Şeker hastasıyım. H sınıfı ehliyet almak istiyorum?

ktura1

Üye
Üye
merhaba %56 oranında özürlü raporum var bu nedenle h sınıfı ehliyet almak istedim. şeker hastalığım var ve bu sebepten dolayı sağ gözüme vurdu ve enükkle etti sağ gözümü. h sınıfı ehliyete başvuru yapayım dedim bana raporunda h sınıfı ehliyet alabilir diye belirtmeleri lazım ama raporumda belirtilmemiş bunu belirtmek için raporu tekrardan mı almam lazım yoksa sadece raporu aldığım hastaneye gidip onu belirtmlerini mi söylemem lazım. yani tekrar heyete mi girecem yoksa elimde ki raporla işlemimi yapabilir miyim raporumu 3 ay önce aldım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet almak istemedeki amacınız nedir?
Eğer görme sorununuz varsa size monoküler ehliyet verilir. Oda bir gözün tamamen görmemesi diğerininde tamamen görmesi durumunda veriliyor. 3 Ay önce alınan raporun üzerinde oynama yapmaları çok zor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bi şansınızı deneyin bakalım. Ama ben hala neden H sınıfı ehliyette ısrar ettiğinizi anlayamadım.

ktura1

Üye
Üye
hocam amacım ilerde vergiden muaf olmak şuan üniversite öğrencisiyim raporu yeni aldım fazla bi bilgim yok bu konularda acaba siz ne önerirsiniz ehliyet konusunda

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşte onun için soruyorum bende. Ne şeker hastaları nede görme sorunu olanlar (sakatlık oranları %90 ve üzeri olmadıkca) ÖTV indiriminden yararlanamıyor. O açıdan h sınıfı ehliyetin şu aşamada size hiç bir getirisi olmaz...

ktura1

Üye
Üye
işte hocam bilgim olmadığından dolayı sorunuza yanıt veremedim monoküler ehliyet almam daha mı doğru olur yada b grubu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyet için aldığın raporda tam olarak ne yazıyor? Ve görme derecen tam olarak nedir?

ktura1

Üye
Üye
sağlık kurulunun verdiği rspor var elimde ehliyet için daha rapora basvurmadım bu sorun cıkınca bekledim. sağ gözüm tamamen görmüyo görme oranı sıfır

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Muayene sonrası kuvvetle muhtemel monoküler ehliyet verirller sana.

Monoküler kişiler;

1) A1, A2, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilir.

2) Ticari araç kullanamaz.

3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.

4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.

5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.

6) Kullanacakları araçların azami hız sınırları; yerleşim yeri içinde 50, yerleşim yeri dışında 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.

7) Gece araç kullanamaz. (Gece: gün batımından bir saat sonrası ile gün doğumundan bir saat öncesidir.)

Tekerlekli Sandalye