Seferihisar Belediyesi, Hamm Belediyesi ile protokol imzaladı

F

Fırtına

Guest
Seferihisar Belediyesi ile Almanya'nın Hamm Belediyesi arasında hasta, yaşlı ve engelli bakımında işbirliği yapılmasına ilişkin imzalanan protokol, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından 21 Şubat'ta uygulamaya geçiyor. 4 aylık eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, iki aylık staj dönemi için Almanya´ya gönderilecek. Başarılı bulunanlar Almanya´da çalışma ve yaşama hakkı kazanacak.

Seferihisar Belediyesi, Hamm Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar´da bir kez daha buluştu ve eğitim programıyla Hamm´da gerçekleşecek staj programının tarihleri belli oldu. Sığacık Marina Ege Yelken Kulübü´nde gerçekleştirilen toplantıda, Hamm Belediyesi Sağlık, Sosyal ve Gençlik Daireleri Genel Başkanı Theodor Hesse ve belediye yöneticileri Hamm´da sağlık ve sosyal alanlarda sürdürdükleri çalışmaların sunumunu gerçekleştirdi.

Seferihisar Belediyesi yürüttüğü sosyal projelerin sunumunu yaparken, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından da "Yaşlı, Hasta ve Özürlü" programının detayları anlatıldı. Görüşmelerin ardından 21 Şubat 2011 tarihinden itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu tarafından, Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu´nda 4 ay sürecek eğitim başlayacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan 50 öğrenci Hamm´a gönderilerek iki ay süreyle staj yapacak. Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye´de ilk defa bir üniversite tarafından Yaşlı, Hasta ve Özürlü Bakım programı hazırlandığını belirterek, gençlere yeni bir iş kapısı açıldığı için mutluluk duyduğunu belirtti.

Soyer; "Avrupa kıtasının yaşlandığını ve bu yaşlanmaya hazırlıklı olmadığını biliyoruz. Bizde de geç ve işsiz çok sayıda insan var. Bu işbirliğinin başlaması için gereken zemin var. Ama bu işbirliğinin devam etmesi için bizim yapmamız gereken Dokuz Eylül Üniversitesi´yle birlikte çok iyi eğitilmiş gençleri hazırlayarak göndermeliyiz. Üniversiteyle yaklaşık bir yıldır bunun için çalışıyoruz. Diğer bir koşul ise Hamm´a gidip çalışacak gençlerimizin, yaşam koşullarının hazırlanması gerekiyor. Bunu da Hamm Belediyesi hazırlıyor. 21 Şubat'ta ilçemizde bulunan Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu´nda eğitimler başlayacak. Umarım birçok işsiz gencimize, iş kapısı olacak bir işe başlıyoruz." dedi.

Hamm Belediyesi Sağlık, Sosyal ve Gençlik Daireleri Genel Başkanı Theodor Hesse, Hamm Belediyesi olarak uluslararası çalışmalara çok önem verdiklerini söyledi. Belçika´dan Çin´e kadar kiminle ortaklık yapabiliriz diye araştırmalar yaptıklarını belirten Hesse, "Seferihisar´da hedef belirlemenin, isteğin ve azmin bizdeki gibi olduğunu görüyoruz. Onun için buradayız ve Seferihisar´la ortak projeler yürütmekten çok memnunuz. Hem buradaki gençler için hem de Almanya´daki sağlık kuruluşları için faydalı bir çalışma olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Geriatrik Fizyoterapi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Nursen İlçin de hazırladıkları eğitim programı hakkında bilgiler verdi. İlçin, önümüzdeki dönemde 'yaşlı, hasta ve özürlü bakımı´nın üniversite bünyesinde ön lisans programına dönüşebileceğini sözlerine ekledi.

CİHAN

Tekerlekli Sandalye