Sigorta başlangıcı yaptırsam 2022 engelli maaşım kesilir mi?

karizma544

Üye
Üye
Ben engelliyim 2022 yararlaniyorum 3 ayda bi maaş aliyorum yesilkartliyim bi ise girsem calismaya devlet bana verdigin parayi fazlasini geri alir mi ve kendime bi sigorta başlanç yada sigortali bi yerede calissam bi sorun olur mu

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı alan biri bir yıl içerisinde 2 aydan (90 gün) fazla sigortalı çalışırsa yada isteğe bağlı sigorta yatırırsa ona ödenen 2022 maaşı yasal faziyle birlikte geri alınır. Bunun haricinde ilerde işine yaraması için sigorta girişini yaptırabilirsin bir sorun almaz. Burda 3 ay sınırını geçmemeye dikkat etmen yeterli olacaktır.

çavuş

Üye
Üye
benim engeli kızım var onun bakım parasını alıyoruz yanlız bir araba almak istiyorum onun adına araba alsam bakım parasını keserlermi arabayıda almasam onu hiç bir yere götüremiyorum oda çok sıkılıyor toplu taşıtlarlada imkansız reheblasıyona bile zor götürüyoruz kızım 13 yaşında %97 engeli raporu var şimdiden teşekürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araç alımında "evde bakım ücreti kesilmez" Bu konuda içiniz rahat olsun. Ayrıca kızınızın engel oranı %90'ın üzerinde olduğu için onun adına araç alabilir. alacağınız araca ÖTV, KDV, MTV ödemezsiniz. Tabi bu kural sıfır araçlar için geçerli.

çavuş

Üye
Üye
%97 engelli raporu ile 0 araç almak için başka bir rapor almak gerekiyor mu.Ne tür evraklar gerekli.Bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

çavuş

Üye
Üye
yukarda belirtiğim gibi arabayı kızım kulanamz zaten aynı zamanda 13 yaşında ve elerini ve kolarını kulanamıyor doğuşta doğum semdrolu şimdi onun raporu 90 üstünde onun adına ben araba alabilirmiyim annesi olarak alırsam ne gibi işlem yapmam lazım aynı zamanda elimdeki rapor daha 9 aylık yani yeni araba için yeni rapor isteniyormu bilginiz için şimdiden sağolun kusura kalmayın çok soru soruyorum tşk.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kızınız adına alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları (annesi olduğunuz için buna sizde dahilsiniz tabiki) kullanabilir. 9 ay önce alınan rapor güncel rapordur kabul edebilirler. Etmeyebilirlerde rapor konusunda kesin bişey söylmek çok zor. Türkiye'de kurumlar yeni rapor çıkartmak konusunda bir birleriyle yarışıyor adeta.

çavuş

Üye
Üye
halil bey ben bugün araba acentesine gitim kızımın adına araç alacaktım %97 raporu var bu arabaya kıredi veremiyeceklerini söylediler kızım 13 yaşında ne yapmam lazım nasıl kıredi alabilirim kızımın adına araba alsam

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Onu ben bilemem. Araç kredesi veren bankalarla görüşmeniz gerekiyor bu konuyu...

Tekerlekli Sandalye