Seni Gidi Topal.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest

seni gidi topal..................bir ''topal..'' vaka'sı daha..!!! arkadaş çevrem bu ''şarkı..'' için ne kadar hassas olduğumu ve sert tepki verdiğimi bilirler.. daha 2-3 ay evvel gündeme getirip eleştirdim..ki, bu şarkıyı senelerdir eleştiririm/eleştiririz..!!!

bu video daki iki yaşlarında bir çocuk.. ''tertemiz bir tarla, ve akabinde; ne ekersen onu biçersin misali..'' çocuğa sözde oyun oynamasını öğretiyorlar.. çalınan müziğin içeriği ''topal..'' yani sakat!lar konu edilmiş..!!!

..ve müzik çalıyor, bolca ''topal..'' kelimesi içeren bir şarkı söyleniyor.. iki yaşındaki çocuk tempo/alkışlar (!) içinde oyuna teşvik ediliyor.. bir de oyuna abi katılıyor.. abi/kardeş, oynadıkca coşuyor/coştukca oynuyor.. alkışlar içinde (!)

bu çocuk henüz iki yaşında.. gördüğü/yaşadığı her bi şeyi/olayı hafızasına kaydetme çağında.. ve bu olayı da kaydetti..!!! bundan böyle ''topal..'' şarkısı onun için bir eğlence/eğlendirmece den ibaret..!!!

..ve bu çocuğun büyüyünce engelli insanlara ''bakış açısı..'' nasıl olur dersiniz..?! nasıl olacak; o çocuğun gözünde engelliler; dalga geçilen, lakap (kör, topal, kekeç vs. ..) takılan, şarkılara/türkülere konu yapılıp insanları eğlendiren sakatlar topluluğu..!!!

bu nasıl bir zihniyet..tir..ki, aklım almıyor.. insanlar bu ''topal..'' şarkısında nasıl alkış tutup eğlenebiliyorlar..?! küçücük bir çocuğu alkışlar eşliğinde oynattırıp nasıl mutlu olabiliyorlar..?! çocuğun oynaması nasıl hoşlarına gidiyor..?!

anlaşılır gibi değil..!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben öteden beri kelimelerin kendisine değil o kelimelere yüklenen anlamlara bakarım. Kör'mü görme engellimi? sağır'mı işitme engellimi? sakat'mı engellimi? bize kimin ne şekilde hitap ettiğinden çok bize hitap edilen kelimeye yüklenen anlam önemli.
Çoğunluk kendisine engelli denmesinden yana ama engelli kelimesine yüklenen anlamda çok iç açıcı değil. O yüzden bü tür şeylere çokta takılmamak gerek. Ama belli yaşın altındaki kişiler bu olgunluğu gösteremeyebilir. Örneğin çocukluk dönemimde yaşlı bir teyze benim için "kud" dediği için çok fena içerlemiştim. :)

F

Fırtına

Guest
bize kimin ne şekilde hitap ettiğinden çok bize hitap edilen kelimeye yüklenen anlam önemli..

elbette.. ve biliyoruz ki, kelimelere yüklenen anlamlarla bize hitab ediliyor.. örneğin; gözüm görmüyor, kör sami / kulağım duymuyor, sağır ayşe / bir ayağım diğerinden kısa, topal ali / vs vs.............kör, sağır, topal kelimeleri ile engelli aza'larımız alay'a alınıyor.. hoş bir şey değil..

bu ''topal..'' şarkısı bizler tarafından çok eleştirildi.. eleştirilmeye de değer yani..........hele bir de şarkıya ''topal..'' taklidi yaparak eşlik etmek yok mu............?!! bu video daki çocuk şu an oynadığı şarkının sözlerinden ve engelliliğin ne demek olduğundan bi'haber.. ama büyüyünce bu şarkıda ''topal..'' taklidi yaparak oynaması kaçınılmaz..

(ağaç yaş/ken eğilir..)

bir bacağı diğerinden kısa olan bir insana ''aman canım tek 'topal..' bu..mu..? vs vs. ..'' dendiğinde, o insanın yüreğindeki fırtınayı, gözlerindeki akamayan damlacıkları, vücudunun titreyişini BEN hissediyorum/görüyorum..!!! ''topal..'' şarkısında oynayan/tempo tutan engelsizler değil..!!!

''topal..'' şarkısı ve ''topal..'' kelimesi ortopedik engelli bir insanın canını acıtıyor ise, (ki, acıtıyor, en yakın şahidiyim..) kör, sağır, vs vs kelimeleri de bu engel grubunda olan insanlarımızın canını acıtıyor................hissedebiliyorum..!!!

ben bu tür kelimelere karşıyım.. ve ''topal..'' şarkısında oynanmasına, tempo tutulmasına, oynayanların hoş'a gidilmesine karşıyım..!!!

var mı itirazı olan.............?!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliliğin her türlüsünün alay konusu edilmesine karşıyız nuran. Bu noktada hepimiz hem fikiriz. Ve fakat filmlerde, dizilerde, edebiyatta, örnekte görüldüğü gibi şarkılarda alay konusu edilebiliyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu toplumda "engelliler adına farkındalık" oluşturulması. Bizlerde bunun mücadelesini veriyoruz zaten. Dolayısıyla sözlerine kimsenin itirazı olamaz. :)

archimonde87

Üye
Üye
Tipik bir duyarsız cahil aile örneği daha, tamamen merhametsizlikle alakalı birşey. Çocuğun ilerdeki tavırlarını geçtim bir kere ailede merhamet duygusu yok ki çocukda ilerde olsun. Sadece acıyorum hallerine çünkü bilmiyorlarki merhametli davranmadıkça iman etmiş sayılmayız. Şarkı sözlerini yazanda bilmiyor, okuyanda bilmiyor bunu. kalplerine daha hidayet girmemiş yazık...

Tekerlekli Sandalye