Sakatlık oranı %90'ın altında olanlar vergi muafiyetli araç alamazmı?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Herkese selam ben engelli bir sürücüyüm ve 5 yıl önce bi araç almıştım şimdi aracımı yenilemek istiyorum ve bir bayiyi aradım bana %90'ın altındaysa raporunuz alaç alamassınız dediler çok şaşırdım böle bişey yoktu yeni mi çıktı acaba sonuçta daha önce vergi nidirimli araç aldım bilgi verirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok öyle bir şey, onu size hangi bayi söyledi merak ediyorum doğrusu?
ÖTV ve MTV den muaf araç alabilmek için raporunuzda "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi nin olması yeterli.
Sakatlık orannı %90 ın üzerinde olanlar da vergi muafiyetli araç alabiliyor o başka bir konu ama %90 ın altında sakatlığı olanlar vergi muafiyetli araç alamaz diye bir hüküm yok. Hatta bırakın %90 ın altında olmayı %40 ın altında bile olsa alırsınız yeterki raporda "özel donanımlı araç kullanabilir ibaresi olsun.

hsonm

Üye
Üye
sayın halil yılmaz bey, bana göre yanıtınızı eksik vermişsiniz. sağlık raporunda yazılı bulunan''özel donanımlı araç kullanabilir'' ibaresi ötv-den istisnaya yeterli değil. ben ötv-den yararlanamıyorum çünkü benim durumum böyle-sol kol ortopedik engelliyim, h sınıfı ehliyetimde özel tertibatlı araç yazmasına rağmen ben ötv-siz araç alamıyorum. yanıtınıza bir de ''eğer sol kol ortopedik engelliyseniz ötv-den yararlanamazsınız-diyecektiniz.

Tekerlekli Sandalye