç alınabiliyor.
Sağ kol
Sağ bacak
Sol bacak
Bunlardan sakat olanlar alabiliyor. Biri yada İkisinden engelli olması sorun teşkil etmiyor.. Bir parmağı eksik olanlar bile alabiliyor. Ancak bunun dışında engeli olanlardan hiç biri ÖTV.siz araç alamaz. % 40 ve üstü olda dahi alamaz.
Yine örnek vereyim: Sol kol komple yok ama Ehliyet alabiliyor ancakl ÖTV.siz araç alamıyor. Özel aparat da taktırabiliyor yinede ÖTV.siz araç alamıyor. Başka örnek Sağ baş parmak yok ama adam aparat istemiyor gitmiş almış otomatik vites. Ama aparat yok, ÖTV.siz araç alıyor altına...

Bu olayın bir prosedürü var; ince detaylar bunlar: birden herşeyi yazamam buraya. Çok kamsamlı bir yazı olur. Kimse okumaz.
Biz tecrübelerimizi sizinle paylaşıyoruz ama ilginizi çekecek konular olursa o zaman o konudan bahsediyoruz. Detay yazmaya gerek kalmıyor. dolayısıyla Birden yüklenmek yerine belli noktalardan bilgi verip onu aydınlatıyoruz.
Özür dilerim seni kötülemek istemedim sadece bilmediklerini öğrettim. Sizi aydınlatmaktı işim:

Tekerlekli Sandalye