Sağlık sorunlarımı gerekçe göstererek istifa etsem tazminat alırmıyım?

EZ_T

Üye
Üye
Merhabalar.

Geçen ay aldığım raporlarda aşağıda ki bilgiler yazılı. 7 yıldır özel bir şti de muhasebeci olarak çalışıyorum. Oturduğum yerden kalktığımda abartısız ilk 2 dakika sağa eğri bir şekilde yürüyorum. Merdiven çıkarken sol bacağımı istemsiz kullanabiliyorum. Kışın karda sürekli düşme riski var zaten. İşyerimden kıdem tazminatı alarak ayrılabilmek için rapor alabilir miyim? Bunun için kurul raporu mu gerekli tek doktor raporu yeterli mi?

Bir de bu bilgiler ile % kaç rapor alabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

sol alt ekstremitede polio sekeli
uylukta 10 cm baldırda 6 cm atrofi
lomber disk hernisi
L4-5 geniş tabanlı protnüzyon
Rotoskolyoz
Lomber eha ağrılı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%40 ve üzeri bir rapor alacağınızı düşünüyorum. İsen'inde söylediği gibi kurul raporu almalısınız.
Ek bilgi:

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kural olarak işten kendi isteğiyle ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik, sağlık problemlerinin belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile istifa halinde çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı alınabilmektedir.

turan yılmaz

Üye
Üye
aynı soruyla ilgili ben başlık açacaktım ben 2010 beri nisandan bu yana bir şirkette çalışıyorum ayağımda topumda ostemyelit kemik iltihabı var ve diğer ayağım diz altı protez ama son zamanlarda ostemyelit beni çok rahatsız ediyor dr malulen emeklilik için başvur diyor erken emekliliğim içinde gün var yılım dolmadı ben tazminatımı hastaneden çalışamaz raporumu alacağım mevcut rahatsızlığı ile çalışma hayatına devam etmesi mümkün değilmi nedir bilgisi olan varsa yazsın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda çalıştırılacağı ve çalıştırılamayacağı alanlar yazar. İş verende rapor sonucuna uymak zorunda. Yani sizin çalıştırılacağınız alanlarda size iş vermeli. Ama iş özel sektöre gelince durum değişir. Açıkcası özel şirketler rapor sonucunuda yasalarıda fazla tınlamıyor...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam turan yılmaz,

'' dr malulen emeklilik için başvur diyor '' tamam iyi güzelde aynı doktor sizin malulen emekliliğe başvurabilmeniz için size gerekli olan en az % 60 lık raporu alabilmenize yardımcı olabilecek mi? Kamuda durum çok farklı olabilir ama özel şirketlerin çalışanlarına insaflı davranmadığı gerçeğinden yola çıkarak sağlığınız daha fazla çalışabilmenize mani oluyorsa önce o raporu almaya çalışın bu arada işyerinizden istifa etmeyin yoksa tazminat alamazsınız. Kendi isteği ile ayrılan personele kıdem tazminatı verilmiyor. Malulen emeklilik için işlemleriniz gerçekleştiğinde işyeri her türlü kıdem tazminatınızı kuruşu kuruşuna ödemek zorundadır ama yeter ki siz o raporu ve gerisini halledin.

turan yılmaz

Üye
Üye
zaten elimde yüzde 60 raporum mevcut ve bu rapor maliyeden onaylı 2 derece vergi indirimide zaten almış bulunmaktayım zaten sizin dediğiniz gibi herşeyi halledip ondan sonra

Tekerlekli Sandalye