Şehiriçi Deniz Taşıma Araçlarında Engelsiz Mekan Oluşumu ile ilgili anket çalışması

sevalozgel

Üye
Üye
Sayın üyeler,

Şehir içi Deniz Taşıma Araçlarında Engelsiz Mekan Oluşumu konulu yüksek lisans tezimle ilgili bir anket çalışması gerçekleştiriyorum. Ve bu çalışma süresince sizlerin desteğini bekliyorum. Tek amacım yazılı bir kaynak olmasından öte somut adımlar atılması için ön ayak olabilmektir. Bu konuda bana yardımcı olabilecek siz ve sizlerin ulaşabileceği kişilerin desteğini bekliyorum.

Bu anket çalışması içerisinde zorunlu olarak doldurulmasını rica ettiğim bazı bölümler var, anketin başında da açıkladığım üzere mail adreslerinizi aktif olarak kullandığınız adresler olarak belirtirseniz, anket sonuçlarının değerlendirilmesi kısmında görüşlerine tekrar yer vermek istediğim kişilerle irtibata geçebilmemi kolaylaştırmış olursunuz.

Bu çalışma sonucunda raylı sistemlerde erişilebilirlik kapsamında yapılmış olan çalışmalar sonucunda Türk Standartları oluşturularken her istasyonun ulaşılabilir olmasının sağlanmış olması ancak deniz taşıma araçlarında standartların bulunmayışı konusu üzerinde durulmaktadır. Tezim yayınlandıktan sonra ilgili birimleri harekete geçirmek için çalışmamı kullanacağım. Sizlerin de desteğini bekliyorum.

Tez çalışmam şu an için İstanbul'da şehir içinde çalışan deniz toplu taşıma araçlarına yöneliktir. Bu yüzden anketi dolduracak üyelerimizin İstanbul'da bu hizmetten yararlanan/yararlanamayan fiziksel, ortopedik,görme,işitme,konuşma,zihinsel,yaşlılık,geçici engelli bireyler olmasıdır.

Ankete aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://docs.google.com/spreadsheet...mkey=dDdaZG1IdnRza29pX3dsLWRtNFB5TUE6MQ#gid=0

Anket dışında da yorum ve önerilerinize de açığım.

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
İstanbul'da yaşıyor olma şartı biraz esnetilebilir mi? Örneğin "bu ankete katılabilmek için istanbul'da yaşıyor olmak, yada yaşamının bir kısmını istanbul'da geçirmiş olmak" şartı eklense daha olur.

sevalozgel

Üye
Üye
Elbette, yaşamının bir kısmını İstanbul'da geçirmiş olması da yeterlidir şu anda İstanbul'da yaşamıyor olabilir ama bu hizmetten daha önce yararlanmış veya yararlanamamış kullanıcılar da cevaplayabilirler. Uyarınız için teşekkürler.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Anketi doldurdum. İyi hazırlanmış bir anket. Çalışma bitiminde anket sonuçlarını (mümkünse kısa bir değerlendirme ile) bizimle paylaşmanız mümkünmü acaba?
Sizi tenzih ederek söylüyorum ama bu kategori altında daha önce engellilere yönelik çeşitli akademik araştırmalar yapıldı. Bizde hasbel kader elimizden geldiğince yardımcı olduk. Ama her ne hikmetse araştırma sonuçlarını araştırma yapan bazı kişiler bizimle paylaşma gereğini bile duymadı. Yani ne bileyim insan bu araştırmaların sonuçlarını ve araştırmayı yapan kişinin konuya dair kısa bir değerlendirme yapmasını bekliyor. En azından ben öyle düşünüyorum.
Başarılar dilerim.
Sevgiler...

sevalozgel

Üye
Üye
Teşekkür ederim. Anket çalışması yakın bir zamanda sonuçlanacak ve hem sonuçları paylaşmak hem de yayınlandıktan sonra tezimi de sizlerle paylaşmak isterim.

Tülayca

Üye
Üye
Selamlar, anketi doldurdum. Umarım yararlı bi çalışma olur. Bu alanda sizin gibi çalışma yapan kişilere gerçekten ihtiyacımız var. Sizden ricam (böyle bir rica olurmu ondanda emin değilim ama) bu çalışma bitip tezinizi biirdikten sonra engelliler ve onların sorunlarıyla alakanızı kesmemeniz yönünde. Yani başka çalışmalar da yapabilirsiniz. Yada hiç bir şey yapmasanız bile en azından yapılan haksızlıklar karşısında itirazcı bi tavır takınmanızdır. İnanın engellilerin sorunlarının tam olarak kaldırılması için bu ülkenin 7 den 77 sinin bu alanda bilinçlenmesi, duyarlı olması gerekiyor. Tabi bunun olabilmesi için sizin gibi akademik kimliğe sahip kişilerin çalışmaları çok önem taşıyor.
saygılar...

sevalozgel

Üye
Üye
Değerli fikirlerinizi paylaşmanız benim için çok önemli, çok teşekkür ederim. Şundan emin olabilirsiniz sadece tezi yazıp bırakmakla ve konuyla ilişkimi burada kesmeye gönlüm razı olmaz, çünkü özellikle tezi yazarken eleştirel bir gözle etrafıma baktım ve gördüklerim beni çok rahatsız etti. Tezi bitirdikten sonra da elimden gelen her fırsatta bu konuyu dile getirmeye, insanlara bir de bu gözle etrafa bakmalarını sağlamaya çalışacağım. Çünkü hepimiz birer engelli adayıyız.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Merhaba anketi doldurdum. Bu arada ankete sadece engellilerin katılabilmesi böyle bir şartın ön görülmesi bana göre doğru olmamış. Ankette bi yerde "engeliniz nedir?" diye bi soru var. anketi doldurmak için illada engelli olma şartı aranmamalıydı bence. Yani ne bileyim engelli bi yakını olan yada bahsedilen deniz taşıma araçlarına orada bi engellinin yolculuk sırasında karşılaştığı sorunları gören normal insanlarda görüşlerini pekala yazabilirdi diye düşünüyorum. böylece katılımda daha fazla olurdu. Tabi bu benim fikrim.

sevalozgel

Üye
Üye
Merhaba anketi doldurdum. Bu arada ankete sadece engellilerin katılabilmesi böyle bir şartın ön görülmesi bana göre doğru olmamış. Ankette bi yerde "engeliniz nedir?" diye bi soru var. anketi doldurmak için illada engelli olma şartı aranmamalıydı bence. Yani ne bileyim engelli bi yakını olan yada bahsedilen deniz taşıma araçlarına orada bi engellinin yolculuk sırasında karşılaştığı sorunları gören normal insanlarda görüşlerini pekala yazabilirdi diye düşünüyorum. böylece katılımda daha fazla olurdu. Tabi bu benim fikrim.

Değerli fikirleriniz için teşekkürler, söylediğiniz de haklısınız belki katılım açısından daha fazla kişi anketi doldurmuş olacaktı ancak değerlendirme açısından sıkıntı olabilirdi. Belli sınırlamalar getirmek durumundaydık. İleride gerçekleştireceğim çalışmalarda bu konuyu tekrar düşünerek yeni bir çalışma yapılabilir belki.
Teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye