SHÇ Yetkilileri bakım maaşımızı kesmek için ellerinden geleni yapıyor?

a-s

Üye
Üye
29 yaşında down sendromlu dayım var aynı evde yaşıyoruz ve bakıcısı ben olarak gözüküyorum raporu %70 ve sürekli. maaşımız bağlanalı 2 yıl gibi bir süre oldu bu süre içerisinde hiç denetlemek için gelen olmamıştı fakat son 3 aydır sürekli bir şekilde sabahın köründe abuk sabuk saatlerde evimize gelir oldular bir kaç soru sorup her defasında gittiler o kadar ukala bir tavırları var ki görende maaşı ceplerinden çıkarıp bana kendileri veriyor sanacak.

bigün sabah saat 8.30 geldiler zile bastılar eh işim gücüm yok çalışmıyorum dayım geceleri uyumak istemiyor uyku düzeni çok bozuk ne yapsam düzene sokamıyorum böylede olunca ona ayak uydurmak zorunda kalıyorum yalnız bırakamam çünkü ocağı felan açıp çay içmeye çalışıyor buda hem kendisi hemde bizim için çok tehlikeli bir duruma dönüşebiliyor, ister istemez tüm hayatım ona endeksledim resmen dayım uyuduğunda uyuyorum uyanınca uyanıyorum 22 yaşındayım ve anneannem dayım ben üçümüz beraber yaşıyoruz annem öleli uzun zaman oldu büyükbabamı ise kısa bir süre önce kaybettik yani kısacası ailenin şuan bütün sorumluluğu benim üzerimde. anneannemin ilaçları, evin alışverişi, faturalar, yemek, temizlik... diye uzayıp gidiyor.

herneyse sabah geldikleri saatte dolayısıyla hepimiz uyuyorduk zil bi defa çaldı ben pencereyi açıp kim o diye bakana kadar baktım ki sosyal hizmetler aracına binmiş gidiyorlar son anda beni farkedip durdular indim aşağı gelin buyrun dedim yok uyuyorsunuz rahatsız etmeyelim dediler. müsaitiz gerçekten buyrun dedim yok bizim biraz işimiz var öğleden sonra uğrarız dediler gidiş o gidiş. zile bas kaç oynuyoruz gibi hissettim bi an. uzun bir süre geçti gelen giden yok tabi dayımın okulda olduğu süreleri bildirmiştim onlara 13.00 ile 15.30 arası okulda o saatler haricinde gelin buyrun evdeyiz dedim ama pek söylediklerimin önemi olmasa gerek dosyaya not düşmelerine rağmen öğlen saat 2 gibi bir ziyarette bulundular dayımın evde olmadığını okulda olduğunu söyledim ve bana verdikleri cevap aynen şu; " ee tek başına okula gidiyorsa bakıcıya ihtiyacı yok demek ki?" öncelikle dayım okula servisle gidiyor gittiği okul normal okul sanki rehabilitasyon yahu? serviscisi var hostesi var hocası var varda var bir süre beraber gittim evet alışana dek ondan sonra gitmedim o dersteyken orada asalak gibi oturmamın anlamı ne ki. kendilerinin almasını istedikleri yerde eğitim alıyor çünkü ha varsa böyle bir durum okuldayken bekleyeyim başını yada hiç göndermeyeyim evde oturalım birlikte. adama biraz sert çıkınca biz dayınız geldiğinde gelelim o halde hastayı görmeden olmaz dedi gittiler peki istediğiniz zaman buyrun dedim.
2 hafta sonra ilaç almak için dışarı çıktım sağlık ocağına gittim ilacımı aldım eve geldim derken 1 saat gibi bir zaman geçti evde dayımla anneannem beraber duruyorlardı. bu arada dayım 120 kilo ve öyle heryere gitmekten hoşlanan birisi hiç değil hareket etmeyi hiç sevmediği gibi yoruluyor ve onu böyle ufak tefek durumlarda yanımda neden götüreyim? neden götüreyimden önce aslında nasıl götüreyim??? bu arada heyet geliyor eve ee beni evde bulamayınca ne oldu peki heyet dosyama not düşmüş ev bakıma uygun değilmiş bakıcı evde yokmuş. ertesi gün gittim sosyal hizmetlere durumu izah ettim dayımın kullandığı ilaçlar var raporlu buyrun bakın ilacı bitmişti almak için çıktım dedim eczaneden de o günün tarihiyle aldığım reçetenin fotokobisini aldım bu sorunu atlattık derken 1 hafta sonra yine geldiler dayımda bende evdeydik birşeyler ikram ettm oturdular konuştular vs neden bu kadar çok sık geldiklerini sorduğumda ise sıradan rutin kontrol olduğunu söylediler şu anlattıklarımın hepsi 1.5 ay gibi bir sürede oldu belkide daha az arada saymadıklarım da oldu tabi.

bir kaç defa daha gelmelerinin ardından en son 2 gün önce geldiler yine aynı sorular soruldu ev kimin anneannemin bağkuru dayımın 2022 si bunun haricinde bide evli bizden ayrı şehirlerde yaşayan dayılarımın arabalarını evlerini soruyorlar bana durumumuz iyiymişte felanmışta filanmış artık çok sinirlendim.
kimseden kimseye fayda yok kardeşim benim dayılarım evliyse arabası varsa bana bakmıyor ya? herkesin kendi ailesi düzeni var onun parasından maaşından banane yahu sizene de hem sen sorsana bana 22 yaşındasın hayatını nasıl yaşıyorsun diye? sor bi anlatayım sana. insan yüzü görmeden sokağa çıkmadan yaşıyorum ben tek aktivitem mutfak alışverişi yapmak için eve en yakın markete gitmek, ilaç için sağlık ocağına gitmek bundan ibaret zorunda mıyım peki ben böyle yaşamaya? hiç değilim ev hapsi olayım istiyorsunuz resmen çıkmayayım görüşmeyeyim kimseyle sürekli dayımda bende evde oturalım yok canım öyle işte gel sen otur kolaysa sen uğraş 2 hastayla üstelikte bu yaşta. vermesinler bu maaşı istemiyorum çalışırım kazanırım yine üç beş bişeler psikolojim bozuldu bunlar yüzünden bende insan evladıyım sonuçta.

soruyorum şimdi bu maaşı bağlayanlara kesmek için kırk dereden su getirenlere dayıma sosyal hizmetlerin o ukala heyet kurulu bakacak mı gelipte evde? ocağı yakmaya çalıştığında başında beklicekler yakmasın diye, banyo yapmak istediğinde gelip yaptırıcaklar o halde. tak etti artık canıma verdikleri 2 kuruş para onun içinde kuklaları olduk boynumuz hep bükük. burnu kalkmış insanlar ağızları açıp sorduğum soruya cevap bile vermeye tenezül etmiyorlar ne diye çekicem ki ben bunların afrasını tafrasını. artık cidden çok sıkıldım kesilsin maaşım gidip sosyal hizmetlerin önüne bırakacam dayımı al madem ben bakamıyorum sen bak görelim kolay mı dicem çekip gidecem yeter ya.

haykolik

Üye
Üye
allah yar ve yardımcın olsun öncelikle a s kardeşim ama yapacagın tek bişey var bulundugun ilin sosyal politikalar il müdürlügüne gidip bire bir görüşmen ve durumunu anlatman devletimiz bu konularda artık çok duyarlı ve senin sorununu çzecegine inanıyorum kolay gelsin

a-s

Üye
Üye
sağol haykolik, il müdürlüğündeki kişiler çok güler yüzlü ve duyarlı kişiler onlara gerçekten hiç bir sözüm yok benim tek sıkıntım eve gelen heyetteki kişilerin tutumları gerçekten çok rahatsız edici ve çirkin. hayır ne yapmaya çalışıyorlar gerçekten anlamıyorum dayıma bakıyor muyum bakıyorum üstü başı tertemiz hergün traşını yapıyorum dişlerini fırçalıyorum bunu onlar istiyor diye değil ben dayımı kendi çocuğum gibi görüyorum bu parayı verseler de yapacam vermeseler de orası ayrı ama huzurum kalmadı tak kapı geliyorlar ne amaçla bu kadar çok geldiklerini bi anlasam klimamıza kadar laf sokar oldular ne yapalım bu sıcakta yanalım mı ölelim mi? esir olduk evde denetlesinler gelsinler baksınlar tabi ama bi kere evde bulamayınca maaş kesilmeye çalışılır mı buna sinirleniyorum. arayın biz geldik sizi bulamadık yakın bi yerdeyseniz gelin bekliyoruz deyin bakıcı yok bakıma uygun değil bitti bu mu yani sürekli tekrarlansa haklılar dicem de bi kere oldu sadece..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşım,

Yazdıklarını okudum ve inan yaşadıklarına sana yapılan bu zulume çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Kızmakta ve isyanında çok haklısın ama sen güçlü olmak zorundasın. Öyle hemen pes etmek yok. Bu durumdan duyduğun rahatsızlığı mutlaka yetkili mercilere anlat ve sana yardımcı olmalarını iste. Ne olursa olsun mücadelen de asla vazgeçme. Susma, çekinme ara hakkını olur mu?

Gerçekten çok üzüldüm ve öfkelendim sana yapılan haksızlıklara ama unutma bir gün güneş tüm engelliler için doğacak :) Bu konularda radikal çözümler üretileceğine inanıyorum ve haklı mücadelenden asla vazgeçme, sonuna kadar direnmelisin...

Asla vazgeçmek yok...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anlattıklarınız olaylar gerçekten kabul edilemez. Benim tanıdığım evde bakım aylığı alıpta rehabilitasyon merkezine giden onlarca engelli var. Zaten bakıma muhtaç kişinin rehabilitasyon merkezine gitmemesini istemek okul müdürünün öğrencileri okula geldikleri için cezalandırması gibi bir şey olmuş. Ve tabi SHÇ yetkilisi değil kim olursa olsun kendi kafasına göre karar veremez. Bakım ücretinde gelir hesabı kimlerin gelir hesabına dahil edileceği yasalarla bellidir. Herkeste ona uymak zorundadır. Merak ettiğim şimdi sizin bakım ücretiniz kesildi mi?

murat tarsuslu

Üye
Üye
isyan ettim okuyunca.. sakın yılmayın, hiçbir şey yapamazlar!!!

denniss

Üye
Üye
merhaba..

arkadaşlara katılıyorum kesinlikle bu durumu sosyal hizmetlere bir dilekçeyle bildir..engelli bakmak dışardan kolay gibi görülebilir..ne kadar canımız kanımız olsada , ne kadar yıpratıcı olduğunu biliyorum..tebrik ediyorum seni ..yeri geliyor ben çocuğuma bakarken isyan byrağı çekiyorum..sen dayına bakıyorsun..
yılma pes etme o para senin hakkın hakkını sonuna kadar savun ..sana böyle psikolojik baskı yapmaya hiç kimsenin hakkı yok..

HAK AŞIĞI

Üye
Üye
gerçekten çok üzüldüm ve öfkelendim kardeşim .allah yardımcınız olsun ama sen gereken yerlere baş vur ve ettikleri o terbiyesizliği anlat ki yarın bir başka engelli kardedşimizınde başına böyle alicengiz oyununu oynamasınlar bakım maaşı yasaya kanuna dayanarak veriyorlar

haykolik

Üye
Üye
geçenlerde bir arkadaşimızın başına gelen olayı anlatayım sana A S kardeşim bu olay adanada oldu eve heyet geliyor bakıcı yani arkadaş annesine bakıyor eczaneye ilaç almaya gitmiş bu arda eve heyet gelmiş kapı ça almış anneside ne yapsın kapıyı açmak zorunda kalmış heyetdeki memurlarda maaş alamaz hayır yazmış gitmişler arkadaşda adana sosyal hizmetlere gitmiş gerekçeleri şu hasta ayakta görülmüş ve hayır yazmışlar 6 ay sonra tekrar başvurun demişler kızcagızda boynunu bükerek geri dönmüş bana sordu bende direk müdürle yani adana sosyal politikalar il müdürü sayın ipek kobaner hanımın yanına gidin dedim ve gitmş görüşmüş olay tatlılıga baglanmış tekrar evlerine heyet gitmiş ve maaşı baglammış benim sana demek istedigim konuda hangi ildeysen o ilin müdürüyle bire bir görüş ve durumunu anlat inşallah maaşın tekrar baglanır kolay gelsin A S kardeşim

a-s

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşım,

Yazdıklarını okudum ve inan yaşadıklarına sana yapılan bu zulume çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Kızmakta ve isyanında çok haklısın ama sen güçlü olmak zorundasın. Öyle hemen pes etmek yok. Bu durumdan duyduğun rahatsızlığı mutlaka yetkili mercilere anlat ve sana yardımcı olmalarını iste. Ne olursa olsun mücadelen de asla vazgeçme. Susma, çekinme ara hakkını olur mu?

Gerçekten çok üzüldüm ve öfkelendim sana yapılan haksızlıklara ama unutma bir gün güneş tüm engelliler için doğacak :) Bu konularda radikal çözümler üretileceğine inanıyorum ve haklı mücadelenden asla vazgeçme, sonuna kadar direnmelisin...

Asla vazgeçmek yok...

teşekkür ederim gazoz agacı çok sağol vazgeçmeyip elbette direnicem buradaki sosyal hizmetler il müdürü şuan için şehir dışındaymış bir adamla görüştüm bana dilekçe yazmamı benimle beraber bekleyen bir çok itiraz dilekçesi olduğunu söyledi ve bana sanki dalga geçer gibi bu ara kesimler çok oluyor devlet para yetiştiremez oldu artık engellilere onun için haksız kesintiler olabiliyor dedi benim dayım down sendromlu düzelme durumu yok ki doğuştan sahip bu engele hakediyorsa bu bakımı o hakediyor kimse kusura bakmasın yani eve gelen heyettende şikayetçi olucam il müdürü geldiği an direk yanına gidicem ve durumu anlatıcam eğer olumsuz yanıt alırsam onlarıda mahkemeye vericem yada alın siz bakın dicem.

a-s

Üye
Üye
Anlattıklarınız olaylar gerçekten kabul edilemez. Benim tanıdığım evde bakım aylığı alıpta rehabilitasyon merkezine giden onlarca engelli var. Zaten bakıma muhtaç kişinin rehabilitasyon merkezine gitmemesini istemek okul müdürünün öğrencileri okula geldikleri için cezalandırması gibi bir şey olmuş. Ve tabi SHÇ yetkilisi değil kim olursa olsun kendi kafasına göre karar veremez. Bakım ücretinde gelir hesabı kimlerin gelir hesabına dahil edileceği yasalarla bellidir. Herkeste ona uymak zorundadır. Merak ettiğim şimdi sizin bakım ücretiniz kesildi mi?

evet kesildi gerekçeyi aynen yazıyorum yani eve gelen kağıtta ki sebeb şu şekilde

Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından 27/06/2012 tarihinde D.B'ın ikamet adresinde yapılan denetim sonucunda bakmakla yükümlü olunan bireylerin toplam gelirinin gelir şartlarına uygun olmadığı tespit edilmiştir. Söz konusu bakıcı A.S'e ödenen bakım ücreti iptaline karar verilmiştir.

ben size şimdi evdeki geliri sıralıyorum
anneannemin bağkur maaşı - 570 tl
dayımın 2022 maaşı - 350 tl
rahmetli annemden kalan bana ait olan bir daire ve burayı kiraya veriyorum aylık - 250 tl

yani toplamında 1170 üç kişiyiz böldüğümüz takdirde - 390 tl kişi başı

420 tl yi geçmiyor üstelik bu ev bana sonradan da gelmedi yani evden dolayı kestiler desem bakım maaşı bağlanırken de bu ev vardı hiç bir sorun yoktu onun haricinde bir maaş eklentisi olmadı da sadece 2022 maaşı eklendi onuda bildirdik hiç bir problem olmaz denilmişti ki oda bağlanalı uzun zaman oldu yani

ya asıl problem şuan bu maaşı hangi sebeble kestiler onu idrak edemeyişim soruyorum cevap alamıyorum nasıl öğrenicem hangi sebeble kesildiğini sosyal hizmetlerde çalışan kişi bana heyetin kendisinin böyle bir durumda kanaat kullanmış olabiliceğini söyledi iyi de benim kişi başına düşen gelirim ortada nasıl bu durumda kanaat kullanabilir ki heyetide şikayet etmek istiyorum nasıl bir dilekçe yazabilirim en ince ayrıntısına kadar anlatıcam yapılanları.

bide ayrıyetten büyükbabam vefat etti üzerine bir araç var ama henüz miras paylaşımı olmadı araç hala onun üzerinde gözüküyor ondan dolayı kesilmiş olabilir mi? dicem ama bu araçta maaş bağlanırken vardı yine aklım almıyor bi türlü

a-s

Üye
Üye
merhaba..

arkadaşlara katılıyorum kesinlikle bu durumu sosyal hizmetlere bir dilekçeyle bildir..engelli bakmak dışardan kolay gibi görülebilir..ne kadar canımız kanımız olsada , ne kadar yıpratıcı olduğunu biliyorum..tebrik ediyorum seni ..yeri geliyor ben çocuğuma bakarken isyan byrağı çekiyorum..sen dayına bakıyorsun..
yılma pes etme o para senin hakkın hakkını sonuna kadar savun ..sana böyle psikolojik baskı yapmaya hiç kimsenin hakkı yok..

teşekkür ederim öncelikle gerçekten bakımları çok zor ki ben 22 yaşındayım ya hani isyan etmiyorum ama yaşıtlarımın hiç bir sıkntısı yok hayatı güle oynaya yaşarken ben bu sorumlulukları sırtıma almışken bu yapılan ister istemez canımı sıkıyor bu maaşı bağlatmak için 6 ay bekledim ben ama ne oldu 3 günde kestiler ne diye bilmiyorum bile sebepten bile bi haberim bugün sosyal hizmetlere gittim onlar bile diyor bilmiyoruz geliriniz yüksekmiş imkanı yok diyorum ben belgelerle ispatlayabiliyorum ama onların neye dair kestiğine bir ispatları bile yok. bu ara herkesin maaşı kesiliyormuş felanmış filanmış abuk sabuk cümleler anlam bile bulamıyorum içlerinde.

a-s

Üye
Üye
geçenlerde bir arkadaşimızın başına gelen olayı anlatayım sana A S kardeşim bu olay adanada oldu eve heyet geliyor bakıcı yani arkadaş annesine bakıyor eczaneye ilaç almaya gitmiş bu arda eve heyet gelmiş kapı ça almış anneside ne yapsın kapıyı açmak zorunda kalmış heyetdeki memurlarda maaş alamaz hayır yazmış gitmişler arkadaşda adana sosyal hizmetlere gitmiş gerekçeleri şu hasta ayakta görülmüş ve hayır yazmışlar 6 ay sonra tekrar başvurun demişler kızcagızda boynunu bükerek geri dönmüş bana sordu bende direk müdürle yani adana sosyal politikalar il müdürü sayın ipek kobaner hanımın yanına gidin dedim ve gitmş görüşmüş olay tatlılıga baglanmış tekrar evlerine heyet gitmiş ve maaşı baglammış benim sana demek istedigim konuda hangi ildeysen o ilin müdürüyle bire bir görüş ve durumunu anlat inşallah maaşın tekrar baglanır kolay gelsin A S kardeşim

bende gidicem ama il müdürü yokmuş şuan makamında peki maaş bağlanma süresi ne kadar sürmüş yani şuan itiraz etsem gidip konuşsam yada bağlanması takdirinde kaç ay sürer acaba? yine 6 ay beklemem inş

a-s

Üye
Üye
gerçekten çok üzüldüm ve öfkelendim kardeşim .allah yardımcınız olsun ama sen gereken yerlere baş vur ve ettikleri o terbiyesizliği anlat ki yarın bir başka engelli kardedşimizınde başına böyle alicengiz oyununu oynamasınlar bakım maaşı yasaya kanuna dayanarak veriyorlar

başvurucam ama öyle sıradan bir başvuru yapmıcam inanın hakkımı sonuna kadar arıcam gerekirse mahkeme mahkeme gezicem anlamadığım tek mevzu eve bi kadın geldi ve yanında 2 stajer vardı kadın tek başına nasıl kanaat kullanabilir ki o istedi diye maaşımız kesildi böyle saçmalık mı olur onu şikayet edicem hepsinden önce

beyazkelebek

Üye
Üye
merak ettim a-s ne oldu senin durum?

Tekerlekli Sandalye