Sen Hiç Gözlerini Kapatıp Yürümeye Çalıştın mı?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sen hiç gözlerin kapalı biryerlere gitmeye çalıştın mı?

İşte gözleri kapalı biryerlere gitmeye çalışan bir çok insan bununla yaşamaya çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü işleri hiçte öyle hafifsenecek kadar kolay değil. Yaşadığımız şehirlerdeki olumsuz şartları düşünürsek gerçekten yaşamaya çalıştıklarını anlayabiliriz. Mutlaka ki her uzvumuz çok önemli ne kolu olmayan bacağı olmayanı anlayabilir ,nede gözleri görmeyen kulağı duymayanı herkesin yaşadığı zorluklar farklı ,çektiği eziyet farklı , verdiği mücadele farklıdır.

Düşündüğümüz zaman yada şöyle bir etrafımıza bakındığımız zaman eksiklikler,çevresel yetersizlikler adeta ben buradayım diye bağırırda malesef o bağırmayı hiç bir yetkili duymaz. Hal böyle oluncada olan yine bir takım bedensel kısıtlılık yaşayan insanlara olur. Çok merak ediyorum bir takım çevresel düzenleme yapılırken aceba bir engellinin düşüncesine,beklentisine,isteğine sorulup ne bekliyorsunuz denmişmidir.
Hiç sanmıyorum.....

Hala okadar çok eksik varki görmezden gelinen ve hala eksiklerin giderilmesi adına yapılan çalışmalarda okadar çok yanlışlar varki farkına bile varılmayan, adeta içimden kafalarına vura vura göstermek geçiyor ama ne çare gücüm yetmiyor.Sadece içimde kopan fırtınaları yazmak istiyorum belki birilerinin içindeki fırtınayada tercüman olurum umuduna sarılıyorum.

Hani rampalar yapılıyorya üzerinden geçebilmek için akrobat olması gerekilen,yada yollar yapılıyor ya bildiğin ölüm tuzakları gibi önlerinde barikatlar kurulan hiç o yaptıklarınızı kullanmayı denediniz mi?

page.jpg

Kuşkusuz ki görme engelliler bir çok konuda dezavantajlı olanlardır. Dışarıda yürürken bir çok kazayla yüz yüze kalabilmektedirler. Yetersiz yapılan düzenlemeler deyim yerindeyse yaşama öl dedirtir türdendir. Bu noktada ilk baştaki sorumu tekrar hatırlatmak istiyorum sen hiç gözlerin kapalı bir yerlere gitmeye çalıştın mı?

Bir görme engellinin yaşamını zorlaştıran sosyal yaşamdan uzaklaştıran bu yetersiz olan çevresel düzenlemeler aceba kaçımızın dikkatini çekmiştir?Kaçımız bunu fark edip buna tepki vermişizdir? Kaçımız susmayı görmezden gelmeyi seçmemişizdir? Üstü açık bırakılan çukurlar,Yürüme yollarına kaldırımlara dikilen aydınlatma direkleri,esnaf tezgahları,park edilen araçlar ,karşıdan karşıya geçmek isteyen görme engelliler için yetersiz olan sesli trafik ışıkları ve daha bir çok sorunla savaşmak zorunda bırakılan insanlar. Oysa biraz dikkat,biraz sağduyu,biraz anlayış ve tabiki biraz insana saygı tüm bu sorunların üstesinden gelmeye yetecektir.

Hala neyi bekliyorsunuz?

Tekerlekli Sandalye