Sayın Yetkililer: Para Değil, Yol İstiyorum.!

F

Fırtına

Guest
6501.jpg

TRABZON’UN Değirmendere Mahallesi’nde oturan ve 4 özürlü çocuğa sahip olan babanın çilesi bitmek bilmiyor.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve birçok bakan ile bürokrata başvuran 6 çocuk babası Kemal Aşkın, para değil, yol istiyor.

Çocuklarını Sırtında Taşıyor;

YAŞADIKLARI evin yolu olmadığı için özürlü çocuklarını yola kadar sırtlarında taşıyan baba Aşkın, “Derdimiz para değil.. Yol istiyoruz. 150 m’lik mesafeyi çocuklarımı sırtımda taşıyarak çıkarıyorum. Hepsi büyüdü. Taşıyamaz hale geldik. Çare bekliyoruz” dedi.

Trabzon’ un Değirmendere mahallesinde oturan Aşkın ailesinin yıllardır çektikleri çile bir türlü son bulmuyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve birçok bakan ile bürokrata başvuran aile 4 özürlü çocukları için yardım istiyor. Dertlerinin para olmadığını belirten aile, "Kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz, ama tek isteğimiz yol. Allah rızası için bize yol verin" diye isyan ediyor.

Trabzon’un Değirmendere Mahallesi Asude Sokakta oturan 8 kişilik Aşkın ailesinin 4 ferdi doğdukları günlerden beri zihinsel ve bedensel engelli olarak yaşamaya çalışıyor. Ancak sıkıntıları tek bundan ibaret değil. Kemal ve Şadiye Aşkın çifti özürlü çocukları ile beraber oturdukları evin araba yolu olmaması nedeniyle, tedaviye getirmek için çocuklarını yola kadar sırtlarında taşıyorlar. 6 çocuğundan 4’ünün rahatsız olduğunu ve kendilerine yıllardır söz verilmesine rağmen kimsenin yardım etmediklerini belirten baba Kemal Aşkın, "Bizim derdimiz para değil.. Biz yol istiyoruz. Oturduğumuz eve gitmek için anayoldan merdivenle çıkmak gerekiyor. Yaklaşık 150 metrelik bir rampa merdiveni inip çıkıyoruz. 4 çocuğum zihinsel ve bedensel engelli.. Çocuklarım sürekli doktor kontrolü altında bulunmak zorunda. Bizde sık sık doktora getiriyoruz.

Eskiden küçüklerdi pek sorun olmuyordu. Şimdi hepsi büyüdü ve artık taşıyamaz hale geldik. Ben bir gün çocuklarımı doktora getirmek için taşırken o merdivenlerden düştüm ve bacağımı kırdım. Ayağımda platin var. Eskisi gibi rahat inip çıkamıyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanı, Başbakan ve birçok bakanlığa yardımcı olmaları için yazılar yazdık. Her seferinde belediyeye yönlendirdiler. Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bizim evimize geldi. Bu sorunu çözeceğini söyledi. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen bir ses çıkmadı. Bizim tek derdimiz yol. Ya araba yolu, ya da yola çocuklarımı indirebileceğimiz kadar tekerlekli sandalyenin geçebileceği bir yol" diye konuştu.

SÖZLER TUTULSUN

Çocuklarının 4’ü engelli olan ve yıllardır sırtında onları doktora taşıyan anne Şadiye Aşkın, "Yıllardır sırtımızda çocuklarımı doktora taşıyıp duruyorum. Bizim tek isteğimiz yolumuzun yapılması.. Kaçıncı yüzyılda yaşıyorum anlamıyorum. Başvurmadığımız, bu konuda yardım istemediğimiz yer kalmadı. Herkes bize söz veriyor, ancak kimse sözündü durmuyor. TOKİ’nin Trabzon’da yaptığı evlere başvurduk. Ayda 100 TL vererek ev sahibi olurum hem de çocuklarımızı rahata kavuştururuz dedik. Ama bize ev çıkmadı. Özürlü olan en büyük çocuğumu sırtımda taşıyarak okula getirdim yıllarca ve liseyi bitirttim. Daha sonra da başvurumuz üzerine diyanetten bir hoca geldi ve kızıma ilahiyat dersleri vermeye başladı. Ancak evde verilebilecek dersler bittiğinden, okula gitmemiz gerekiyormuş.. Nasıl götüreyim bilemiyorum. Hastalandıklarında gece gündüz sırtımızda yola kadar taşıyoruz. Ancak büyüdüler daha da taşınmıyorlar. Tek isteğimiz yol, istesinler buraya yol yaparlar" dedi.

Tekerlekli Sandalye