SGK dan Alabileceğiniz Ödemeler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sosyal Güvenlik Kurumu pek çok durum için 'özel' ödemeler yapıyor.

resized_29474-a00efa8dsgk.jpg

YOLLUK ÖDEMESİ:
Tıbbi ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekenlere yol ve gündelik ödemesi yapılıyor.

CENAZE YARDIMI:
Ölen kişinin 1 yıllık sigorta primi yatırılmışsa yakınları 531 lira cenaze yardımı alır.

YETİME ÇEYİZ PARASI:
SSK ya da Bağ- Kur'lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim kalan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda 24 maaş çeyiz parası ödeniyor.

EMZİRME PARASI:
SGK, anneye, anne sigortalı değilse de babaya her doğumda 133 lira ödüyor.

RAPOR PARASI:
Çalışırken hastalanan, meslek hastalığına yakalanan, iş kazası geçiren sigortalıya rapor alınan sürelerde maaşı SGK öder. Ödeme günlük en az 29.62 TL'den hesaplanır.

DOĞUM İZNİ PARASI:
Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan sigortalı anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor.

EMEKLİ OLAMAYANA TOPLU PARA:
Emeklilik için primi eksik olanlara prim paraları geri ödeniyor.

YAŞLILIK ÖDEMESİ:

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor..

gülümse_hayata

Üye
Üye
SGK dan Alabileceğiniz Ödemeler Yeni Hali

Geçtiğimiz yıl da yapılan bu yardımlarda yapılan değişiklikler ödenen miktarlardaki farklılıkların bilinmesi açısından SGK nın yapmış olduğu bu ödemelerin güncel halini sizlerle paylaşmak isterim.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) farklı isimler altında vatandaşlara karşılıksız birçok ödeme yapıyor. Yardıma muhtaç vatandaşlara yardım etmeyi sürdüren SGK’nın bu yardımları çoğu kişi tarafından bilinmiyor.

Az bilinen karşılıksız ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) farklı isimler altında vatandaşlara karşılıksız birçok ödeme yapıyor. Yardıma muhtaç vatandaşlara yardım etmeyi sürdüren SGK’nın bu yardımları çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Biz de bu ödemelerin detaylarını tek başlık altında derledik. İşte SGK’dan yapılan para yardımlarından bazıları...

ÇEYİZ PARASI

Kamuoyunda çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı, SGK’dan yapılan yardımlar arasında. Düğün telaşına kapılan vatandaşların akıllarına gelmeyen bu ödeme SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşların vefatı halinde bekar kız çocuklarına yetim aylığı bağlıyor. Kız çocukları evlenince de 24 maaş kadar çeyiz parası alabiliyor. Yetim maaşı 1000 liraysa, 24 bin lira ödeniyor. Bunun için evlenirken SGK’ya dilekçe vermek yeterli.

İŞ GÖRMEZLİK PARASI

Sağlık sorunu nedeniyle rapor alarak işe gidemeyenlerin her gün 40 lira iş göremezlik ödeneği alma hakkı bulunuyor. Ama hastalık nedeniyle SGK’ya kimse başvuru yapıp da bu ödemelerini almıyor. Raporunuzla SGK’ya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

CENAZE YARDIMI

Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş ölen sigortalının hak sahiplerine (birinci derece yakınlarına) cenaze ödeneği veriliyor. Bu para 2018 itibarıyla 595 lira olarak vatandaşlara veriliyor. Unutulan ödenek 5 yıl içinde başvuru yapılırsa alınabiliyor. SGK bu ödemeleri 3 yıldır yapmaya devam ediyor.

DOĞUM İZNİ İÇİN

Doğum öncesi ve sonrası kadınların toplam 112 gün izin kullanma hakkı var. Sigortalı anneler, çalışmadıkları sürenin parasını SGK’dan alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 5050 lira. Bu, maaşa göre 37 bin liraya kadar çıkıyor. Bu ödemenin yatıp yatmadığını turkiye.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz.

EMZİRME YARDIMI

Sosyal Güvenlik Kurumu, anneye, anne sigortalı değilse babaya her doğumda 149 lira ödeme yapıyor. Bunun için SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvurabilirsiniz.

HASTAYA YOL PARASI

Eğer bulunduğunuz ilde, örneğin; Kars’taysanız tedavi için İstanbul’a gitmeniz gerekiyorsa ve sevkiniz yapıldıysa uçak masrafına kadar SGK ödeme yapmalıdır. Gidilen şehir, ülke ve hastaneye göre yolluk ödeneği değişiklik gösteriyor.

EMEKLİ OLMAYANA İADE

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak yeterlidir.

KoLiBRi

Üye
Üye
Hayırlı günler sayın editörüm. Açıklama için öncelikle taşekkür ederim.
Benim %94 ağır engelli raporum var. Crohn hastasıyım aynı zamanda ayaklarım polio sekeli engelliyim. Crohn hastası oldugumdan dolayı 1 sene önce ameliyat oldum ve bağırsağım dışarı alındı. Doktorlarım asla kendimi yormamamı ve çalışamayacağımı söylediler. Zaten bu durumda olduğumdan kimse iş vermez bana. Eşim bakıcı maaşı alıyor ben 2022 maaşı alıyorum. Bu maaşlar varken aynı zamanda İŞ GÖRMEZLİK YARDIMI alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması,
gerekmektedir.

Sigortalı olma şartı var sigortalı olunursa 2022 alınamaz burdanda ortaya çıkan ve benim bildiğim kadarıyla 2022 maaşı alanların geçici iş göremezlik ödeneği alamayacaklarıdır. Bu konu hakkında yanlışım varsa arkadaşlar mutlaka düzelteceklerdir.

ceylanhoby

Üye
Üye
hayırlı geceler benim velayetimde 16 yaşında oğlum var boşandıktan sonra adanada vefat etti 2015 yılında oğlum alabilirmi veya yanında kızkardeşi almış olabilirmi nereye başvurmak gerek emekli askerdi cevap verirseniz memnun olurum teşekkür ederim

hasta28

Üye
Üye
selam arkadaşlar bugün %52 ortopedik engelli raporu aldım bununla ilgili haklarım nelerdir yazarsanız sevinirim 2004 sgk başlangıcım var 4120 gün ödenmiş pirimim var

RNE-L01 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=22356]hasta28[/MENTION]

Raporunuzda ağır engelli ibaresi varsa diğer şartlar da uyması halinde evde bakım maaşı alınabilir.
Ayrıca %40 ve üzeri rapora sahip olanlar yine şartların uyması halinde 2022 engelli maaşı alınabilir.
Diğer faydalanabileceğiniz haklar için aşağıdaki eki lütfen inceleyiniz.

https://engelliler.gen.tr/f43/engelli-haklari-listesi-27244/

Murathavva

Üye
Üye
Merhabalar malülen emeklilik için isteye bağlı sigorta primi ödeyip sağlık hizmetlerinden yararlanabilirimmi.

Tekerlekli Sandalye