Samsun'da Engelliler İçin Yapılanlar

Yılmaz Çağan

Üye
Üye
Samsun bağımsızlık adına birlik ve beraberlik tohumunun ilk olarak yeşerdiği, ülkemizin güzel şehirlerinden birtanesidir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında küçük bir sahil kasabası görünümünde olan Samsun, Cumhuriyet döneminde hızla gelişerek büyümüş, güzelleşmiş ve zamanla insanların artan ihtiyaçları doğrultusunda yeni çalışmalar yapma gerekliliğini duymuştur. Zamanla çehresini yenileyen Samsun çeşitli karadeniz şehirlerinden ve anadoludan aldığı göçlerle Karadeniz Bölgesinin en büyük şehri ünvanına kavuşarak bir metropol olmuştur. Artan insan sayısı ve insanların temel ihtiyaçlarına olan istekleri, Samsun’un dünya standartlarında değişime açık bir şehir olması gerektiğinin bir kanıtıdır. 1975 yılında kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun şehrini değişim yolculuğuna başlatmıştır. Bir çok alt yapı çalışmaları bu yıla takiben başlamış ve günümüzde de devam etmektedir. Artan insan sayısı ve ihtiyaçlar engelli insanlarımızın da doğal olarak ihtiyaçlarını da içine almaktadır. Engelli olmanın zorluklarını çok iyi derecede bilen engelli insanlar, bu zorlukların giderilmesi için süregelen bir çok çalışmaya katılmış ve hatta kendi seslerini duyurabilmek için dernekler açmışlardır.

Değişen bu dünya düzeninde Samsun şehrinin engelli insanlar için bir çeşit çalışma yapma gerekliği önemli bir boyutta artmıştır. Bunun neticesinde çalışmalar yapılmış ve yapılıyor. Bir Samsunlu olarak engelli insanlar için yapılanlar ve onları da yaşamın içine dahil etme çalışmaları beni memnun etmeye başladı. Fakat yapılacak bir çok şeyin olduğu gerçeğini de biliyorum. Bugün sizlere Samsun ilinde engelli insanları da kapsayan son dönemde yapılan birkaç çalışmadan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi toplu taşıma insanlar için büyük bir önem taşımaktadır. Bir şehirde toplu taşıma olanakları ne kadar fazla ve gelişmişse o şehirde ve özellikle ülkede insanlara verilen değer aynı oranda gelişmiş ve gelişmeye açık bir duruma gelmiştir.

Son yıllarda Samsunda yapılan toplu taşıma araçlarının değişimi ve çeşitliliği, engelli insanları bir nebze olsun sevindirmiş ve onlarında bu dünyada yaşadığını bizlere hatırlatmıştır. 2011 yılın ilk aylarında ulaşıma başlayan Samsun hafif raylı sistemi bir çok engelli insanın yüzünü güldürmüştür. Şehir merkezi ve dışını kapsayan güzergahlarda engelli insanlarımız tramvaylarını beklerken şehrin karmaşasından uzak olarak duraklarda oturabilmeleri bir avantaj olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra tramvaylarda sadece engelli insanlar için ayrılan özel koltukların varlığı da, engelli insanların farkına geçte olsa vardığımızın bir kanıtıdır.
( 2011 yılının ilk aylarında hizmete giren tramvay )

samsun-tramvay.GIF

Yapılan çalışmalar kadar engelli insanlara olan bakış açısınında olumlu anlamda onları günlük yaşama katmanın yollarını arayarak gelişimi büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenledirki şahsım adına konuşacak olursam, zihniyetlerin değişmesine yapılan çalışmalara her şeyden çok daha önem veriyorum. Konumuza devam edecek olursak, öğrencisi olduğum Ondokuz Mayıs Üniversitesinin de son zamanlarda engelli insanlar için yapmış olduğu çalışmaları memnuniyetle izliyorum. 2011 yılı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, OMÜ Rektörlüğü ve OMÜ Özel Eğitim Kulübü işbirliğiyle öğrencisi olduğum Eğitim Fakültesi A Blokta engelli anasörünün açılışı yapılmıştır.

(Ondokuz Mayis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Bulut Eğitim Fakültesi A Blokta engelli asansörünün açılışını yaparken.)

samsununiversite.GIF

Bu asansör sayesinde özellikle tekerlekli sandalyede yaşamına devam ettiren insanlar eğitim gördükleri katlara rahatça ulaşabilir duruma gelmişlerdir. Bununla birlikte, üniversitemizde engelli insanlar için yapılan bu çalışmaların devam etmesi gerektiğine yürekten inanıyorum. Engelli bir öğrencinin yada bir öğretmenin eğitim yılına kesintisiz ve rahat bir biçimde devam etmeleri en doğal haklarıdır. Bu hakları yok saymak ayrımcılığın ta kendisidir ve bu toplumda umutsuzluğa yol açar. Fakat şurası bir gerçektir ki, Samsun için yapılan çalışmaların şu an için yetersiz olduğu da aşikardır. Bu çalışmaların devam etmesi ise büyük bir önem taşır. Var olan temel sorun maddiyatla alakalı değil tam tersi, zihniyetlerin engelli insanların farkına varıp varamadıkları ile alakalıdır. Mutlu dolu yarınlar için hep birlikte el ele..

Özgürlük bazen taşıdığı anlamı fark edemez ama özgürlük engelli insanlar için büyük bir anlam ifade eder… Buna kulak verelim.

KARDELEN

Üye
Üye
Çok güzel bişe bu hizmet inş böyle güzel hizmetleri bizim gibi engelli insanlar için çok önemini anlarlarda tüm şehirlerimizde bu hizmetleri yaparlar çok tşk emegi gecen ve bu hizmeti görüpde başka duyarsızlar biraz örnek alır inş .

Tekerlekli Sandalye