Senden Önce Ben

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
2013030-101423265.jpg

Me Before You

Vizyon Tarihi: 17 Haziran 2016
Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Dram
Süre: 110 Dak.
Yönetmen : Thea Sharrock
Oyuncular : Emilia Clarke , Sam Claflin , Janet McTeer , Charles Dance , Jenna Coleman
Senaryo : Scott Neustadter , Michael H. Weber
Yapımcı : Karen Rosenfelt , Sue Baden-Powell

Filmin Konusu

Will Traynor (Sam Claflin) zengin, başarılı, yakışıklı, yaşamayı seven ve istediği her şeye sahip olan genç bir adamdır. Ancak talihsiz bir motosiklet kazası sonrası felç kalınca yaşama hevesini kaybetmiş, ölmeyi düşünmeye başlamıştır. Louisa Clark (Emilia Clarke) ise bir kafede garsonluk yapan, hayatta fazla bir başarısı ve beklentisi olmayan, her daim ablasının gölgesinde kalmış bir kadındır. Lou kafedeki işini kaybedince yeni bir iş aramaya başlar ve Will'in bakıcısı olarak çalışmaya işe alınır. Son derece kültürlü ve donanımlı biri olan Will, Louisa'yı önce küçümsese de genç kadının varlığı ona yaşama sevinci vermeye başlar. Aralarında kurulan bu arkadaşlık ve yakınlık, ikisini de çok değiştirecektir.

maxresdefault.jpg

BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ

En az Can Dostum kadar nüktedan ve eğlenceli...

Senden Önce Ben, son zamanlarda beyazperdede örneklerini görmeye alıştığımız bir roman uyarlaması. 2012’de yazar Jojo Moyes tarafından kaleme alınan kitap, yayınlanışının dört sene sonrasında beyazperdede hayat buldu. Başrole Game of Thrones’un Khaleesi’si olarak tanıdığımız Emily Clarke ve Sam Claflin’i taşıyan İngiliz yapımı ilk bakışta size Can Dostum isimli Fransız filmini anımsatabilir. Zira her iki film de felçli ve aksi bir adamın hayatına giren, pek de o ortamın insanı olmayan bir bakıcı üzerinden ilerliyor. Senden Önce Ben de en az Can Dostum kadar nüktedan ve eğlenceli bir film, üstüne bir de İngiliz aksanı gelince seyri daha da keyifleniyor.

Geçirdiği kazanın öncesinde oldukça renkli bir hayatı olan Will Traynor, tekerlekli sandalyeye mahkum olduğundan beri kendisini dört duvara mahkum etmiş, her şeyden elini eteğini çekmiş bir hayat sürmektedir. Ailesine destek olmak için çalışmak zorunda olan Louisa ise, küçük bir kasabada yetişmiş olmanın verdikleriyle küçük dünyasında yaşayan ancak hayalleri olan genç, enerjik ve oldukça renkli bir kadındır. Kader bu iki insanı bir araya getirir ve ağlarını örer. Lou, sebatkarlığı ve fedakarlığı ile kısa sürede Will hayatının merkezine yerleşir, ancak sonradan öğreneceği gerçek, ona hayatının hem en mutlu hem de en zor zamanlarını yaşatacaktır.

256794.jpg

Filmin başrollerinde yer alan Emilia Clarke ve Sam Claflin’in kimyaları oldukça tutmuş, her ikisi de oldukça sempatik. Emilia Clarke’ın zaman zaman aşırıya ve yapmacıklığa kaçan bir sevimliliği var ama, neyse ki oynadığı karakter buna müsait. Filmde Game of Thrones izleyicilerini güzel de bir sürpriz bekliyor aslında. Will’in babasını oynayan Charles Dance bildiğiniz gibi Game of Thrones’da Tywin Lannister karakterini oynuyordu ve geçtiğimiz sezon diziye veda etmişti. Filmde bir Lannister ve bir Targaryen’i (Khaleesi) bir arada, aynı sahnelerde görmek, bir GOT takipçisi olarak benim oldukça hoşuma gitti. Filmin diğer yan rollerinde Doctor Who’dan Clara olarak tanıdığımız Jenna Coleman ve Harry Potter’dan Neville Longbottom olarak hatırlayabileceğiniz Matthew Lewis de yer alıyor.

Senden Önce Ben’in eğlenceli olan kısımları sizi güldürebilirken, sonlara doğru yükseltilmeye çalışılan dram tam yerini bulmuyor. Aslında filmin konusu oldukça müsait olmasına rağmen, pek de ajitasyona başvurulmaması bunun bilinçli yapılmış bir tercih olduğunu düşündürebilir.

İlk kez uzun metrajlı bir sinema filmine imza atan yönetmen Thea Sharrock’tan bahsetmeden de geçmek olmaz. İngiliz televizyonunun sevilen dizilerinden Call The Midwife’ın birkaç bölümünü yönetmiş olan Sharrock, aslında yönetmenliği gerçek sahne tozunu yuttuğu tiyatro sahnesinde icra ediyor ama beyazperdeye geçişi de oldukça yumuşak olmuş. Zira film, her ne kadar ufak tefek aksamaları olsa da, bir ilk film olmanın ötesinde.

Bu arada yeni James Bond kim olacak sorusu halen cevabını bulamamışken, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki, Sam Claflin’in Bond için hiç de fena bir aday olmadığını filmin bir sahnesinde izlediğimiz Bond videosuna dayanarak söyleyebiliriz.

Son olarak Senden Önce Ben için kitabın milyonlarca okuyucusunu hayal kırıklığına uğratmayacak bir uyarlama diyebiliriz. Bakalım Jojo Moyes’in Lou’nun hikayesine devam ettiği Senden Sonra Ben isimli kitabı da beyazperdede yer alabilecek mi?

041151.jpg

-Bir şeyi o kadar çok sevmedin mi hiç?

-Sevdim...

İzlenmeye kesinlikle değer bir film olduğunu düşünüyorum. Kitabını okurken aldığım keyfi, filmini izlerkende aldım hemde fazlasıyla. İçimdeki Deniz'den sonra izlediğim en güzel, en hoş engelliler konulu filmdi.

-Beni o kadar sık düşünme. Seni sulu gözlü bir şekilde hatırlamak istemiyorum.
-Sadece iyi yaşa.
-Sadece yaşa...

Film müzikleri ise muhteşem ötesiydi öyle ki film bitmesine rağmen izleyiciler bir türlü salonu terkedemediler...

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye