SGK emekli maaşının engelli maaşına yükseltilmesi

denizgül

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar merhaba,

Ablam, vefat eden emekli sandığından emekli babamdan dolayı yetim maaşı olarak aylık 250 TL alıyordu, geçen sene emekli sandığına dilekçe vermiştim maaşının engelli maaşı seviyesine yükseltilmesi için maaşına 80-90 TL arasında fark eklenmişti. ( Babam öleli 27 sene oldu ben bu fark olayını bilmiyordum, sizin sitenizden öğrendim bunun için ayrıca teşekkür ederim.)

Babamın maaşını annem % 50 ben ve kardeşimde ( %25+%24= %50) olarak toplam %100 olarak alıyorduk.
Annem ssk emeklisi olduğu için babamın maaşını almasına engel yoktu. Bu sene canımız annemiz vefat etti sgk ya gittim,
Babamın maaşını ben ve ablama % 40+%40 olarak bağlayacaklarını söylediler. Bu durumda kardeşim 500 TL bende 500 TL olarak aylık alacakmışız.
Aylık olan 500 TLi engelli maaşını geçtiği için bundan sonra engelli maaş farkı olmayacak galiba doğru mu anlıyorum?

septik

Editör
Editör
Maalesef aldığınız yetim maaşınızı 2022 engelli maaşından düşükse 2022 engelli maaş seviyesine yükseltme hakınız var fakat yetim maaşınız 500 tl bağlanacak dediğinize göre 2022 maaşını artık alamazsınız .Bir maaşı tercih etmeniz gerekiyor.

sinandeniz

Üye
Üye
septik arkadaşında dediği gibi 2022 engelli maaşından yüksek alacağınız miktar o yüzden herhangi bir ekleme veya çıkartma olmadan babanızdan kalan yetim maaşını alırsınız sadece

murat tarsuslu

Üye
Üye
sadece dilekçe yeterli oldu mu maaş yükseltme için, yoksa farklı bir prosedür izlediniz mi? ben de yetim maaşı alıyorum, ama sgkda raporum olmasına rağmen beni yeniden rapor almak için üniversite hastanesine sevke yollamaktan bahsediyorlar 2022 maaşına yükseltmek için. sadece dilekçeyle halloluyorsa ben de başvuru yapayım. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim..

denizgül

Üye
Üye
Sn: Septik, Sn: Sinan Deniz, cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sn: Murat Tarsuslu, geçen sene bağlı bulunduğumuz SGK emekli sandığı bölümüne gittim, engelli maaşının 350 TL civarında olduğunu ancak babamdan kardeşime kalan yetim maaşının 250 TL olduğunu söylediğimde, dilekçe ve sağlık kurulu raporunu vermemi istediler (sağlık kurulu raporundaki özür oranına göre yükseltme yapıyorlar) kardeşim % 94 özürlü olduğundan en yüksek engelli maaşı olan 350 TL civarına yükseltmişlerdi.

Raporumuz yeni olduğu için (daha bir yılı geçmemişti )bizden ayrıca yeni bir rapor istemediler. eğer sizin raporunuz eski tarihli ise, özür durumunuzda bir artma yada eksilme var ise ona göre kademe belirleyeceklerinden yeni tarihli rapor istemiş olabilirler. Siz raporunuzuda ekleyip dilekçe ile başvurun eğer yeni tarihli raporu gerekli görürlerse isterler.

A.Altunay

Üye
Üye
Ben şuan başvurumun sonucunu bekliyorum.
2008 yılına aait raporla başvurmuştum son bir yıla ait rapor istediler. Ağustosta göndermiştim bekliyorum.
Ben İstanbulda yaşıyorum bulunduğum bolgedeki SGK kurumu direk Ankara ya dilekçe ve raprumu göndermem gerektiğini söyledi deiğim gibi Ağustosta gönderdim.
Geçen hafta bir bilgi yazısı geldi; adı geçen kişinin kontrol muayenesine tabi tutulup tutulmayacağı tutulacaksa hangi tarihte muayene edileceği hususunda mutalaanızı bildirmenizi rica ederiz , diye Sıhhıye SGK ,Kocatepe SGK ya göndermiş bir örneğinıde bana.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Raporda gerekli ibareler düşülmemiş olsagerek o bakımdan ilerde yeniden bi kontrol etmemiz gerekiyormu diye sormuşlar rutin yazışmalar merak etmeyin

Tekerlekli Sandalye