Sağlık sigortasından yararlandığım gerekcesiyle yetim maaşım kesildi. Ne yapabilirim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Merhaba. Ben ve annem babamdan kalan dul ve yetim ayığı alıyoruz. İkimizin aldığı maaş toplamı askeri ücrete tekabbül ediyor.

Lise 4 öğrencisiyim. Meslek lisesinde okuduğum için bu sene staja gidiyorum. Stajda bize her ay askeri ücretin 3/1 ini veriyorlar(207,90 Tl)

Geçenlerde 18 yaşıma girdim. Bu ay dul ve yetim maaşımı alamdım. Annemin aldığı para askeri ücretten çok düşük oldu. Acaba sorun 18 yaşını doldurduğumdanmı yoksa staj yerindenmi kaynaklanıyor.(staj yerinde biz sağlık sigortalısı olarak gözteriyoruz.bize verilen bilgi öyle)

durum böyle iken ben tekrar maaş alabilirmiyim? veya maaşımı direk annemin üzerine aktarma şansım varmı ? Bilgi verirseniz sevnirim.

Not: Hale aktif olarak lise 4(son) sınıf öğrencisiyim,

E

ENB ÜYESİ

Guest
SSK´dan emekliydi. (Vefat ettiğinde süresi tam dolmadığından malülen emekli olmuştu)

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bağ-Kur veya SSK’dan yetim aylığı alanlar SSK'lı olarak çalışmaya başladıkları zaman yetim aylıkları kesilir. Sağlık sigortalısı olarak göründüğün için yetim maaşın kesilmiş olmalı. Sigortalılık süren dolduğunda yeniden yetim maaşı için başvurabilirsin yada aldığın yetim maaşının annenin üzerine devredilmesi için kuruma başvurabilirsin...

E

ENB ÜYESİ

Guest
Peki ben kuruma başvurmak için ne tür belgeler gereklidir ? Sadece bir dilekçe vermemiz yeterlimidir ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yeterli olur...

Tekerlekli Sandalye