Samsunda İlkadım Engelliler Meclisi oluşturuldu

gülümse_hayata

Üye
Üye
SAMSUN (İHA) - Samsun'da bedensel, işitme ve görme engelliler için çalışma yapan yaklaşık 20 civarında engelli derneği İlkadım Kent Konseyi çatısı altında buluşarak Engelliler Meclisi'ni oluşturdu.

Kurulalı henüz bir yıl olmasına rağmen İlkadım Belediyesi'nin desteği ile faaliyete geçen İlkadım Kent Konseyi yoğun çalışmalarına bir yenisini ekledi. Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda, Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi, Karadeniz Engelliler Federasyonu, Bedensel Engelliler Spor Kulübü, Ekspres Gençlik Spor Kulübü, Engelli Gücü Spor Kulübü, İşitme Engellileri Derneği, Körleri Eğitim ve Kalkınma Derneği, Karadeniz Bedensel Engelliler Derneği, İlkadım İlçe Sağlık Gurup Başkanlığı ve İlkadım Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi temsilcileri hazır bulundu.

Genel kurulda divan başkanlığı yapan Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, konseyin kısa sürede önemli çalışmalara imza attığını, Türkiye için henüz çok yeni bir oluşum olan kent konseyi fikrine samimiyetle sahip çıkan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'a katkıları için müteşekkir olduklarını ifade etti.

İlkadım'da yaşayan herkesin sivil kuruluşlar marifetiyle temsil edildiği kent konseyinin ortak akıl gücüyle çözümler üreteceğine inandığını belirten Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Engelliler Meclisi'ni, ortak bir platform olarak engelli vatandaşlara hem hizmet üretiminde hem de halkın engellilerin ihtiyaçlarını anlamasını sağlayacak bilinçlendirme çalışmalarla önemsediklerini söyledi.

Selman Saruhan, İlhan Elmalı, Ramazan Kaya ve Kent Konseyi Başkanı Kaya Tuncer Çağlayan'dan oluşan divanın kurulmasından sonra meclis çalışma gurupları ve guruplarda görev alacaklar tespit edildi. Genel kurulda çalışma gurupları, sosyal ve kültürel faaliyetler, engelli hakları, çevre ve sağlık, spor ve eğitim, ulaşım ve erişilebilirlik, AR-GE ve istihdam olarak belirlendi.

Daha sonra divan başkanlığına yapılan yazılı başvuru neticesinde meclis yürütme kurulu asil üyeliklerine; Hasan Tahsin Yazıcı, Yılmaz Pehlivan, Sebahattin Asan, İrfan Sivri, Mürsel Akdenk seçildi. Asil üyeler arasından yapılan Engelliler Meclis Başkanlığı'na oy birliği ile Karadeniz Bedensel Engelliler Derneği ve Karadeniz Engelliler Federasyonu Temsilcisi Hasan Tahsin Yazıcı seçildi.

Seçim sonrası bir konuşma yapan Engelliler Meclisi Başkanı Hasan Tahsin Yazıcı, yıllardır Samsun da faaliyet yapan engelli derneklerinin ilk kez çok seviyeli bir toplantı gerçekleştirdiğini söyleyerek, toplantıya katılımlarından ve kendisine verilen destekten ötürü herkese teşekkür etti.

Diğer katılımcıların memnuniyet ifadeleri ile tamamlanan toplantı Konsey Başkanı K. Tuncer Çağlayan'ın 'hayırlı olsun' dileği ile sona erdi.
İHA

Tekerlekli Sandalye