Sağlık ve güzellik adına hemcinslerime benden tavsiyeler!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
gul_suyu.jpg

Bitkisel çaylar;

Papatya ve rezene karışımı, kuşburnu çayı, ısırganotu, son günlerde; adaçayı, civanperçemi ve testere dişli aslanpençesi karışımı içiyorum.. (tüm bayanlara tavsiye ederim)

Sabahları aç karnına;

İki kaşık pekmez - tahin karışımı yiyorum.. (vücuda dinçlik veriyor) ve bir kaşık bal'a bir kaç damla limon suyu damlatıyorum ve yiyorum.. (bu karışım sigara nın zararlarına karşı koruyor)

Günde iki öğün yemek yerim.. (kahvaltı - akşam yemeği) akşam yemeklerinde bir kase yoğurt yiyorum.. abur - cubur pek fazla sevmem.. geç saatte yemek yemem.. her akşam mutlaka bir elma yerim.. (yeşil elma) diğer meyvelerden de yerim.. (meyve severim) geç saatlerde yemek yemem.. genelde aç karnına yatarım..

Diyet nedir bilmem.. hayatımda hiç yapmadım.. tatlı türünü çok severim ve sık sık yerim.. ama kilo almam.. bunu da düzenli beslenmeye borçlu olduğumu düşünüyorum..

Cilt bakımı için;

Bir tatlı kaşığı çörekotu yağına, bir tatlı kaşığı bal katıp yüzüme sürüyorum ve bir saat bekletiyorum.. sonra ılık su ve sabunla yıkıyorum.. (cildi güzelleştiriyor)

15 günde bir, yaş-maya ya biraz süt ilave edip karıştırıyorum ve yüzüme sürüyorum.. kuruyana kadar bekliyorum.. ve ılık suyla yıkıyorum.. (cildi gerginleştiriyor) not; 20 dakika dan fazla bekletmeyin.. ciltte kızarıklık ve yanma yapıyor..

Ayrıca arada bir; çilek (bal ekleyip) armut, kivi ezip yüzüme sürüyorum..

..Ve her gece yatmadan kayısı çekirdeği yağı göz altı dahil yüzüme sürüyorum.. (kırışıklıkları önlüyor) şiddetle tavsiye ediyorum..

Her gün yüzümü mutlaka gülsuyu ile temizlerim.. (tonik)

Hafta da bir, duş sonrası saf zeytin yağını tüm vücudunuza sürün ve sabunsuz durulanıp çıkın.. (nemlendirici)

iki çocuk annesiyim ve anneanneyim.. ama bunu kanıtlayacak kırışıklıklarım yok :):)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Değerli bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim sevgili Fırtına

Senin ne kadar çok cildine ve bedenine baktığını herhalde benden iyi kimse bilemez:)
Bu bakımın karşılığınıda fazlasıyla alıyorsun anneane olmana rağmen genç kız gibisin maşallah:)

F

Fırtına

Guest
sevgili gülümse_hayata,
rica ederim.. beni, benim kadar tanıyan senden başka biri yok diyebilirim.. güzel sözlerin için ben teşekkür ediyorum canım :)

melekyüzlüm

Üye
Üye
Harika tavsiyeler. anne anne olduğunuzu resminize bakarak zor. demekkikullandığınız yöntemler baya işi yarıyor. :)

F

Fırtına

Guest
sevgili melekyüzlüm,
hoş sözlerin için çok teşekkürler.. tavsiyelerim gerçekten işe yarıyor :)
tüm bayan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.. bilhassa; her gece kayısı çekirdeği yağı.. göz çevresi dahil mutlaka kullanın.. birde duşta saf zeytin yağı.. sakın ihmal etmeyin.. çok faydasını göreceksiniz..

F

Fırtına

Guest
Karanfil ve çay

karanfil.jpg

gün içinde içtiğiniz çay'a 5 - 6 adet karanfil katın ve için..
yorgunluğu alıyor, vücuda dinçlik ve enerji veriyor, zihin açıyor.. cin gibi olursunuz.....! ( ..''benim gibi'' dermişim :) ) karanfil ağızda oluşan kokuları da gideriyor..

Karanfilin Faydaları..

F

Fırtına

Guest
Su, Bal, Sirke

öksürüğünüz mü var..?

bronş yollarınız mı tıkalı..?

nefes almakta güçlük mü çekiyorsunuz..?

hıımmm.. öyleyse size şifalı bir tavsiyem var..
bir su bardağı ılık suya iki yemek kaşığı süzme bal, bir yemek kaşığı elma sirkesi katın ve karıştırıp için.. çok iyi geldiğini göreceksiniz..

F

Fırtına

Guest
Streslimiyiz..?! haydi kış kış diyelim :)

/ yine yeşillendi fındık dalları / zaten hep yeşildi fındık dalları /
/ ahh! yine yeşillendi fındık dalları / ee, zaten hep yeşildi fındık dalları / :)

stresli olduğum zamanlar bu sözleri mırıldanıyorum ve gerçekten rahatlıyorum :) bir kaç arkadaşıma tavsiye ettim, onlarda memnun kaldı ve rahatladı.. kimbilir, belki sizde memnun kalır stresten arınır ve rahatlarsınız..........denemekte fayda var :)

haydi hep beraber;
yine yeşillendi fındık dalları............... :)

F

Fırtına

Guest
İnsan'ın doktoru önce kendisi olmalı!

2 gün evvel sağlık raporu (spor) almak için doktora gittim.. bir şikayetim olmamasına rağmen doktoruma kan tahlili yaptırmak istediğimi söyledim.. ''neden'' dedi.. ''kontrol amaçlı, kan değerlerim ne durumda bilmek istiyorum'' dedim.. ''peki'' dedi..

..ve dün kan tahlili yaptırdım.. bugün sonuçları aldım.. vücudumdaki kan deposunda kan bitmiş.. hazırda ki kan'ı kullanmışım ve kullanmaktaymışım.. kan için ilaç yazdı.. 1-2 ay kullanacağım..

demek istediğim;

vücudumuzu, uzuvlarımızı tanımalıyız.. vücudumuzu dinlemeliyiz.. bir terslik gördüğümüzde önce kendimizin doktoru kendimiz olmalıyız.. kendimizi muayene etmeliyiz.. böylelikle; bir çok hastalığın ilerlemeden önüne geçmiş oluruz.. belli aralıklarla yapılması gereken rutin kontrollerimizi ihmal etmeyip yaptırmalıyız.. doktorun isteğine bırakmamalıyız..

senelerdir kendi bildiğim rutin kontrollerim vardır.. doktor istemeden ben doktoruma; ''şu, şu kontrollerimi yaptıralım'' derim.. ve ne kadar doğru bir iş yaptığımı anladım.. son yaptırdığım tahlil den sonra :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Keşke herkes senin kadar kendine bakıp kontrol edebilse sevgili Fırtına..

Söylediklerinde çok haklısın kontrolleri aksatmamak gerekiyor ufacık bir kontrolle belki çok büyük sorunların önüne geçebiliriz.Ah birazda ben bakabilsem çok güzel olacak:)

F

Fırtına

Guest
evet gülümse_hayata, çok güzel olacak :)
ikimizin yaptıracağı bir kontrol var ve bekliyoruz biliyorsun..
beklediğimiz başlayıp bittiği an......da doktora gidiyoruz inşaallah.. ona göre :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tamam bu sefer kesin gidiyoruz:) 2 ay oldumu acaba habire es geçiyorum:)

F

Fırtına

Guest
oldu oldu.. ben sık sık kendimi muayene (yaptıracağımız kontrol) edip duruyorum :)

F

Fırtına

Guest
Arkadaşımdan bana, benden size tavsiye...

canınız sıkıldığında, ruhunuz daraldığında, bunaldığınız anlarda şu üç yeri ziyaret edin;

hastane, huzurevi (darülaceze) mezarlık..!

gidemeseniz bile empati kurun ve düşünün.. rahatladığınızı hissedeceksiniz.. kafanıza taktığınız, sizi huzursuz eden negatif/olumsuz düşüncelerin aslında çok önemsiz olduğunu göreceksiniz..

hayat çok kısa.. her an'ı pozitif düşüncelerimizle güzelleştirip, elimizde ki imkanlar ölçüsünde yaşam'ın tadını çıkaralım..

arkadaşımdan (iskender) bana, benden size çok güzel bir tavsiye :)

F

Fırtına

Guest
Zayıflamak mı istiyorsunuz.?

sirke-kuru.jpg

ahh hemcinslerim ahh..!!! karşıcinsler............sizin içinde geçerli :) kilolu insanlarımız hayıflanıp duruyor ''her bi şeyi denedim/deniyorum ama bir türlü kilo veremiyorum/zayıflayamıyorum..''

oysa kilo vermenin/zayıflamanın çok etkili ve kolay bir formülü var..!!!

benim yanımda kilosundan şikayet eden bir kaç arkadaşıma ''nasıl zayıflayacağını..'' söylediğim halde beni dinlemiyorlar.. oysa..ki, dinlemiş olsalar ''manken gibi/fıstık gibi/tıpkı benim gibi :p olacaklar..''

boşu/boşuna zayıflamak için olmadık yollara başvurup kendilerine eziyet çektiriyorlar.. ve nitekim sonuçta, kilo da veremiyorlar.. yani zayıflayamıyorlar.. canım hemcinslerim, karşıcinsler, siz de kulak verin.. kilo vermenin/zayıflamanın çok etkili ve kolay formülünü açıklıyorum :)

her sabah yataktan kalktığınızda aç karnına, bir bardak ılık suya, 2-3 kaşık elma sirkesi katın ve için...............kilo vermek/zayıflamak bu kadar basit..!!! bu formül vücuttaki tüm yağları, yakıyor/eritiyor/yok ediyor..!!!

..ve sonuçta; manken gibi/fıstık gibi/tıpkı benim gibi oluyorsunuz :p söylemesi benden/denemesi sizden.. hadi bakalım, kolay gelsin :)

F

Fırtına

Guest
Akik Taşı ve Faydaları.!

akik1.jpg

Akik taşı nedir.?

Akik taşının faydaları nelerdir.?

Akik taşının fiziksel etkileri nelerdir.?

Akik Taşı / Yementaşı;

Agate, Achat “İsmini Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden almıştır. En çok bulunan taşlardan birisi olmasına rağmen, renklerindeki ve halkalarının dağılımındaki çeşitliliğin sınırsızlığı nedeniyle her zaman en gözde taşlardan biri olmuştur..”

Akik Taşının Fiziksel Etkileri;

Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır. Ağrıları gidermek için kullanılabilir.

Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Damarları kuvvetlendirir.

Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır. Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir.

Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.

Mavi renkli olan diğer taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin diğer türlerinden farklı olarak boğaz çakrasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir.

Akik Taşının Meta-fiziksel ve Psikolojik Etkileri;

Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.

Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.

Akik taşı eskiden Yemen Taşı olarak bilinirdi.

(Not; Bazı kaynaklarda Yemen Taşı'nın zirkon olduğu söyleniyor ancak akik olması daha güçlü ihtimal.. Maden Yük. Müh. Mehmet Yaşar Ethem'in kitabında karneola yani bildiğimiz kırmızı akiğe Yemen-taşı denilirken, yine bir agat türü olan ve Kırmızı Çizgili Akik olarak bilinen Sardoniks taşına da Yemen Akiği denilmiş.. Edmund Harold'un Kristal Mucizesi adlı kitabında ise Granat için Yemen-taşı denilmiş..)

akik2.jpg

Seyyid Eyyûb bin Sıddîk'in yazmış olduğu “Menâkıb-ı Çihâr-ı Yâr-i Güzîn” (Dört Halîfenin Üstünlükleri) adlı kitaptan konuyla ilgili bir alıntı şu şekilde;

“Ellidördüncü Menâkıb; Hazret-i Alî “radıyallahü teâlâ anh” bir gün Fırat nehri kenârında seyr ederken boğulmuş bir kimse gördü. O meyyitin yanına varıp, gördü ki, serçe parmağında Yemen taşından yüzük var. Hayret edip, meyyit yanında hâzır olan cemâ’ate süâl etdi ki, bu meyyitin vefâtına sebeb ne oldu. Allahü teâlânın emri ki, sultânımız suya gark olmuşdur. Hazret-i Alî “radıyallahü teâlâ anh” buyurdular ki, Yemen taşı taşıyanın suda boğulmaması gerek idi.. Bunun hikmeti nedir, diye hayret deryâsına dalıp, tefekküre vardılar.

Allahü Sübhânehü ve teâlâ celle celâlühü luftundan ve ihsânından, hazret-i Alînin “radıyallahü teâlâ anh” bu ızdırâbının geçmesi ve bu elemden kurtulması için, o meyyitin parmağında olan yüzük taşına dil verip, hazret-i Alîye dedi ki; Yâ Alî.! Yemen taşında buyurduğunuz o hassâ vardır. Lâkin ben Yemenî değilim.. Hind diyârının bir taşıyım.. Bende o hassâ yokdur.

Hazret-i Alî “radıyallahü teâlâ anh” bunu işitmekle şâd olup, Allahü Sübhânehü ve teâlâ ve tekaddes hazretlerine şükrler eyledi. Hâzır olan cemâ’ate buyurdu ki, suda boğulmakdan kurtulmak hâssası Allahü teâlânın inâyeti ile Yemenî taşa mahsûsdur. Başka taşlarda yokdur. O zemândan beri Yemenî taş i’tibâr bulup, parmakda yüzük kılındı. Bu hikâye bir arabî menâkıbdan nakl olundu..”

Kaynak; Menâkıb-ı Çihâr-ı Yâr-i Güzîn “Ateş Akiği” hususunda genelde bir yanlış anlaşılma var. Ateş Akiği denilen taş ateş ya da kor renginde olan akik değildir; bu karnelyan taşıdır, yani bildiğimiz akiktir. Ateş Akiği ise; akiğin değerli opal taşına benzeyen, yarı-şeffaf olup içerisinde katmanları görünen, kısmi sarı-yeşil ışıltılara sahip olduğu bir türüdür ve akiğin en değerli türlerinden biridir. Taşta ne kadar çok ışıltı varsa değeri de o derece fazladır.

Aslında “akik” ve “agat” aynı taşın iki farklı tipidir; Her ikisi de “kalsedon” taşının bir alt türüdür. Eğer kalsedon yarı-şeffaf, çizgisiz ve renk tonu olarak turuncu-kırmızı-kahverengi ise bu “akik (karnelyan ya da karneol olarak da bilinir)” adını alır; eğer yine yarı-şeffaf olur ancak, taşın içerisinde katmanlar (çizgiler, farklı oluşumlar) olursa “agat” adını alır.

Türkiye'de genel olarak her ikisi de akik taşı olarak bilindiği için hem Kenzay'da hem de bu sayfada -şimdilik- her ikisini bir arada ele aldık.

Örneğin Mavi Dantelli Akik denilen taşa (Blue Lace Agate) Mavi Dantelli Agat denilmesi; Yosun Akiğe (Moss Agate) Yosunlu Agat denilmesi, Ateş Akiğine (Fire Agate) Ateş Agatı denilmesi vs. daha doğrudur fakat bunlar Türkçe kaynaklarda genelde akik olarak belirtilmiş olduğu ve genel olarak bu şekilde tanınmış olduğu için biz de bu şekilde kullandık.

Bir ek bilgi daha; Akiğin bir kalsedon türü olduğunu ve turuncu-kırmızı-kahverengi tonlarında olduğunu söyledik. Bu durumda mavi akik denilen taş nedir diye düşünebilirsiniz. Burada renk önemli; sadece belirtilen renklerde olursa taşa akik denir. Mavi akik olarak bilinen tür aslında ya mavi kalsedondur ya da genelde soluk renkli kalsedonun kimyasal işlemler sonucunda renklendirilmiş halidir. Normalde mavi akik adında bir taş yoktur. Mavi akikler her ne kadar doğal taş olsalar da renklendirme işlemi nedeniyle görünümü doğal halinde değildir. Eğer etkileri nedeniyle mavi renkli akik kullanmanız önerilmişse tercih etmeniz gereken taş Mavi Dantelli Akik taşı olmalıdır.

yıllardır akik taşına karşı bir inanışım vardır.. akik taşlı; kolye/yüzük/küpe/bileklik taktığımda kendimi inanılmaz huzurlu hissediyorum.. uzun süredir takmıyordum (akik taşlı takılarım (ç)alındığından beri..)

bugün akik taşlı bir bileklik aldım ve koluma taktığımdan beri inanılmaz huzurluyum (maşaallah / barekallah diyin lütfen.. yıldızım çok düşük olduğundan çok çabuk nazar değiyor bana :) )

akik taşlı takı kullanmanızı (inanarak..) tavsiye ederim arkadaşlar..

Tekerlekli Sandalye