Sevgilerine Engel Koyan Engelliler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aşk engelli engelsiz fark etmeksizin yaşanan bir duygu olmasına rağmen bir çok engellinin aşık olmaktan korktuğunu düşünmektende kendimi alıkoyamıyorum. Bu durum kadın , erkek fark etmeksizin hep bir çekimsemede kalmaktadır. Zira engelli kişi kadın/erkek engelsiz bir bireye aşık olduğu zaman kendini biraz geri çekmekte, belki bunu tüm iyi niyetiyle, belki tüm sevgisiyle yapıyor olsada sevdiği kişiyi mutsuz edeceğini sanarak bir adım geride durup işi evliliğe taşımaktan hep çekinir durumda ve belkide sevdiği kişiyi dahada mutsuz ettiğinin farkında bile değil.

Ülkemizde başta aileler olmak üzere tüm toplum engelli engelli/engelsiz birlikteliğine sanki imkansızmış gibi bakmakta hatta engel olmak için ellerinden geleni'de yapmakta her açıdan bu birlikteliği sonlandırmak için en kötü senaryoları yazarak beyinleri bulandırmaktanda geri durmamaktadırlar. Bazı istisnalar çıkarak bu yanlış düşüncelere dur diyebilme cesaretini gösterip sevgisine sahip çıkarak işi ileriye taşıyabilmektedir. Ama bu gerçekten azınlıkta gibi gözüküyor.

Aslında üçüncü şahıslara dur diyebilmek kolay asıl mesele engelli bireyin içindeki sese dur diyebilmesinde çünkü sevdiğiyle olmasını durduran o sestir. Ona hep sevdiğine yük olacağını , onu üzeceğini , yıpratacağını usuldan usuldan fısıldar durur. Halböyle oluncada engelli/engelsiz birlikteliği içinden çıkılamaz imkansız bir durum gibi gözükür. Hatta öyle aşklar vardırki kişi engelli olunca son verilir. Bir anda hayatı değişen engelli başına gelen durumu kabullenme saffasında bir çok gel gitler yaşayabilir, o çok sevdiği insandan uzaklaşabilir. Burada partner'e çok iş düşmektedir sabır ve sevgiyle beklemelidir desteğini esirgememelidir. Şayet gerçekten seviyor ise azarlanmalara kovulmalara ve bunun gibi bir çok kötü davranışlara sevgiyle yaklaşıp o kişinin bu süreçten bir an evvel çıkmasını sağlamak için elinden geleni yapmalıdır. En ufak sektede sallanmamalıdır , bunun bir süreç olduğunu ve geçeceğini düşünerek sevgisine , sevdiğine sahip çıkmalıdır. İşte ozaman kazanan sevgi olacaktır ve bu sevgi ne engelliliğe yenilecektir, nede aile ve toplum baskısına .

engelli_gs_icc.jpg

Oysa sevince yürek ne engeli gözü görür ne zorlukları , tek istediği sevgisini yaşamaktır sizde sevginize engeller koymayın yeterki engelli sevginiz olmasın , yüreğiniz olmasın , duygularınız olmasın aşk engel tanımasın...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
güz, "o kadar olmayan" nedir? Öyle bir kelimeyle kestirip atmaktansa neden olmuyor niçin olmuyoru açıklasak daha iyi olur.
Örnekse

A: Ben engelliyim sevdiğim kadın-erkek engelli. Kendi bakımımı ihtiyaçlarımı tek başıma yapamazken bir başkasından yardım alırken, evlendiğimde ev temizliği, çocuk bakımı v.b gibi işleri kim yapacak?

B: Ben sağlıklıyım sevdiğim kadın-erkek engelli ama ailem çevrem evliliğime karşı çıkıyor

C: At gibi sağlıklıyım evlilikte tercihim ben gibi sağlıklı biri olmalı
Gibi gibi gibi...

G

güz gülleri

Guest
....." Oysa sevince yürek ne engeli gözü görür ne zorlukları , tek istediği sevgisini yaşamaktır sizde sevginize engeller koymayın yeterki engelli sevginiz olmasın , yüreğiniz olmasın , duygularınız olmasın aşk engel tanımasın..."

son cümleye istinaden yazdım. sev! kimse sana sevme diyemez.öyle ya senin dünyan...seversin ama o kadar .bir hayal aleminde yaşarsın engelli olarak ileri gitmez!engellenemeyen sadece hayalindir. sevin! yeterki yüreğiniz engelli olmasın değil mi?

Rüzgar Gülü

Üye
Üye
dogru kolay olmaya bılıyor.mesela ben cok sukur kımseye muhtac degılım.unv bıtırdım calısıyorum.aılemın nazlı kızlarıyım.hayatımda bırı var unv sınıf arkadasım 15 aydır konusuyoruz evt ama gel bana sor bazen cok karamsar davranıyorum aılesı ne dıcek fln dıye.babannesı benı canlı olarak gordu annesıne solemıs.annesı benım ıcın olmaz demıs oda asker suan ben de olabılırım anne ben sevıyorum onu ıstıyorum hayatımda demıs.sonra anlatmasına gore bırsey dememıs.evlııgı yurutebılecegımı dusunuyorum.hatta bebek cok ıstıyorum.suan 5 ayımız kaldı askerlıge ama ahmet askerlıgını uzman cavus olarak devam edecek.bende arada cıddı bırseyler olucaksa olsun ıstıorum artık cunku dusunmekden artık cok sıkılıyorum aılesı ne dıcek benım aılem ne dıcek dıye :((

G

güz gülleri

Guest
işte bu soru -cevapları aşan insan sayısı çok az.çevreden önce senin verdiğin cevap çok önemli..çünkü hayat normal insanlara nazaran engelliler için daha zor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rüzga gülü umarım o hayatındaki kişiyle istediğin yuvayı kurup çok ama çok mutlu olursun. Kendi söylemlerine göre evliliği yürütebileceğinden eminsin hatta çocuk bile düşünüyorsun o halde hayatındaki arkadaşınında sevgisinden eminsen sevgini engelline ve hiç kimseye ezdirtme her nekadar zor olursa olsun başarabilmek için çabala yazdıklarından zaten özgüveni yüksek birisi olduğun belli buda birşeyleri başarabilmek için en önemli unsur oda sende var. Allah gönlüne göre versin.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Gülümsem,

Ne de güzel yazmışsın inan insan okuyunca sana hak veriyor bir an ama yok benim sevgi anlayışıma hiç uymuyor ne yazık ki. Doğru olan senin yazdığın ve olması gereken de '' sizde sevginize engeller koymayın yeter ki engelli sevginiz olmasın , yüreğiniz olmasın , duygularınız olmasın aşk engel tanımasın..."

..Aşk engelli engelsiz fark etmeksizin yaşanan bir duygu olmasına rağmen bir çok engellinin aşık olmaktan korktuğunu düşünmektende kendimi alıkoyamıyorum. Bu durum kadın , erkek fark etmeksizin hep bir çekimsemede kalmaktadır. Zira engelli kişi kadın/erkek engelsiz bir bireye aşık olduğu zaman kendini biraz geri çekmekte, belki bunu tüm iyi niyetiyle, belki tüm sevgisiyle yapıyor olsada sevdiği kişiyi mutsuz edeceğini sanarak bir adım geride durup işi evliliğe taşımaktan hep çekinir durumda ve belkide sevdiği kişiyi dahada mutsuz ettiğinin farkında bile değil.

Engel tabii ki ne sevmeye ne de sevilmeye engel değil ama iş evliliğe gelince işte orada akan sular duruyor. İnsanlar evlenirken hastalıkta ve sağlıkta bir ömür boyu sürecek birliktelik için yuva kuruyorlar. Ama bu benim başıma gelen hastalık değil ki geçecek diye beklediğim. Bu ömrüm boyunca sürecek olan engellenme hali. Benim düşüncem ve tamamen bana ait olan duygularımı yazmak istedim birden bire. Bir ağbim demişti ki insanın saçmalama özgürlüğü de olabilir. İşte şimdi ben belki de o özgürlüğümü kullanarak çoğu kişiye saçma gelecek olan düşüncemi paylaşıyorum sadece. Ben hayattan bu kadar engellenmişken çok sevdiğimi de nasıl benimle birlikte engellere mahkum edebilirim ki...sevmek emek ister tamam ama sevmek hele çok sevmek yürek ister...fedekarlık ister...ben kendi engellerimi kabul edebilirim ve onlarla da yaşayabilirim ama sevdiğimi sağlıklı olan sevdiğimi benimle birlikte yaşarken kısıtlanacağını bile bile, yaşamaktan çok mutlu olduğu benim de bir zamanlar doyasıya gerçekleştirdiğim çoğu şeyden vazgeçmesine hem de benim için hayatını kısıtlamasına nasıl gönlüm razı olur ki...ben hayatımda engellenmişliklerimin yerine hala yapabildiğim ve hala elimde kalanlarla yetinmeyi öğrenirken, eksikliklerimin acılarını unutmaya çalışarak elimdekilerin kıymetini bilerek, yaşamaktan bu kadar zevk alırken hani o aşkımın da beni,mle birlikte engelli hayatıma eşlik etmesini nasıl kabul edebilirim ki...bu sevgiliye , eşe, hayat arkadaşına haksızlık olmayacak mı? bu nasıl sevmek bana göre? bir başka sağlıklı yaşamı bir engelli yaşama yoldaş etmek yok ben istemiyorum. Ben yine sevebilirim ama sağlıklı bir insanın kendi hayatını özgürce yaşamasını engelleyemem hem de benim yüzümden engellenişine seyirci kalamam...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani
Aşk engel tanımaz. Herkes aşık olur sever. Ama bu aşkı illa evliliklemi sonuçlandırmak gerek? işte orda soru işaretleri doğuyor. Ve aşk birazda kavuşamamak değilmidir?
Not: Bende saçmalama hakkımı kullanıyorum. :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ceylancım söylemiş oldukların sevdiğine kıyamayışının göstergesi aşk tabiki fedakarlık ister özveri ister ama aşk varsa bence akan suların durmasınıda ister. Madem engellilik aşk tanımıyor ozaman evlendikten sonra engelli olanlar hepsi boşansın eşlerini bu durumu yaşamaya mecbur bırakmasın yada nişanlısın bir kaza geçirdin engelli oldun derhal at nişanı işte bunuda ben kabullenemiyorum ozaman nerede kaldı aşkın özveri isteyişi yada fedakarlık isteyişi sadece iyiysenmi sevmek sevilmek aşık olmak hakkın.

Halil ozaman birazda ben saçmalayım ve en güzel aşk zor olandır diyeyim:)

G

güz gülleri

Guest
bende saçmalayacam banane!...

seversin sevmene sınır koyulamaz ama ileriyede gidemez.engelli için sevgi ve aşk, beyaz badanalı bir odada her rengi hayal etmek gibi bir şey.olmayan renkleri hayal edersin ama sen edersin.seninle aynı resmi çizen bir eş bulmak hayaldir.

nasıl? :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
'' seninle aynı resmi çizen bir eş bulmak hayaldir.'' :) hayal değildir güz güllerim ama gerçek acıtır bazen ve hayal olmasını istersin belki de... o eş ki ne senin engelli oluşunu kabul edebilmiş, ne seni terkedip gitmeyi becerebilmiş ve seni bir ömür boyu bekleyecek olmuşsa bu sefer de istemezsin be güzüm :) kendi kaderini yaşarken sevdiğinin seninle birlikte engellenişini seyretmek istemezsin...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O kadarda karamsal olmaya gerek yok. Engelli olupta evlilik yapan evlilikleri misler gibi yürüyen binlerce insan var. Konuya dair kişisel görüşüm şu. Çiftlerden biri ev temizliği, yemek pişirme v.b gibi işleri bir başkasının yardımı olmadan yapabiliyorsa yada bunları yapamayıp para karşılığı bir başkasına yaptırabilecek gücü varsa iki engellinin evliliği bal gibide olur, misler gibide yürür. Yok eğer çiftlerin her ikisi kişisel ihtiyaçları dahil ev temizliği v.b gibi işlerde bir başkasına muhtaç ve tek başına yapamıyorsa tabiki o evlilik olmaz. Olsada mutluluk getirmez.

G

güz gülleri

Guest
579051_484247854953822_1794036437_n.jpg

-----------
536858_483928784985729_1934016904_n.jpg

Tekerlekli Sandalye