Sakatlık oranım arttı. Malülen emekli olabilir miyim?

merhaba arkadaşlar
2012-4ayda %42 vergi indirim için rapor almıştım.
link:http://engelliler.gen.tr/f12/astim-isitme-kaybi-kemik-erimesi-var-rapor-oranim-ne-olur-13179/

dün özürlü kimlik kartı için yeniden rapor aldım:
özür oranı:%90 (astımdan %80)
süreklidir; evet
ağır özür;hayır
ve eğitim,istihdam,sosyal yardım,2022 maaş,özürlü kimlik kartı için geçerli yazıyor(kutularında çarpı var)

şimdi arkadaşlar bu raporla malülen emekli olabilirmiyim.olabilirsem mürecat ssk mı? yoksa maliye'ye mi?
işe ilk giriş tarihim:20.12.2002

ikinci olarak mtv indiriminden yararlanabilirmiyiz.

Şöyle anlatayım. Malulen emeklilik başvurusunda elinizdeki rapor bir işe yaramaz. Bir işe yaramaz derken, malulen emeklilik başvurularında müracaat edildiğinde kurum sizi hastaneye sevk eder, hastane sizdeki hastalık-sakatlıklara dair bulguları tesbit edip bunları ankaraya yollar. Ankara bu kişi malul derse malulen emekliliğiniz onaylanır. Ama tabiki mevcut aldığınız raporun oranının %60'ın üzerinde olması malulen emeklilik için uygun olduğunuzun "dolaylı" göstergesidir. 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim şartını yerine getirdiyseniz SGK ya vakit kaybetmeden müracaat ediniz.

20.12.2012 de emekliliğit alep edebilirsin:
Şimdi yapmanız gereken şey SGK.ya resmi soru sorun: durumu anlatın, ve resmi cevap alın. BİMER de olur.. eliniz altında ahzır resmi cevap olsun.

cevaplar için teşekkürler.
forumdan okuduğum kadarı ile mtv oluyor.emekliliktede ssk ya danışıp ona göre davranmak lazım

arkadaşlar ,bir konu hakkında kafam karıştı.
şimdi bu %90 raporla aracı kendi üzerime ve kendim kullanma hakkı ile alabiliyormuyuz.vede yurt dışından araç getirmek için
aracın özel tertibat yapılması mı gerekli?

%90 lık raporla ÖTV indirimli araç alırsın. Aracı kendin kullanmayacaksan tertibata gerek yok.

aracı kendim kullanacağım.fiziksel bir durumum yok(raporum astım şeker psikojik=90).sadece otomatik alsam yeterli olurmu.
ve son olarak yurtdışından araç getirtmek istesek özel tertibatlı olmak zorundamı.

Kendin kullanacaksan H sınıfı ehliyet alır ibareli rapor alman gerekli. Yalnız "pskolojik" rahatsızlığı olan herkese ehliyet vermiyorlar. Yurt dışından da alırsın ama yurt içini tavsiye ederim ben. Yurt dışı hem avantajlşı değil hemde çok meşakketli olur.

Şuan aldığınız raporunuzda ÖTV.den faydalanır ve H sınıfı ehliyet alır Şıkkı işaretli mi bir bak...
Değilse tekrar heyete girip muayene olmak zorundasın.

aldığım raporda ötv ve vergi indirimi ibaresi yok.
raporu aldığım hastanede ötv ve vergi indirimi ibaresi ekletebilirmiyim,yoksa yeni bir rapormu çıkarttırmam gerek.
not:özürlü kartı için başvurmuştım.raporun arka kısmında
eğitim x 2022 maaş x
istihdam x özürlü kimlik kartı x
sosyal yardım x
tekerlikli sandelye ve işitme cihazı dışındakiler x işaretli.

öncelikle herkese slm benim %70 böbrek nakilli özürlü raporum var
ben işe 01 06 2006'da girdim ve 04 08 1985 dugumluyum
2260 pirimim var vergi indiriminden vararlanıyorum
askerlik borçlanması yaptımgımda emekli olabilirmiyim

%60 üstünde olduğum için rapor emekli olursun dendi bende SGK hasteneye sevk yazısını alıp
istediyi evrakları toplayıp ver dim şimdi bekliyorum
şimdiden herkese teşekkürler.

aldığım raporda ötv ve vergi indirimi ibaresi yok.
raporu aldığım hastanede ötv ve vergi indirimi ibaresi ekletebilirmiyim,yoksa yeni bir rapormu çıkarttırmam gerek.
not:özürlü kartı için başvurmuştım.raporun arka kısmında
eğitim x 2022 maaş x
istihdam x özürlü kimlik kartı x
sosyal yardım x
tekerlikli sandelye ve işitme cihazı dışındakiler x işaretli.

cevabınızı bekliyorum

Geri