SGK Hasta alt bezi ödemeleri ile ilgili yeni SUT (06 Ocak 2011)

F

Fırtına

Guest
7. 3. 2. Hasta alt bezi;

(1) Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda tanı belirtilmek kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az iki yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda hasta alt bezi rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda bedelleri Kurumca karşılanır.

(2) Hasta alt bezi bedellerinin ödenmesinde, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı (aranmaz / yürürlükten kaldırıldı) aranır.

(3) Hasta alt bezinin sağlık kurumlarınca temin edilmesi halinde sağlık raporu aranmaz.

Yeni eklenenler;

(4) İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta alt bezi ve kendinden jelli sonda fatura edilmesi halinde bedeli Kurumca karşılanır.

(5) Sadece idrar inkontinansı olan hasta alt bezi kullanan hastalara kendinden jelli sonda fatura edilmesi halinde, kendinden jelli sondanın bedeli Kurumca karşılanmaz.

(6)Sağlık kurulu raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin bedeli Kurumca karşılanır.

zemferi

Üye
Üye
7.1. Tıbbi malzeme değerlendirme esaslarında şöyle diyor:SUT’ ta geçerlilik süreleri ayrıca belirtilen sağlık raporları hariç, 1 (bir) defaya mahsus verilen tıbbi malzemeler için düzenlenen sağlık raporları 2 (iki) ay süreyle, sürekli kullanılan tıbbi malzeme teminine ilişkin sağlık raporları ise en fazla 2 (iki) yıl süre ile geçerlidir.

buna göre hasta altı bezi raporları daha önceden yıllık çıkarılacağı belirtilmiş olmasına rağmen artık süre belirtilmiyor.yukarıdaki SUT 2011 dede görüldüğü gibi.bu durumda hasta altı bezi raporları 2 yıllık oluyor.doğrumuyum?

madde 19 da:tıbbi Malzeme reçete tarihi ile fatura tarihi arasında en fazla 10 (on) iş günü olmalıdır dendiğine göre bu hasta bezi için de geçerli oluyor mu?

sinandeniz

Üye
Üye
konudan birşey anlamadım ama mesela benim raporum 2 yıllık sorun olmadan alıyorum allaha şükür malzemelerimi daha önceden 1 yıllık çıkartıyordum raporu 2 yıllık çıkartmaya başladım son 3 yıldır sorun olmuyo

zemferi

Üye
Üye
sinan deniz tamda merak ettiğim konu buydu.yani rapor süresi 2 yıl artık.çok teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye