Şahkulu Ayaklanması

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
ŞAHKULU AYAKLANMASI, II. Be-yazit'in son döneminde-, Şahkulu Baba Tekeli adlı bir Şii halifesinin çıkardığı ayaklanma (ölm. Sivas 1511). Karabıyık oğlu lakabıyla tanınan Şahkulu Baba Te-kesli'nin aşireti arasında büyük saygınlı*ğı vardır. Sonra propaganda alanını ge*nişletti ve müritlerinin sayısını çoğalttı. Teke İli'nde, tımarları elinden alınan si*pahilerin sayısı iyice çoğalmıştı. Bu du*rumdan Şahkulu Baba Tekeli, müritleri*ni çevre kazalara gönderdi. Şah İsmail adına halkı kazanmaya çalıştı. II. Baye-zit'in şehzadeleri arasında ortaya çıkan saltanat çekişmesinden yararlanarak a-yaklandı. Önce Şehzade Korkud'un, An*talya'dan Manisa'ya dönerken üzerine saldırdı ve hazinesini ele geçirdi. Arka*sından Antalya Kenti'ni ele geçirip .hal*kına soykırım uyguladı. Bundan sonra da Kızılkaya, İstanos, Elmalı, Burdur, Keçiborlu ve çevresindeki kasaba ve köyleri bastı. Halkı öldürerek Kütahya önlerine geldi. Anadolu Beylerbeyi Ka*ragöz Ahmet Paşa, kendisini cezalandır*makla görevlendirildi. Ancak Şahkulu Baba Tekeli, Karagöz Ahmet Paşa'nın kuvvetlerini yenilgiye uğrattı ve kendisi*ni tutsak alarak öldürttü. Sonra da Kü*tahya'yı ele geçirdi. Manisa sancakbeyi bulunan Şehzade Korkud, gelişmeleri İs*tanbul'a bildirerek acele yardım istedi. Bunun üzerine Sadrazam Hadım Ali Pa*şa 8.000 kapıkulu askeriyle Gelibolu'dan Anadolu'ya geçti ve Şahkulu Baba Teke-li'nifı üzerine yürüdü; Bu arada Amasya sancakbeyi bulunan Şehzade Ahmet'e, Hadım Ali Paşa'ya yardım etmesi bildi*rildi. Öte yandan, Beyşehri ve Niğde sancakbeyi bulunan Şehzade Şehinşah'ın oğlu Mehmet ile Şehzade Ahmet'in oğlu Osman'a da, sadrazam kuvvetlerine yar*dımcı olmalan buyuruldu. Bu arada, Şahkulu, Karaman Beylerbeyi Haydar Paşa'yı öldürttükten sonra, İran'a çekil*mek üzere Orta Anadolu'dan kuzeye doğru harekete geçti. Sonunda Sivas ya*kınlarında, Sadrazam Ali Paşa, Şahkulu Baba Tekeli'nin kuvvetlerini yakaladı. Burada Karaman sipahileri, savaş alanın*dan çekildiler. Şahkulu Baba Tekeli, bir okla öldürüldü. Kızılbaşlar arasında karı*şıklık çıktı. Hadım Ali Paşa, Şahkulu' nun adamlarını kovalarken, çevresi sarıl*dı ve okla vurulurak öldürüldü. Şahku-lu'nun geriye kalan adamları bozgun ha*linde İran'a çekilip gittiler.

Tekerlekli Sandalye