Şehit yakınlarına ÖTV indirimi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Şehit Ailelerine ÖTV Muafiyetli Araç Müjdesi

otv-sehit.jpg

Bilindiği üzere engelli bireylere araç alımında ÖTV (özel tüketim vergisi) muafiyeti uygulanmakta. AKP hükümeti bugün yaptığı açıklama şehit ailelerinin de aynı uygulamadan faydalanacağını bildirdi. AKP genel başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı.

Çatışmalarda hayatını kaybeden asker ve polislerin yakınlarının, araç alacakları zaman özel tüketim vergisinden (ÖTV) muaf tutulacaklarını ‘müjdeledi’.

Yıldırım, yatırımcılara uygulanacak teşvik paketini açıklarken hükümetin, hayatını kaybeden asker ve polislerin yakınlarına da kolaylıklar sağlanacağını söyledi.
Bu kapsamda ÖTV muafiyeti sağlanacağını söyleyen Yıldırım, “Memleketimizin güvenliği için terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesine araç alacağı zaman ÖTV alınmayacak. Ben şimdi burada şunu söyleyeyim. Şehitlerimize geride bıraktığımız yakınlarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Onlar ölü değil, onlar diridir. Bu bayrak için bu vatan için hayatlarını verdiler. Onların yakınları bizim emanetimizdir. Bize emanettir, onlara en iyi şekilde bakmak bizim devletimizin en başta gelen görevidir. Birçok haklar verildi şehit yakınlarına” diye konuştu.

Şehit Yakınları Hangi Araçları ÖTV indirimli Alacak

Evet arkadaşlar Başbakan yaptığı açıklamada terör nedeniyle hayatını kaybeden asker ve polislerin geride kalan yakınlarına (eş, anne, baba, çocuk) ÖTV indirimli araç alma imkanı sağlanacağını bununda tek bir araçla sınırlı tutulacağını açıkladı ama hangi araçların ÖTV muafiyetine alındığını açıklamadı.
Örneğin engelliler için yapılan ÖTV uygulamasında araç alımında bazı sınırlamalar var. Otomobiller için 1.6 cc motor silindir hacmini geçmemesi vb. gibi. Kuvvetle muhtemel şehit aileleri içinde belli bir sınırlandırma getirilecektir. Benim kişisel tahminim şehit ailelerinde tıpkı engelliler gibi aynı şartlarda motor silindir hacmine tabi tutulacağı yönünde.
Konuya ilişkin detaylar açıklandıkça konu altına ekleme yapacağım….

Selmanimirgi

Üye
Üye
Iyi gunler benim annemin yuzde 80 engelli raporu var annem hastaligindan oturu ayakta duramiyor desteksiz yuruyemiyor iki bacagida islevlerini uerine getiremiyor biz bu raporla otvsiz arac alabilir miyiz annem araba kullanamayacak durumda bunu da belirtmek isterim simdiden tesekkurler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı kendi kullanmayacaksa ÖTV vizesi çıkması için rapor oranının %90 ve üzeri olması lazım. Dolayısıyla söylediğiniz orandaki bir raporla ötv indirimden faydalanamazsınız.

Tekerlekli Sandalye