Sakatlık oranım %60 olmadığı için malulen emeklilik başvurum red edilmiş!

malülen emeklilik başvurusu yaptım sonuç geldi %60 şını kaybetmediginizden dolayı red edilmiş ama aradım biz oran vermiyoruz dediler ve raporunda bizde kalacak dediler ne yapmalıyım

ben rapor almadım sgk beni hastaneye sevk etti muayene oldum hepsi bu onlar ankaraya göndermiş ankarada sgk ya ve bana postayla yanıt geldi red olarak bende aradım memur aynen öyle dedi (biz oran vermiyoruz dediler ve raporunda bizde kalacak dediler )raporu hastaneden alabilirmiyim orada bir nushası vardır herhalde

Raporu aldığın hastaneye başvurup arşivden raporun bir örneğini alabilirsin. Önce sana verilen rapor oranını bilmeliyiz. Rapor oranını bilmeden ne desek boş.
Sana verilen rapor oranı belliki %60'ın altında. Oran %40 ve üzeri olursa engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsin. Yok eğer %40'ın altında bir oran verilmişse hiç bir haktan yararlanamazsın.

Tamer bey oranı siz yazdıramazsınız. Sizdeki sakatlık/hastalıklara göre ilgili branş doktorları sakatlık oranı cetveline bakarak oran vermişlerdir zaten. Sizin hastane arşivinden alacağınız raporda zaten oran yazılıdır.

Malulen emeklilikte hastane oran belirtmez. Oranı SGK belirler. Hastane sadece durumunuzun hakkındaki tetkikleri ve bulguları yazar, SGK na gönderir. SGK maluluk daire başkanlığı sizin durumunuz hakkında aldığı bilgilere göre oran tesbit edip, malulluğe uygun olup olmadığınızı size bildirir.

tamer es malulen emeklilik başvurularında SGK seni bir hastaneye sevk eder, orada heyete girersin ve heyet raporu verir ancak bu raporda oran bulunmaz. Sadece senin hastalığınla ilgili teşhis olur. Bu raporu senin yaşadığın ilin bağlı bulunduğu malulen emeklilik kurullarına gider.. Onlarda maluliyet cetveline göre heyet raporunu değerlendirip bir oran belirlerler..% 60 ın üzerinde cıkarsa emeklilik işlemleri başlar, % 60 ın altında gelirse sana gelen cevap gibidir..Dosyasını SGK bölge müdürlüğüne gönderirler ama orada da rapor oranı yazmaz.. Heyet raporu aldığın hastanenin Sağlık Kurulu Kalemine rica edersen belki sana raporda verilen teşhis i soleyebilirler.. Sen de o teşhis ile Resmi Gazete Tarihi: 16.12.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27787 mükerrer
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
teki özürlü oranlarına bakarak oranını bilirsin.

Malulen emeklilik başvuralrında oranın verilmediğini bilmiyordum. Arkadaşlar doğru cevabı yazmışlar. Bu durumda iki yol izlenebilir.
Birinci yol: Malüllük şartlarını taşıdığınıza inanıyor buna rağmen başvurunuzun red edildiğini düşünüyorsanız, hukuki süreç başlatabilirsiniz. Hukuki süreçin çok uzun ve çetrefilli bir yol olduğunu unutmayın ama.
İkinci yol: Şu faal olarak çalışıp çalışmadığınızı bilmiyorum. Şayet faal olarak çalışmıyorsanız 15-20 gün bir işyerinde çalışarak veya çalışıyor gözükürek "vergi indirimi belgesi" alınız ve engelli erken emekliliği için başvuruda bulunuz. Ben olsam ikinci yolu tercih ederdim.

tamam halil bey ben vergi indirimine baş vuracam onlarda beni hastaneye sevk ederler yeniden rapor alıp şansımı deniyecem bu şartlarda rapor yine bana verilmez heralde direk orayamı gider

Vergi indirimi için başvurduğunuzda sizi tekrardan hastaneye sevk ederler. Hastanede oranı vergi dairesi bildirir. Oradan da ankara'ya gider. sonucu şu numaradan öğrenebilirsiniz: 0312 415 32 06

Geri