SGK sız ÇALIŞMAYIN!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör

''500 TL fazla ver sigortamı yapma! ''
demeyin!

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) kayıt dışı ekonomi ile ilgili bir araştırması yayınlandı. Araştırmaya göre, kayıt dışı istihdamın Türk ekonomisine bir yılda verdiği zarar 65 milyar TL'yi geçiyor.

Üstelik bu rakam, kayıt dışı ekonomi ile mücadele çerçevesinde elde edilen başarıya rağmen gerçekleşiyor. Yine aynı Kurumun verilerine göre, 2002'de yüzde 52 düzeyinde olan kayıt dışı istihdam oranı geçen yıl yüzde 33'lere kadar geriledi. Buna rağmen, kayıt dışı istihdamın maliyeti yıllık 65 milyar lirayı geçiyor.
Kayıt dışı istihdam sadece, milli ekonomiye mi zarar veriyor? Elbette hayır.. Kayıt dışı ekonomi Türk ekonomisine olduğu kadar bireylerin ekonomisine de büyük zararlar veriyor.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM NEDİR?

Kayıt dışı istihdam, sosyal güvenlik açısından, 'niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirilmesi' olarak tanımlanır.

Halk arasındaki adıyla 'kaçak işçi' çalışmaktır. Mevzuatımızda ise üç tür kayıt dışı istihdam vardır. Bunlar şöyle:

- Çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiç bildirilmemesi,
- Çalışma gün sayılarının eksik bildirilmesi,
- Sigorta primine esas kazanç tutarlarının eksik bildirilmesi en fazla karşımıza çıkan durumlar.

'ÜÇ KURUŞ FAZLA VER SİGORTASIZ ÇALIŞIRIM' ANLAYIŞI

Kayıt dışı istihdam, genelde işverenin işçi maliyetlerini aşağıya çekme amacıyla ortaya çıkıyor. Yani işveren, prim yükünden kurtulmak için, işçileri kayıt dışı çalıştırmayı tercih ediyor. Bazen de tersi durumlar ortaya çıkıyor. Bir çok işçi, daha fazla ücret almak için sigortasız olarak çalışmayı kabul ediyor. '500 lira fazla ver, sigortasız çalışırım' mantığı, iş hayatında yaygın olarak karşılaşılan sorunların başında geliyor.

Peki sigortalı çalışmanın faydaları neler?

EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Sigortalı çalışmanın en büyük faydası emekli olmanızdır. Çalışma hayatının sonunda, sorunsuz olarak emekli olmak istiyorsanız mutlaka sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Emeklilik sistemine yönelik birçok düzenleme yapıldı. Bu nedenle işe giriş tarihine göre, emeklilik süresi değişmektedir. Reformları bir kenara bırakacak olursak, 1999 öncesi sigorta girişiniz varsa ve 5000 prim gününüz mevcut ise değişen yaş koşullarıyla emekli olabilirsiniz. 1999 ve 2008 sigorta girişi olanlarda ise 7000 prim günü ve 58 ile 60 yaş arası emeklilik planlarını yapabilirler. 2008'den sonra sigorta girişi olanların emeklilik yaşı ise kademeli olarak 65'e kadar yükseliyor.

'BEN GÖRMEM' DEMEYİN!!!

Bazı bireyler ise, emeklilik yaşının uzunluğundan şikayet ederek, 'ben görmem' anlayışı ile sigortasız çalışmayı tercih etmektedir. Oysa, sigortalı çalışmak sadece çalışana değil onun ailesi içinde büyük önem taşımaktadır.

Çalışanın vefatı halinde, eşine dul, çocuklarına da yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu konu sadece emeklilerimizi ilgilendirmiyor. Tüm çalışanlarımız 900 prim gününü tamamlamaları halinde eşlerine ya da çocuklarına aylık bırakabilirler. Yine belirtmekte fayda var, dul aylığını erkekler de alabiliyor! Birçok erkek vatandaşımız, eşlerinden dolayı dul aylığı alabiliyor olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatta bulunmadığı için bu haktan faydalanamıyor.

DOĞUM VE ÖLÜM YARDIMLARI

Kayıtlı çalışmanın sadece emeklilik faydası bulunmuyor. Emekliliğin dışında doğum ve ölüm yardımları da kayıtlı çalışanlar için büyük önem taşıyor. Örneğin kayıtlı çalışmanız halinde son 120 günlük priminizin ödenmiş olması şartı ile 2017 yılı için 132 TL süt parası alabilirsiniz. Eşi çalışmayan erkek personeller de bu ücreti almak için müracaat edebilirler.

Yine kayıtlı çalışanlar için SGK'nın cenaze yardımı bulunmaktadır. SGK, birinci dereceden yakınlar için cenaze yardımı yapar. Kurum bazı istisna durumlar karşısında başvuru yapmasanız da cenaze yardımınızı bağlanan dul ya da yetim maaşıyla birlikte hesabınıza aktarır. Yararlanmadığını düşünenler, bağlı bulunduğu SGK merkezlerine dilekçe ile müracaat edebilirler. 2017 Yılı için belirlenen cenaze yardımı 531 TL'dir.

ÜCRETSİZ TEDAVİ HAKKI

Sigortalı çalışan vatandaşların ücretsiz tedavi hakkı bulunmaktadır. Son yapılan düzenlemelerle tüm vatandaşlar sağlık sigortası kapsamı altına alınmıştır. Ancak, bu tür durumlarda bir miktar ücret ödemek gerekiyor. Veya gelir testi ile hiçbir gelirinizin olmadığını kanıtlamanız isteniyor. Sigortalı çalışan ise, otomatik olarak sağlık sigortası şemsiyesi altına giriyor. Herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinizde ya da ameliyat olmanız gerektiğinde tüm tedavi masrafları sağlık uygulama tebliği doğrultusunda SGK tarafından karşılanır.

Kayıtlı çalışmanın yukarıda saydığımız faydalarının dışında dolaylı olarak birçok avantajları da vardır. Tüm bunları dikkate aldığımızda kayıtlı çalışmanın bireyler için ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilecektir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
SGK 'kayıt dışı'nın peşinde!

Sosyal güvenlik denetmenlerince yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen kontrollerle, 2 bin 330 iş yeri kayıt altına alındı, sosyal güvencesiz çalışan 9 bin 558 kişinin sigortası yapıldı.

125353.jpg

Kayıt dışı istihdamla mücadeleye aralıksız devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu kapsamda sosyal güvenlik denetmeleri eliyle çalışmalarını sürdürüyor.

Özelikle Ağrı, Kars, Ardahan, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari gibi kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu illere yoğunlaşan kurum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iletişim merkezi "Alo 170"e gelen ihbar ve şikayetleri de dikkate alıyor.

SGK, 2007'de yüzde 45 civarında olan kayıt dışı istihdam oranını, etkin mücadeleyle geçen yıl yüzde 33 seviyesine düşürdü. Kurum, kayıt dışı istihdam oranındaki her 1 puanlık azalışa karşılık 1 milyar liralık yükten kurtuldu.

Sosyal güvenlik denetmenlerince yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen kontrollerle, kayıt dışı 2 bin 330 iş yeri kayıt altına alındı, sosyal güvencesiz çalışan 9 bin 558 kişinin sigortası yapıldı.

Kurum, bu faaliyetler sayesinde 85 milyon lira prim geliri elde ederken, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenlere de toplam 15 milyon lira ceza kesildi.

2014'ten bu yana 500 milyon liraya yakın ceza kesildi!

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Duman, AA muhabirine, bir kişinin sigortasız çalıştırılması, sigortalı olduğu halde ücretlerinin eksik ya da işçinin çalıştığı gün sayısından daha az gün sigortalı olarak kuruma bildirilmesini, kayıt dışı istihdam şeklinde nitelendirdiklerini söyledi.

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında SGK ve ona bağlı çalışan sosyal güvenlik denetmenlerinin büyük başarılara imza attığını dile getiren Duman, şunları kaydetti:

"2014'ten bu yana yapılan denetimler neticesinde kayıt altına alınan sigortasız işçilerin yaklaşık yüzde 90'ı, sosyal güvenlik denetmenlerince tespit edilmiştir. Bu kapsamda 70 bine yakın iş yerinde denetim faaliyeti gerçekleştirilerek 45 bin sigortasız işçi sosyal güvenlik kapsamı altına alınmıştır. Bu sürede usulsüzlüklere ilişkin olarak da işverenlere toplamda 500 milyon liraya yakın ceza kesildi.

Redline1975

Üye
Üye

''500 TL fazla ver sigortamı yapma! ''
demeyin!

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) kayıt dışı ekonomi ile ilgili bir araştırması yayınlandı. Araştırmaya göre, kayıt dışı istihdamın Türk ekonomisine bir yılda verdiği zarar 65 milyar TL'yi geçiyor.

Üstelik bu rakam, kayıt dışı ekonomi ile mücadele çerçevesinde elde edilen başarıya rağmen gerçekleşiyor. Yine aynı Kurumun verilerine göre, 2002'de yüzde 52 düzeyinde olan kayıt dışı istihdam oranı geçen yıl yüzde 33'lere kadar geriledi. Buna rağmen, kayıt dışı istihdamın maliyeti yıllık 65 milyar lirayı geçiyor.
Kayıt dışı istihdam sadece, milli ekonomiye mi zarar veriyor? Elbette hayır.. Kayıt dışı ekonomi Türk ekonomisine olduğu kadar bireylerin ekonomisine de büyük zararlar veriyor.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM NEDİR?

Kayıt dışı istihdam, sosyal güvenlik açısından, 'niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirilmesi' olarak tanımlanır.

Halk arasındaki adıyla 'kaçak işçi' çalışmaktır. Mevzuatımızda ise üç tür kayıt dışı istihdam vardır. Bunlar şöyle:

- Çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiç bildirilmemesi,
- Çalışma gün sayılarının eksik bildirilmesi,
- Sigorta primine esas kazanç tutarlarının eksik bildirilmesi en fazla karşımıza çıkan durumlar.

'ÜÇ KURUŞ FAZLA VER SİGORTASIZ ÇALIŞIRIM' ANLAYIŞI

Kayıt dışı istihdam, genelde işverenin işçi maliyetlerini aşağıya çekme amacıyla ortaya çıkıyor. Yani işveren, prim yükünden kurtulmak için, işçileri kayıt dışı çalıştırmayı tercih ediyor. Bazen de tersi durumlar ortaya çıkıyor. Bir çok işçi, daha fazla ücret almak için sigortasız olarak çalışmayı kabul ediyor. '500 lira fazla ver, sigortasız çalışırım' mantığı, iş hayatında yaygın olarak karşılaşılan sorunların başında geliyor.

Peki sigortalı çalışmanın faydaları neler?

EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Sigortalı çalışmanın en büyük faydası emekli olmanızdır. Çalışma hayatının sonunda, sorunsuz olarak emekli olmak istiyorsanız mutlaka sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Emeklilik sistemine yönelik birçok düzenleme yapıldı. Bu nedenle işe giriş tarihine göre, emeklilik süresi değişmektedir. Reformları bir kenara bırakacak olursak, 1999 öncesi sigorta girişiniz varsa ve 5000 prim gününüz mevcut ise değişen yaş koşullarıyla emekli olabilirsiniz. 1999 ve 2008 sigorta girişi olanlarda ise 7000 prim günü ve 58 ile 60 yaş arası emeklilik planlarını yapabilirler. 2008'den sonra sigorta girişi olanların emeklilik yaşı ise kademeli olarak 65'e kadar yükseliyor.

'BEN GÖRMEM' DEMEYİN!!!

Bazı bireyler ise, emeklilik yaşının uzunluğundan şikayet ederek, 'ben görmem' anlayışı ile sigortasız çalışmayı tercih etmektedir. Oysa, sigortalı çalışmak sadece çalışana değil onun ailesi içinde büyük önem taşımaktadır.

Çalışanın vefatı halinde, eşine dul, çocuklarına da yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu konu sadece emeklilerimizi ilgilendirmiyor. Tüm çalışanlarımız 900 prim gününü tamamlamaları halinde eşlerine ya da çocuklarına aylık bırakabilirler. Yine belirtmekte fayda var, dul aylığını erkekler de alabiliyor! Birçok erkek vatandaşımız, eşlerinden dolayı dul aylığı alabiliyor olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatta bulunmadığı için bu haktan faydalanamıyor.

DOĞUM VE ÖLÜM YARDIMLARI

Kayıtlı çalışmanın sadece emeklilik faydası bulunmuyor. Emekliliğin dışında doğum ve ölüm yardımları da kayıtlı çalışanlar için büyük önem taşıyor. Örneğin kayıtlı çalışmanız halinde son 120 günlük priminizin ödenmiş olması şartı ile 2017 yılı için 132 TL süt parası alabilirsiniz. Eşi çalışmayan erkek personeller de bu ücreti almak için müracaat edebilirler.

Yine kayıtlı çalışanlar için SGK'nın cenaze yardımı bulunmaktadır. SGK, birinci dereceden yakınlar için cenaze yardımı yapar. Kurum bazı istisna durumlar karşısında başvuru yapmasanız da cenaze yardımınızı bağlanan dul ya da yetim maaşıyla birlikte hesabınıza aktarır. Yararlanmadığını düşünenler, bağlı bulunduğu SGK merkezlerine dilekçe ile müracaat edebilirler. 2017 Yılı için belirlenen cenaze yardımı 531 TL'dir.

ÜCRETSİZ TEDAVİ HAKKI

Sigortalı çalışan vatandaşların ücretsiz tedavi hakkı bulunmaktadır. Son yapılan düzenlemelerle tüm vatandaşlar sağlık sigortası kapsamı altına alınmıştır. Ancak, bu tür durumlarda bir miktar ücret ödemek gerekiyor. Veya gelir testi ile hiçbir gelirinizin olmadığını kanıtlamanız isteniyor. Sigortalı çalışan ise, otomatik olarak sağlık sigortası şemsiyesi altına giriyor. Herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinizde ya da ameliyat olmanız gerektiğinde tüm tedavi masrafları sağlık uygulama tebliği doğrultusunda SGK tarafından karşılanır.

Kayıtlı çalışmanın yukarıda saydığımız faydalarının dışında dolaylı olarak birçok avantajları da vardır. Tüm bunları dikkate aldığımızda kayıtlı çalışmanın bireyler için ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilecektir.
Selam ben kamil 1975 ( 42 ) hocam 1 sorum olacak ben 1994 ssk girişliyim yanlız sadece ssk girişi 2 işyerinde 8er yıl çalıştım ssk yatırmamış şuanda 3670 günem var bunun kayıp gününü nasıl şuanki olması gereken 5000 güne tekabûl edilir nerdeyse 2500 günüm eksik benim yaşıtlarım gün sayıyor yada emekli olanlar var bu konuda yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler kolay gelsin...

SM-N910C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION]

Öncelikle büyük geçmiş olsun. 8 yıl kaba taslak bir hesaplamayla 8x360= 2.880 gün eder ki yazık hem de çok yazık 2880 gün SGK primi açısından kayıp günler anlamına gelir ve her bir gün için emeklilikten uzaklaşılan bir adım geriye gitmektir. :( haklarınızı aramalısınız ve bunun için öncelikle konuyla ilgili çok bilgi sahibi olmalısınız. Ne kadar çok bilgi o kadar fazla hak arayışı demektir. İnanın kayıp yıllara ben de çok üzülüyorum. Benimde 4 yıl kaybım vardı ve aslında aradaki boşluğu doğum borçlanmasıyla kapamış ve bu sayede erken engelli emekliliğinden faydalanmıştım. Sizin adınıza elimden geldiğince nette okuyup bulduğum bilgileri size ışık tutması umudumla ekliyorum;

Sigortam Yapılmamışsa Ne Yapmalıyım?

Sigortasız çalıştırıldığınızı anladığınızda; işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sigorta müdürlükleri her ilde bulunmaktadır.

Sigortasız çalıştırıldığınızı, çalıştığınız işyerinden ayrıldıktan sonra anlarsanız, hizmetinizin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde yetkili mahkemeye müracaat etme hakkınız da bulunmaktadır.

Sigortasız olarak çalışan binlerce işçi, patronlarını Alo 170 aracılığı ile ihbar etti. Hatta gelen ihbarları tek tek değerlendirmeye alan SGK Başkanlığı ise, incelemeler sonucunda binlerce patrona ‘milyonlarca liralık’ idari para cezası kesti.

Al0 170 üzerinden şikayetde bulunabilirsiniz.

SGK Şikayet Dilekçesi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU IL MÜDÜRLÜĞÜ’NE İSTANBUL

İSÇİNİN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :

İŞYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Yukarıda adı geçen işyerinde çalışmakta iken hiçbir gerekçe gösterilmeksizin haksız ve gerekçesiz bir şekilde işime son verilmiştir. Ancak daha sonra kurumunuz nezdinde yaptığım araştırma sonucu Sigortalarımın ;

[ ] … EKSİK YATIRILDIĞINI

[ ] … HİÇ YATIRILMADIĞINI öğrendim.

İşverenden sikayetçiyim.

Hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve eksik yatırılan / hiç

yatırılmayan sigortalı günlerimin ödettirilmesini arz ve talep ederim.

Sigortam Yapılmadı, SGK Patronu Şikayet Etme | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Çalışanlar İhbar ve Şikayet Başvurularını Nereye Yapmalı?

Redline1975

Üye
Üye
Sene olmuş 2017 askerlik de eklesek 550 gün onun ücretide 10. Bin tl tutuyor bugun heyete girdim yine rapor verdiler hastalığıma çare bulamadılar ne iş başı verebiliyorlar nede malulen lik şaşdım kaldım

SM-N910C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18685]Redline1975[/MENTION],

Size yardımcı olmak istiyorum ama şu an beynim çok yorgun o yüzden emekliliğinizle ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yazarsanız eminim sevgili dostum Halil Yılmaz size en doğru yanıtı verecektir.

İlk işe giriş yılı: Gün, ay, yıl olarak
Engelli raporu yüzdesi: En son alınan engelli sağlık kurulu raporu yüzdesi
Toplam iş günü: 4 A hizmet dökümünde yeralan toplam prim gün sayınız
Vergi indirim yüzdesi: Vergi indirim raporunuzun oranı

En kısa zamanda emekli olmanız dileğimle,

Tekerlekli Sandalye