Seyyanen zam yetim maaşlarına yansıyacak mı?

hüseyin35

Üye
Üye
bugün ptt gittim babamdan yetim maaşı almaktayım maaşım geçen ay 864.90 ek ödeme 34.60 temmuz maaşım ise 922.00 ek ödeme ise 36.90 bu nasıl iştir anlamadım sgk ya gittim onlarda maaşın bu dediler bu nasıl iştir anlamadım haziranda zaten 900 tl alıyordum toplamda 59.00 tl zam gelmiş yani kısaca 100 tl zam yalan oldu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dul yetim aylığı alanlar için hisseleri oranında seyyanen zam yansıyacak. O sebepten 59 tl almışınızdır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Kamuoyunda bu konu o kadar abartıldı ki yani '' Seyyanen zam'' aslına bakılırsa seyyanen kelimesi arapça kökenli bir kelime olup eşitlik anlamına gelir yani eşit zam ama bu demek değil ki herkese en az 100 tl olmak üzere ( medyada öyle lanse edilmişti) herkese verilecek bir bayram hediyesi değil.

Açıklama şu şekilde;

SSK ve Bаğ-Kur emekli mааşlаrındа ilk еtаptа, 2015 Tеmmuz аyı itibаriylе, yılın ilk 6 аyı için TÜFE oranında artış yapılacak. Bu аrtışа ilаvе оlаrаk, mааşlаrı bin liranın аltındа оlаn SSK ve Bаğ-Kur еmеklilеri 100 lira daha fazla аlаcаk. Ayrıcа, bin ilа bin 100 lira аrаsındа ödеnеn аylıklаrа da bin liranın üstündеki аylıklаrı, bin 100 lirаyа tаmаmlаyаcаk şеkildе seyyanen zаm vеrilеcеk. Ortаlаmа 50 lira daha аz kеsinti yapılacak Seyyanen zаmdаn 5 milyon civаrındа emekli fаydаlаnаcаk. Böylеcе, 3 milyon 303 bin emekli 100 liranın tаmаmındаn, 1 milyon 785 bin emekli de 1 ilа 99 lira аrаsındа dеğişеn tutаrdа seyyanen zаm аlаcаk .

Sizin babanızdan dolayı almakta olduğunuz yetim aylığına yapılan zam da bu açıklamaya uygun şekilde yani 1 tl ile 100 tl arasında uygulanan toplam 59 tl :( üzgünüm yardımcı olmaya çalıştım ama bu hep siyasetin cilvesinden kaynaklanan bir hayal kırıklığı. Bu ülkede yaşamaya çalışan emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar ve engelliler zaten oldukça zor durumdalar. İşte oy toplama oyunlarından birisiydi ''Seyyanen zam'' ama yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış gerçi hükümetin ki zam yapıldığı güne kadar devam etti. Halka gereken açıklama gereken zamanda ve gerekli şekilde yapılmadığında bu tür hayal kırıklıkları yaşanmaya devam edecektir.

Seyyanen olmayan, çok daha adaletli zamlarla yapılan artış haberlerini paylaşabilmek dileklerimle...

hüseyin35

Üye
Üye
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim size katılmamak elde değil gazoz ağacı yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış ama malesef bunların bugüne kadar yandı ve bugün söndü bence benim gibi kaç kişi hayal kırıklığına uğradı.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi hisselerine göre diyorsunuz annem dul maaşı alıyor tek varis başka alan yok 900 alıyordu bu ay 950 olmuş bize neden seyyanen ve 40 küsür zam gelecekti 1040 küsürat olması gerekirken neden böyle az yattı cevap verirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emin ol bende net olarak bilmiyorum paranoya. Geçenlerde bir sosyal güvenlik uzmanından dinlemiştim seyyanen zam yetim maaşlarına hisselerine göre yansıyacak diye. O bilgiye dayanarak yazdım.

canana

Üye
Üye
sizin almış olduğunuz maaş kesintili yani tam maaş değil tam maaş alan kişinin maaşına yansıtılacaktı bu sebeple seyyanen yapılan 100 tl lik artış1000 tl nin artında olan kişilere verildi

sinandeniz

Üye
Üye
arkadaşlar sayyanen zam meselesi ağustos a kalmış bu ay yetiştirememiş ssk güya ( yalan yatırdılar faize milletin parasından para kazanacaklar ) ağustos ayı maaşlarına yansıtılacakmış zam

Tekerlekli Sandalye