Seraprel Palsi + Bipolar Bozukluk Emeklilik ?

Kolay gelsin,1980 doğumluyum 2004 ssk girişim var, işe girişteki rapor oranım Seraprel Palsi %40 1998 yılında almıştım, %60 vergi indirimim var. Yaklaşık 10 senedir bipolar tedavisi görüyorum ilaç kullanabilmek için raporum var ama bu rahatsızlığımdan dolay özürlü raporum yok.Malülen emekliliğe başvursam bipolar hastalığım için belli bir yüzde verirler mi? CP hastalık oranımla ikisini birleştirip malülen emekliliğe başvurabilirmiyim ? Bildiğim kadarıyla 1800 iş gününü doldurmam %60 sakatlık oranı gerekiyor iki sene var bunun için,ben bilgi açısından merak ediyorum.Bipolar bozukluk için rapor oranını neye göre veriyorlar,tedavi dosyam var,o mu inceleniyor çünkü ruhsal hastalığa oranı nasıl veriliyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim...İyi çalışmalar...

Bipolar bozukluk için sakatlık oranı cetvelinde şu oranlar belirtiliyor.

GEÇİCİ FONKSİYON KAYBINA NEDEN OLAN RUHSAL HASTALIKLAR
Bu gruptaki hastalıklar 1 yıl sonra kontrol gerektirir. Özürlülük oranları belirtilere göre değil, işlevsellik düzeylerine göre verilir.
A- Beyin Hasarı, Beyin İşlev Bozukluğu ve Bedensel Hastalıklara Bağlı Ruhsal Bozukluklar (organik hallusinozis, organik duygudurum bozukluğu -manik, depresif karışık ve bipolar tiplerini içerir-, organik sanrılı bozukluk, organik bunaltı bozukluğu)
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen 0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen 40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen 60

Ek olarak şunu belirtmekte fayda var. Malulen emekli olabilmek için TEK HASTALIKTAN %60 ve üzeri rapor alınması gerekiyor.

Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler,ben belki şu an gitsem Seraprel Palsi'den belki yüzde 60 oranında rapor verebilirler,bilmiyorum, bilgi açısından soruyorum.Bide Balthazard Formülü diye bişeyden bahsediyorlar,o konuda bilgi alabilirmiyim sizden.Hani ben velevki SP den yüzde 60 rapor vermediler,zaten bipolar için zaten yıllardır tedavi görüyoruz,bunca sıkıntı boşa gitmesin bi karşılığı olsun diye araştırıyorum. Balthazard Formülü ne oluyor.Benim bu sorunuma faydası var mı? Kusura bakmayın bu konuları yeni araştırıyorum siz bilgili arkadaşlarımızdan bilgilerinden istifade etmek istiyorum....

Baltazar formulü birden fazla hastalığın birleştirilmesinde kullanılır. Atıyorum %50 serepral palsi, %30 bipolar = %70. Fakat sen malulen emeklilik için soruyorsan baltazar formulü senin bi işine yaramaz. Daha önce yazdığım gibb malulen emeklilikte tek hastalıkta alınan rapor oranı geçerlidir.

Hocam bide bişey soracam,ben serabral palsi hastasıyım,şu anda hastalığım devam ediyor ve sürekli,hastaneye gitsem emeklilik için misal(Malülen) %60 oranında rapor alsam SGK bu oranı düşürüp emeklilikte sıkıntı çıkarır mı? Vergi indirimi için 2004 te bana numune hastanesinden %60 oranında rapor verdiler,vergi indirimi için %60'lık raporum resmi işlem gördü.Rapor oranım SGK'da düşürülmedi.Emeklilik için rapor aldığım takdirde bu oranda aşağıya çekme gibi işlem uygulanır mı ? Bu hastalığın oranı % 90'na kadar çıkabiliyor.Genel olarak merağımı anlatabilmişimdir umarım.Verdiğiniz bilgilerden ötürü şimdiden teşekkürler.

Moralinizi bozmak istemeyerek aynı zamanda elimde kesin bir delil olmaması na rağmen bana göre malulen emeklilikte rapor oranları daha fazla inceleniyor gibi. Tabi bu demek değilki malulen emekliliğin olmaz. Benimkisi sadece bir öngörü, tahmin.

Halil bey Merhabalar kolay gelsin.26/05/1992 ilk işe giriş tarihim.hastanenenin vermiş olduğu %46 sürekli raporu, gelir idaresi başkanlığı merkez sağlık kurulu aynen %46 onaylayarak bana ve işyerime 20/08/2012 tarihinde gönderdi.hastanenin vermiş olduğu sürekli ibaresi ankaranın bana gönderdiği evrakta yazmıyor.allah nasip ederse bu ayın sonunda emeklilik için müracat etmeyi düşünüyorum.fakat daha sonradan ankaradan gelen raporda sürekli yazmadığı için emeklilikte 1-2 yıl sonra iptal edilmesinden açıkçası korkuyorum.bu gün sgk ya gidip sorduğumda; senin bize müracatından sonra biz gelir idaresiyle takrar yazışma yapıp raporunu oradan isteyeceğiz dediler.fakat benim sgk ya müracat tarihinde zaten işten çıkış almam gerekiyormuş.daha sonradan böyle problem yaşayıp işimden olmaktanda korkuyorum.bide halil bey benim tamamı ssk 5822 günüm ve 282000 ödenmişim var. emekli olursam aşağı yukarı emekli maaşım ne kadar olur.bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.yardımlrınız için şimdiden çok teşekkür ederim.saygılarımla

Merhaba Arkadaşım,

Emeklilik işlemlerini başlattığnızda yani önce sgk ya gittiğinizde size tam ve kesin olarak bilgi veriyorlar yani ilerde bir sorun çıkıp çıkmayacağına dair vs vs. Siz sgk ya gittiğinizde hesaplamalar tekrar yapılıyor ve sgk size işvereninize verilmek üzere '' emekli olmaya hak kazanmıştır, kıdem tazminatının ödenmesi uygundur şeklinde bir dilekçe veriyor. Benim size söylemek istediğim asıl konu şu: tedirginliklerinizi anlıyorum ama benim bildiğim yani en azından bugüne kadar hiç rastlamadım, bir kez emeklilik gerçekleşti mi bu işlem geriye alınmıyor ve devam ediyor. Siz işverene o dilekçeyi getirdiğiniz an itibariyle sizin çıkış işlemleriniz yapılıyor ve işten ayrılma bildirgesiyle tekrar sgk ya gittiğinizde emeklilik tarihi başlama günü olarak işlemler başlıyor.

1- Siz emekli olduktan sonra çalışmayı düşünüyor musunuz?
2- Önce sgk sonra işveren sonra tekrar sgk ve işlem bitiyor.
3- Eğer aynı işyerinde çalışmaya emekli olduktan sonra da devam etmeyi istiyorsunuz size anlatmak istediklerim var.

paylaşımın için teşekkür ederim sn;gazoz ağacı fakat benim anlayamadığım ben zaten vergi dairesinin bana gönderdiği resmi raporla sgk ya gittim.sgk bana, senin bize müracatından sonra biz gelir idaresiyle takrar yazışma yapıp raporunu oradan isteyeceğiz dedi o zaman bana bu yazışmadan sonra tazminatını alabilirsin diye yazı verecek doğrumu anladım.sizin bana sorduklarınıza gelince :

1- evet çalışmayı düşünüyorum
2- aynı işyerinde çalışmayı düşünüyorum çünkü önceden şirket dışında sahada çalışıyordum.rahatsızlanınca beni ofise geçirdiler.genel müd.konuyu paylaştığımda bana emekli oluncada çalışmaya devam edebilirsin dedi.inşallah sözünde duracatır diye düşünüyorum.

Merhaba Arkadaşım,

Emeklilik işlemlerini başlattığnızda yani önce sgk ya gittiğinizde size tam ve kesin olarak bilgi veriyorlar yani ilerde bir sorun çıkıp çıkmayacağına dair vs vs. Siz sgk ya gittiğinizde hesaplamalar tekrar yapılıyor ve sgk size işvereninize verilmek üzere '' emekli olmaya hak kazanmıştır, kıdem tazminatının ödenmesi uygundur şeklinde bir dilekçe veriyor. Benim size söylemek istediğim asıl konu şu: tedirginliklerinizi anlıyorum ama benim bildiğim yani en azından bugüne kadar hiç rastlamadım, bir kez emeklilik gerçekleşti mi bu işlem geriye alınmıyor ve devam ediyor. Siz işverene o dilekçeyi getirdiğiniz an itibariyle sizin çıkış işlemleriniz yapılıyor ve işten ayrılma bildirgesiyle tekrar sgk ya gittiğinizde emeklilik tarihi başlama günü olarak işlemler başlıyor.

1- Siz emekli olduktan sonra çalışmayı düşünüyor musunuz?
2- Önce sgk sonra işveren sonra tekrar sgk ve işlem bitiyor.
3- Eğer aynı işyerinde çalışmaya emekli olduktan sonra da devam etmeyi istiyorsunuz size anlatmak istediklerim var.

sn gazoz ağacı anlatmak istediklerini dörtgözle bekliyorum.saygılar

Selamlar,

Memati arkadaşım sağlıklı olarak 92 de başladınız ama raporunuz yeni 2012 yani sonradan mı karar verdiniz engelli emekliliğinden faydalanmaya? ya da sonradan rahatsızlandığınız için rapor almak zorunda kaldınız yaşı beklemeden engelli emekliliğine mi döndünüz? kusura bakmayın ama prim gün sayınız normal emeklilik için de çok uygunda sadece yaş sorunu var normal emeklilikte?

1- Emeklilik işlemlerini başlatmadan önce mutlaka ama mutlaka işverenle bir kez daha konuşun çünkü emeklilik işlemlerinizin başlaması için çıkış yapılıyor yani işverene güvenmeniz çok önemli sonuçta 1 gün sonra işsiz kalmakta var ama işveren sözünde durursa 1 gün sonra ya da ertesi gün işe giriş işleminiz yeniden yapılır ve işsiz kalmış olmazsınız :)

2- Kendinizi emekli olarak aynı işyerinde devam edip etmeme kararı alırken motive etmeniz çok önemli...Arada bence ki ben alamamıştım ama mutlaka bir hafta en az boşluk, tatil hakkı kullanın ve yine siz bilirsiniz ama bu tamamen benim fikrim...

3- işverenin ve aynı işyerinizdeki çalışma arkadaşlarınızın size karşı tutum ve davranışlarında farklılık oluyor yani size artık eski arkadaşları olarak değil de emekli olup ta çalışmaya devam ettiğiniz için hafif kıskançlık duygularıyla yaklaşımlar olabiliyor :) bunlarla başetmek de inanın ki o kadar hoş değil...emeklilik çok ama çok güzel bir duygu ve tabii ki sizde doğal olarak bu duyguyla hafiften rahat çalışmaya başlıyorsunuz ve bu dikkat çekiyor. Ben yeni emekli oldum ve inanın hiç düşünmediğim şeyler yaşadım :)

Selamlar,

Memati arkadaşım sağlıklı olarak 92 de başladınız ama raporunuz yeni 2012 yani sonradan mı karar verdiniz engelli emekliliğinden faydalanmaya? ya da sonradan rahatsızlandığınız için rapor almak zorunda kaldınız yaşı beklemeden engelli emekliliğine mi döndünüz? kusura bakmayın ama prim gün sayınız normal emeklilik için de çok uygunda sadece yaş sorunu var normal meklilikte?

evet 92 de sigortalı oldum. rahatsızlığım bundan 7-8 yıl önce nüksetmeye başladı.benim rahatsızlığım genetik nöropati ve ben sürekli sahada ağır şartlarda çalıştığım için ortaya çıkmış.doktorun söyladiği böyle. anne tarafımdan aileden geliyor ve tedavisi mümkün değilmiş.normalde emekliliğime daha çok var.( 14 yıl gibi) mesleğim gereği ozamana kadar çalısabilmem mümkün değil.zaten önceki yazımda söylediğim gibi beni ofis içine aldılar.ama ne kadar böyle gider bu iş bilinmez.bu yüzden emekli olmak istedim.

Sevgili Memati Kardeşim,

Senin için en hayırlısı ne ise o olsun :) Emekli olmak çok güzel ve emekli olupta çalışmaya devam etmek de çok güzel bir duygu...En güzel emeklilik senin ki olsun daha ne diyebilirim ki ....

Bu mutlu duyguları yaşaman dileğimle,

İyi dileklerin için çok teşekkür ederim.inşallah bizim gibi olan bütün kardeşlerimiz isteklerine ulaşır ve mutlu olur.allah herkezin yardımcısı olsun inşallah.

Geri