Sigorta başlangıcım 2003. Ne zaman emekli olurum?

Merhaba arkadaşlar,

Sizden bir konu hakkında bilgi istiyorum. 2003 yılında ilk sigortalılık başlangıcım yapıldı ve bu tarihten itibaren halen çalışmaktayım. 2008 yılında da Böbrek yetmezliği hastalığına yakalanıp organ nakli oldum ve ilk raporum %52 olarak verildi. 2012 yılında yeniden rapor çıkarttırdım ve şuanki raporum %76 olarak verildi. Toplamda 2600 gün ödenmiş primim bulunmaktadır. 3600 prim gününü doldurur doldurmaz emeklilik hakkına sahip olabiliyormuyum? Bu arada yaşım 27, bazı konularda da yaşa göre işlem yapılıyor ya bu açıdan belirtmek istedim.

1800 gün üzerinden olabiliyorum fakat başka bir şirkette çalışamıyormuşum. Bu sebepten dolayı 3600 gün üzerinden emekli olup başka bir firmada da iş hayatıma devam etmek istiyorum. Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Merhaba önünüzde size uygun olan iki seçenek var. Buna göre; 1: 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim gün şartıyla emekli olabilirsin. Malulen emekli olmayı tercih edersen tekrardan çalışamazsın.
2: Engelli erken emekliliğinden yararlanırsın. SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek emekli olduktan tekrardan çalışabilirsin. Engelli erken emekliliğini tercih edersen (sakatlık oranını %76 olarak varsayıp yazıyorum) 18 yıl hizmet süresi ve 4000 gün primle emekli olursun.
Not: Engelli emekliliğinde hizmet yılı ve prim gün sayısına bakılır. Yaşa bakılmaz.

Geri