SGK'lı olan birisi 2022 maaşı alabilir mi?

yörükkızı

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar :kardeşim annem ve ben babamdan yetim maaşı almaktayız . Hastalıklarım nedeniyle %56 özür raporu aldım ve kaymakamlığa 2022 kapsamında aylık almak için başvuruda bulundum . Oğlum ve torunlarım dahil evde 7 nüfus beraber yaşıyoruz gelir tespiti ve yerinde inceleme yapıldı ve bu aylığı almam onaylandı ancak komşular 2022 aylığını alırsan sgk iptal olur deyince ben bu gün sgk ya gittim bir sürü memur ve yetkili ile görüştüm kimi almanda mahzur yok kaymakamlık veriyorsa bizi bağlamaz dedi kimi ise benim bildiğim kesilir kaymakamlık bu maaşı ödeyemez dedi en son kaymakamlığa git derdini anlat deyip yolladılar. Kaymakamlığa gittiğimde de sgk ile bizim işimiz yok hak ettiğin bir vakıf aylığı ve haziranda üç aylık olarak ödemen yapılacak dediler . Bir diğer memurda sen en iyisi hem vakıfa hem sgk ankaraya bir dilekçe fakslaki yarın bir tersilik olduğunda elinde belge olsun dediler aklım karıştı benim ne yapmam lazım selam ve saygılar..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hem sgk lı olup hemde 2022 maaşı alamazsınız, sgk'lı birisi için kurum nasıl muhtaç kararı veriyor anlamış degilim ya valla bunlar ne yaptığını bilmiyor yönetmelik ayrı söylüyor memur ayrı uyguluyor yani bu konu biraz çetrefilli

ilbeyhakan

Üye
Üye
neyi kime soruyorsun ki kanunu koyan nasıl işleyeceğini bilmiyo. kendileri ne olacağını cevap veremiyorlar. sen bak maaşını almaya sağı solu karıştırma bence .al maaşını bak işine,

ilbeyhakan

Üye
Üye
sgk na gidiyorsun birşey soracan adam yüzüne bakmıyo.cevap verirsede karşısındaki insana davranış konuşması tavrıda ona göre bıktım bu insan müsvettelerinden .gidip birşey sorası muhattap olası gelmiyo insanın....

yörükkızı

Üye
Üye
Ankara Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği hem özürlü hem de yetim maaşı aldığından, ceza kesilen üyelerinin hakkını korumak için dava açtı ve kazandı. Dernek Başkanı Ömer Koç'un girişimiyle artık Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin (Esas no: 200/2422 karar no: 2009/107) verdiği karara göre zihinsel engelliler özürlü ve de yetim maaşı alabiliyor. Mahkemenin bu emsal kararı uyarınca kardeşiniz çifte maaş alabilir. İşlemleriniz için SGK'ya başvurun. Konu nakkında detaylı bilgi için Batkent Zihinsel Engellileri Koruma Dernei - bakabilirsiniz.

Cemalettin Gürsoy & Sabah

yörükkızı

Üye
Üye
Arkadaşlar buda karar avukat olan arkadaşlarimiz bu karari araştirir ise bizlerde bilgileniriz hiç olmazssa...

alakasi

Üye
Üye
maaşı almak sorundegil sonra ya faizi ile geri isterlerse bide o var karışık durum allah kolaylık versin hakınızda hayırlısını temenni ederim

yörükkızı

Üye
Üye
yani bende o yüzden telaş ediyorum ya faizi ile geri istenecekse hiç pttye adım atmayım faiz ödeyecek durumum olsa nedne bu maaş için başvuru yapayım .

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yasa maaşı alamaz diyor geçmişte alan 90 bin engelli cezalı duruma düştü çok karmaşalı bir olay parayı alırsanız bile ilerde isteme durumlarını düşünüp harcamamanızı tavsiye ederim

yörükkızı

Üye
Üye
mehmet bey ben bu başvurumu yaparken vede diğer 90 bin arkadaşım bu talepte bulundukları zaman araştırma yapan memurlar, mütevelli heyeti bizlerin tc ile sgk yada geçmişteki adı ssk dan aldıkları eytim maaşlarını sorgulamıyorlarmı acaba benim kimlik fotokopim ellerinde tüm kimlik bilgilerime sahipler tc numaram cilt no ile sgk dan aldığım hizmetin tüm dökümanlarına ulaşıyorlar. bu 90 bin arkadaşın dava açma hakkı yokmudur bu durumda..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Fatmaışıklı, nerdeymiş öyle işini tam olarak yapıp vatandaşı magdur etmeyecek memur, o kişiler affa ugradı geçmişte lakin bizim 2022 maaşlarında sistem çok dandik, maaşı alırken sigortalı işe giriyor kişi fakat maaş kesilmiyor yatmaya devam ediyor bu nasıl sistem anlamıyorum kişi sgkya giriş yapmış maaşı otomatik kesilmesi gerekmezmi, yani sistem baştan bozuk bilgisayar ortamı bi tıkla herşeyi görebilirler ama işlerine gelmiyor ugraşmak sonra cezalı oluyorsunuz al evrakı getir fotokopiyi yaz dilekçeyi ugraş dur!

yörükkızı

Üye
Üye
vazgeçip yetim maaşı almak istediğimi bildirdim böylece yorgan gitti kavgam da bitti hesabı oldu sonradan başımı ağrıtmaktansa hiç uğraşmamak daha doğru oldu güzel pazarlarınız olsun..

yörükkızı

Üye
Üye
bu iş çok çetrefilli düşünüyorumda %69 engelli ayda 225 tl aylık alarak nasıl geçinir hangi ihtiyacını karşılar. birde vakıf ve muhtaçlık aylıklarını kavrayamadım hükümleri nelerdir 221 tl sgk dan yetim aylığım var asla muhtaç değilim yani öylemi . Engelli aylığı alanlarında ila. konusunda çok sıkıntı yaşadıkları söyleniyor .

Tekerlekli Sandalye