Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar adına alınan araçları araç sahibi kullanır!

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,
Sakatlık oranı %90 ve üzeri sakatlığı olanlar adına alınan araçları sakatlığı bulunan kişinin ehliyeti varsa araçta özel donanım olmaksızın hem kendisi kullanabilir hemde 3. dereceye kadar yakın kişiler kullanabilir. Konuya dair, Antalya Emmiyet Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda %90 ve üzeri sakatlığı olan kişi adına alınan aracı hem kendisi hemde 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanır denilmektedir.

Trafik yönetmeliğinde ilgili bölüm
"Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup"

otv_engelli_otomobili.png

Kemeraltı

Üye
Üye
Sevindirici bir bilgi. benim eskiden alınmış b sınıfı ehliyetim var ve sakatlık oranım %92 kendi adıma araç aldığımda 3. dereceye kadar yakın akrabalarım kullanabiliyor buraya kadar bir sorun yok. peki beim kullanmam için h sınıf ehliyet zorunluluğu varmı yoksa b sınıfı işimi görürmğ. yazıda "sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişnin sürücü belgesi" olması durumunda diyor. sürücü belgesi için bir sınıf yok. h yada b gibi.

ylmz31

Üye
Üye
arkadaşlar benimde eskiden almıs olduğum b sınıfı ehliyetim var araç için yarın kuruşla çıkacam kullanır kullanamz kararı verecekler ona bağlı kaldıki %90 raporuda ehliyet alırken beyan etmiştim bişey olmaz densede bugün kurula çıkacaksın ve %99 kullanamaz raporu alacaksın denildi bana yardım edin bu çok saçma ehliyetim kazanıolmıs bir hak elimden alamazlar aynı raporla aldım ben bunu vergi dairesi bizce sorun yok dedi trafik tescil kurul onaylarsa bizcede sakınca yok dedi doktorlar kullanabilirsin dedi ama kurul baskanıda yasaya göre kullanamazsın tamam sen sağlıklısında yasa var yasayı çiğneyemem dedi napmam gerek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu aşamada senin yapman gereken bir şey yok. Kurul raporu bi versin bakalım ne karar verecek.

ylmz31

Üye
Üye
halil abi kurula çıktım henüz geldim hastaneden rapor oranımı 90 dan 80 e düşürdüler ortopedik engelimde yok h sınıfı ehliyet almam mümkünmü aksi halde ötv indirimli araç alamıyorum doğrumu biliyorum ??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ylmz31, ortapedik engelin yoksa bu rapor oranıyla -%80- ÖTV indiriminden yararlanamazsın. Ehliyet için birşey diyemiyorum. Tam olarak engelin - hastalığın neydi?

tunaiso

Üye
Üye
Slm Arkadaşlar,
2013 yılında %96 özürlü raporu olan dedem üzerine araç aldım
2014 yılında dedemi kaybettik ve aracın ruhsatını mirasçıları olarak babam ve halalarım adına çıkarttık
aracımız 1,5 ay önce turbo arızası verdi ve turbosu garantili olarak değişti
ve aracımız 2 sefer tekrar turbo arızası verdi ve turbosu ve hortumları değişecek garantiden
öğrendiğim kadarı ile aynı arızayı 3 sefer yapması durumunda aracımıza değişim kararı veya bedel iadesi çıkması gerekirmiş
acaba böyle durumda biz ötv ödememiştik ve şu anda da özürlü olan dedem hayatta değil
bu durumda nasıl bir durumla karşılaşırız bilgisi olan arkadaşlar cvplarsa çok sevinirim teşekkürler

yeni bir konu açmak istemediğim için buraya yazdım

ylmz31

Üye
Üye
halil hocam orak hücre anemisi benm rahatsızlığım ortopedik değil ama istisnai durumlarda ortopedik engel olmasada alınabiliyormuş denildi ne derece doğru bilemiycem

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Slm Arkadaşlar,
2013 yılında %96 özürlü raporu olan dedem üzerine araç aldım
2014 yılında dedemi kaybettik ve aracın ruhsatını mirasçıları olarak babam ve halalarım adına çıkarttık
aracımız 1,5 ay önce turbo arızası verdi ve turbosu garantili olarak değişti
ve aracımız 2 sefer tekrar turbo arızası verdi ve turbosu ve hortumları değişecek garantiden
öğrendiğim kadarı ile aynı arızayı 3 sefer yapması durumunda aracımıza değişim kararı veya bedel iadesi çıkması gerekirmiş
acaba böyle durumda biz ötv ödememiştik ve şu anda da özürlü olan dedem hayatta değil
bu durumda nasıl bir durumla karşılaşırız bilgisi olan arkadaşlar cvplarsa çok sevinirim teşekkürler

yeni bir konu açmak istemediğim için buraya yazdım

Bir yıl içinde aynı yerden 3 defa arıza vermesi durumunda garanti kapsamı gereği ürün yenisiyle değişir diye bende biliyorum. Ancak iş ÖTV konusuna gelince konu resmen içinden çıkılmaz bir alır. En azından ben neyin ne olacağını kestiremiyorum.
@ylmz31, sakatlık oranı %90ın altında olan tek engel grbu tertibat olmaksızın ÖTV den yararlanır. Onlarda "sol bacaktan engelliler" Raporların "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresinin bulunması koşuluyla.

Tekerlekli Sandalye