SGK'dan emekli olabilir yazısı

apprentice

SMS Activated
Arkadaşlar selamlar olsun bir sorum olacaktı.

Bu şubatın ilk haftası malulen emeklilik için başvuracağım. Beş yıldır özel bir kurumda çalışıyorum. Kurumdan emekli olmayı istedim ama bana erkenden git dediler istifa etmem konusunda diretiyorlar.

Bende SGKya ilk başvuruda SGK Emekli olabilir yazısı verilebiliyormuş. (3600 gün ve yüzde 60 üzeri raporum mevcut)

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

@apprentice, malulen emeklilik hakkında bir kaç bilgi aktarayım daha sonra bu aktarıma dayanarak şartlarının uyup uymadığını konu altına yazarsın. (sade şekilde anlatım yapıyorum)

1- Malulen emeklilik için elinizdeki mevcut raporun hiç bir önemi yok. Zira malulen emeklilikte şu yöntem uygulanır. Kişi malulen emeklilik için SGK ya başvurur, SGK kişiyi hastaneye sevk eder (elinde raporu olsun olmasın) hastane o kişiye dair hastalık, sakatlıklara ilişkin bulguları belirleyip ankara maluliyet dairesine yollar. Orada kurul bulgulara bakar, bu kişi malulen emekli olur derse malulen emekli edilirsiniz.

2- Malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 ve üzeri oran verilmeli.

3- Maluliyet düzeyi (yani sakatlık oranı ki bu %60 dır) ilk sigortalılık tarihinden gerçekleşmeli.

4- 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartının yerine getirimiş olması.

Abi bu saydıklarının hepsi bende mevcut. Maluliyet durumum 2005 te çıktı. 2004 sigorta girişim. Daha önce aldığım rapor kalp rahatsızlığındandı yine aynı raporu alabilirim diye düşünüyorum.

Bu arada kalp kası hastalığından mütevellit ritm bozukluğu mevcut. Kalp pilim var.

Takıldığım tek konu şu SGK'dan verilecek olan iş çıkış kağıdı (ismini tam bilmiyorum).

Galiba ben anlatamadım. SSK dan o kağıdı almam gerek ama SSK daki memur vermiyoruz dedi. O belge olmadan kıdem tazminatı alamıyorum. Ama araştırdım öyle bir belge var. Acaba o belgeyi alan tazminatını alıp emekli olan yok mu diye bir sorayım dedim.

Maluldür yazısını hastaneler verir. Çalışamaz maluldür yazısını aldıktan sonra iş yerine verirseniz, iş yeri size kıdem tazminatını vermek zorundadır.

SGK size işten çıkış belgesi veremez. İşten çıkış belgesini ancak çalıştığınız kurum yada şirket size verebilir. Benim bilgim böyle. Başka şekli varsa ben bilmiyorum.

Bende sgk' ya maluliyet tespiti için müracat etmiştim. İş yerinizden çıkış almanıza gerek yok. SGK' ya maluliyet tespiti için müracatta bulunun sgk bazen raporunuz %100 olsa bilse malul saymaya biliyor.Sizi malul saydığında dilekçenizi verirsiniz.

Bakınız, işe giriş tarihinizdeki rapor %60 altı ise ve işe girmiş olduğunuz tarih sorası aldığınız raporda %60 üzeri buraya dikkat aynı rahatsızlığın yani tek hastalığın arttığı rapor iş gücü olarak geçiyor.

Sizin iş çıkış tarzı bir evrağa ihtyiyacınız yok direkt olarak sgk ya emelilik dilekçesi verin ( iş yerinizin bağlı olduğu vergi dairesine ) sonrasında sizden evrak isteyemezler dilekçenizin sonucunu bekleyin şartlarınız uygunsa siz emeklilik ile belge gelir konu işyerinizin size direttiği şekilde değildir,

Buradaki sizin sorun ettiğiniz konu emekli olursanızki büyük ihtimalle olursunuz istifa ederek iş yerinizdeki haklarınızdan feragat etmeniz yönünde sölyenmiş.

Septik abi işte şöyle bir sıkıntı var iş yeri zorla bana istifa et git diye diretiyor. Hal böyle olunca sıkıntıya düşüyorum.

Selam apprentice,

Arkadaşım işyeriniz size hakettiğiniz kıdem tazminatınızı vermemek için sizi istifaya zorluyor aslında bu oldukça sık karşılaşılan bir durum. Engelli çalışan personelin emekli olarak işten ayrılması kusura bakmayın ama o işyerinde mezarda emekli olacağı varsayılan sağlıklı personel için pek hazmedilemeyen bir durumdur. O baskıyı, o zulümü çok yakından bildiğim için size yardımcı olmak gereğini duyuyorum zaten başka türlüsü mümkün değil çünkü feryadınızı duydum bir kere :)

Öncelikle işyerinizde olan tutum ve davranış değişikliklerine fazla takılmadan bağlı bulunduğunuz SGK nın emeklilik servisine başvurun. Zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. SGK sizin erken engellilikten mi yoksa malulen emeklilik şartlarıyla mı emekli olacağınızı hesaplayan, sizi yönlendiren, size en doğru yolu gösterecek olan tek kurumdur. Bu arada size işyerinde ne kadar baskı yapılırsa yapılsın kesinlikle istifa etmeyin.

İstifa ettiğinizde herşey biter sözüne uyun. Haklarınızı alarak emekli olmak istiyorsanız haklarınıza öncelikle sahip çıkmalısınız.

Bu ülkede hak verilmez, alınır! Fazla zaman kaybetmeden, işvereninizin bağlı bulunduğu SGK na giderek emeklilik talebinizi iletin ve hayırlı sonuçlarınızı da bizlerle paylaşırsınız sizinle aynı durumda olan diğer arkadaşlara da yol göstermiş olursunuz.

Emekliliğiniz şimdiden hayırlı, uğurlu olsun dileklerimle...

Geri