SGK maaşı için, 'kızını' ihbar etti!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
135316.jpg

Anne kızını ‘Eşiyle yaşıyor ama babasının maaşını alıyor’ diye şikâyet etti!!!

Geçim sıkıntısı bir anne ile kızını birbirine düşürdü. Anne A.Ç, kızı K.Ç’nin “ölen babasından kalan maaşını alabilmek için eşinden boşandığını, ancak hâlâ eşiyle aynı çatı altında yaşadığını” Meclis’e ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirdi. Anne A.Ç’nin bildirisini ‘ihbar’ kabul eden SGK ise kızı K.Ç. hakkında tahkikat başlattı. Ankara’da yaşayan A.Ç, “kızının boşanmış olmasına karşın eşi ile yaşamaya devam ettiği ve ölen babasından kalan maaşı aldığı” şikâyetiyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Dilekçeyi işleme alan komisyon ise konuyu SGK’ye sordu. SGK’den Meclis Dilekçe Komisyonu’na gelen yanıtta ise kızı K.Ç. hakkında “ikinci bir tahkikatın başlatıldığı” bilgisine yer verildi.

Yasayı işaret etti

SGK tarafından Meclis’e gönderilen yanıtta şöyle denildi: “A.Ç’nin aynı dosyadan aylık alan kızı K.Ç’nin sırf aylık bağlatmak amacıyla eşinden boşandığı ve bu nedenle aylığının miktarının düştüğünü içeren dilekçesi incelenmiştir. 5510 sayılı yasanın 56’ncı maddesi, eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıklarının kesileceği ve bu kişilere ödenmiş olan tutarların 96’ncı madde hükümlerine göre geri alamayacağı hükmünü amirdir. Buna göre A.Ç. tarafından 10 Kasım 2009 tarihli ve aynı mahiyetteki dilekçeye istinaden konu kurum denetim elemanlarınca incelenerek, 19 Mart 2010 tarihli raporda, aylığın ödenmesine engel bir durum olmadığı tespit edilmiş ise de konu hakkında ikinci bir tahkikat istenmiş olup, sonuçlandığında ayrıca bilgi verilecektir.”

Vay be para insana neler yaptırıyor??? Bir şey değil insan özkızına, canına, parçasına bunu nasıl yapar??? Bilmiyorum insanoğlu bu! Devir yoksulluktan gözü dönmüşlerin, para yüzünden kendi çocuğunu SGK'ya şikayetine kadar uzanan bir acayip ...toparlayamadım :( çok şaşırdım sadece hepsi bu..

Hakan.60

Üye
Üye
Bu şikayet iyi olmuş.sonucta hak etmediği bir parayı alıyormuş.Annenin yaptığı şikayet olayı güzel amaaa...
Keşke para hırsından şikayet olmasaydı da VATANSEVERLIK veya Vatandaşlık görevi olarak olsaymış.

Tekerlekli Sandalye