Serebral palsiliyim. %92 raporum var. Ehliyet alıp nasıl bir araç kullanabilirim?

CanoALP

Üye
Üye
S.a ArkadaşLar

Ben Bakıcı maaşı için DevLet Hastahanesinden Rapor ALdım Ve Raporun Arkasında H Sınıfı EhLiyet ALabiLir - ÖzeL TertibatLı Araç KuLLanabiLir İbresi Var Ve Rapor Süresiz
YanLız Rapor % 92 Lik Rapor Ben Bu RaporLa Araba ALdım Ama Ehliyetimi Daha aLmadım Kafamda Bir kaç Soru işareti var onları Danışacaktım...

Benım HastaLıgım Serebral PaLsi Ve Raporum %92 ( Süresiz ) Bu Rapora Göre EhLiyet ALabiLirmiyim ...
Ve Benım Arabam Benım Adıma Rapor üstüne ALdım Ama Tertibat feLan ekLemedim otomatik fitez 1,6 Dizel Arabam Benım sağ Ayağımda da Hiçbir Sorun yok Eğer ki EhLiyet ALırsam bu RaporLa Bu Arabayı Kullanabilirmiyim ? Herhangi Bi sorun TeşkiL Edermi ?

İsen Buga

Üye
Üye
Yönetmelik söyle der:
%90 ve üstü sakatlığı olanlar;
-Kendileri sürecek ise hem ehliyet alır hemde ÖTV ve MTV (bu ayrıca bildirilmek süreti ile ilk defa ödenir) ödenmeksizin araç sahibi olurlar, Özel donanım yazılması yada yazılmaması özürlü bireyin durumuna bağlıdır.
-Kendileri sürmeyecekse yakınları alabilir.

Sizin durumunuzda özel donanım raporda yazılmamışsa sorun yok. Yuakrıda yazdığım gibi durumda araç alabilirsiniz. İsterseniz üzerinize alıp ehliyetiniz ile kullanabilirsin. Yok ailenizden yakınlarınızı ruhsata kaydettirip onlara kullandırabilirsiniz. Karar size kalmış. Ola ki ruhsata kaydettirmezseniz kullanamazlar. (Bu son parafta hatam varsa birileri düzeltsin)...

Not: Sakatlığınız %90 altı olsa idi uzuv kaybına bakacaklardı.

CanoALP

Üye
Üye
Yani Ben EhLiyet ALırsam KuLLanabiLirim DeğiLmi Herhangi Bi sorun TeşkiL Etmez Ben Arabamı Kendi Adıma aLdım Ruhsatta benim ismim yazacak yanLız eHLiyetim Suan OLmadıgı için 1 Derecede Akraba Yani Babam kuLLanacak Ben OLaki ehLiyet ALırsam Trafikte bi Sorun OLusmaz değiLmi

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor yazmış raporunuza ehliyet alabilir.
Ben doktor değilim hastalığını ve tanımını ne bileyim yahu?
İncelemiş doktor seni uygun görmüşse benim diyeceğim yoktur. Araba kısmına gelince yukarıda yazdığım doğru...
Herhangi bir özel aparat istenmediğine göre: güle güle kullan demek kalıyor bana.

ancak aklıma şu yattı: Ruhsata isimler yazılı kişiler dışında kimse kullanamaz olurda ileride ehliyet alırsan? Ruhsatta ismin yok ise; o zaman sen kullanabilecek misin?
hatırlatayım arabayı 5 yıl içinde satamazsın. Satarsan ÖTV ödemekle yükümlüsün. Yenisi almak için yine 5 yılının dolmasını beklemek zorundasın. Bütün bunları maliyeye açıklamak zorundasın.

Tekerlekli Sandalye