Sakat Kalacağına Keşke Ölseydi

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Tüm egemenler en etkili silahlarını üzerimize çevirmiş bizleri bombalarken bizlerin toplumdaki sakatlık algısını değiştirmek adına verdiğimiz savaş filistendeki çocukların tanka karşı sapanla taş atmasını hatırlattı bana.
Garip, zavallı, acınası sakat imajı!
Bu imaj birileri tarafından toplumun bilinç altına öylesine zerk ediliyor ki bizler bu algıyı değiştirmek için k... yırtsak bi halta yaramıyor. Bugün internette sörf yaparken şu karikatüre denk geldim.

Karikatürde tekerlekli sandalyede oturan bir adam
-Sakat kalacağıma keşke ölseydim
Diyor. Hemen akabinde ikinci resimde ölmüş bir adam parmaklarını şıplatıp oynayarak
- Ohhhh...sakat kalacağıma iyiki öldüm lay lay lom diyor.

Buyur burdan yak. Karikatürde resmedilen düşünce, sakatlık öylesine b... bir durumdur ki insan öldüğüne bile sevinir. Ölümün onlar (sakatlar) için kurtuluş yolu olarak gösterilen - empoze edilen bir düşünce ikliminde bizler neyin mücadelesini veriyoruz?

Bizim önümüze engel koymayın, biz engellileri engellemeyin klasik lafları tanka karşı sapanla taş atmaktan farklımı?
Sokaktaki vatandaştan gazetecisine, aydınından karikaturistine topluma örnek olan (olması gereken) kişiler bizi bu şekilde resmeder Tİ ye alırsa kime nasıl derdimizi anlatacağız?
Mevlana Celaleddin-i Rumi “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der.
Anlamamakta direnenlere anlamayaaaa çalışşşş diyoruz!!! Anlarlar mı?

F

Fırtına

Guest
durumumuzu öyle güzel dile getirmişsin ki, bu sözler karşısında ben ne yazsam diye düşünüyorum..
ama yine de birşeyler yazacağım.. aslında yazmak istediğim o kadar çok şey var ki..!!! Mevlana Celaleddin-i Rumi nin dediği gibi; ''sen ne söylersen söyle, söylediğin karşındakinin anladığı kadardır''.........bu sözü çok severim ve katılırım..

biz engelliler ne söylersek söyleyelim, açık ve net anlattığımız halde; anlamıyorlar/anlamak is-te-mi-yor-lar.....ısrarla direniyorlar (!)

başta bu karikatürü! kınıyorum..!!!
bir çok engelsiz insanların gözünde işte böyleyiz biz..!!! garip, zavallı, acınası sakat vs vs...........engelli olarak doğduğumuzda insanların aklına ilk gelen düşünce; ''ölse keşke'' oluyor......(bu lafı çok duydum) ölmemizi istiyorlar..........acaba kendileri engelli olsa idi ölmek isterler miydi?! çok merak ediyorum..!!!

bizlere olan bu bakış açısı, bu ayrımcılık; böyle gelmiş, böyle gider...........kendimi-zi kandırmayalım..

Tekerlekli Sandalye